Politika

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 11 korrik 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Rama, një gotë me Angela Merkel (FOTO)
  • 2018-07-11

Rama, një gotë me Angela Merkel (FOTO)

Në shoqërinë e stafit të tij më të ngushtë dhe dy ministrave Fatmir Xhafaj e Ditmir Bushati, kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor. Shtetet e BE-së premtuan dyfishim të fondeve për Ballkanin dhe Rama ka patur disa takime kokë më kokë

Kryeprokurorja te Ligjet, opozita kërkon shtyrjen e mbledhjes
  • 2018-07-11

Kryeprokurorja te Ligjet, opozita kërkon shtyrjen e mbledhjes

Është parashikuar që sot në orën 11:00 në Komisionin e Ligjeve, Kryeprokurorja Arta Marku të raportojë para deputetëve për analizën vjetore të institucionit, po ashtu edhe ministria e Drejtësisë, por opozita ka kërkuar zyrtarisht shtyrjen e kësaj mbledhje. Nëpërmjet një letre dre

No Pic available
  • 2018-07-11

Qeveri me bazë të gjerë? LSI njëjtë si PD, rendit 7 arsye pse nevojitet

Debati i tensionuar politik dhe përballja me 12 muaj të vështirë ku Shqipëria ka për të detyrë të bindë BE-në se është gati të nisë negociatat në qershor, ishin ndër arsyet që deputeti demokrat Tritan Shehu renditi disa ditë më parë kur argumentoi edhe idenë e tij për një qev

Qeverisja vendosre, Majko me projektligj për përfshirjen e diasporës
  • 2018-07-11

Qeverisja vendosre, Majko me projektligj për përfshirjen e diasporës

Përfshirja e diasporës në strukturën e qeverisjes vendore është synimi i projektligjit të propozuar nga Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, Disa ndryshime dhe shtesa në Ligjin Nr.139/2015 Për vetëqeverisjen vendore. Drafti u diskutua në mbledhjen e radhës së Këshillit Ko

Samiti i NATO-s, Rama: Kontributi i Shqipërisë vlerësohet pozitivisht (Video)
  • 2018-07-11

Samiti i NATO-s, Rama: Kontributi i Shqipërisë vlerësohet pozitivisht (Video)

Në Bruksel është duke u zhvilluar sot një nga samitet më të tensionuara të NATO-s, ku liderët kryesorë si Trump dhe Merkel po përplasin brirët lidhur me shpenzimet e aleancës dhe ëështje të tjera të nxehta si ndikimi rus dhe Irani. Takimi i vendeve anatëre të aleancës gjithashtu m

Manja mbron Markun, Paloka: Zonja PPP zbaton vetëm urdhërat e partisë
  • 2018-07-11

Manja mbron Markun, Paloka: Zonja PPP zbaton vetëm urdhërat e partisë

Prokurorja e Përgjithshme, Arta Marku u paraqit sot para deputetëve në Komisionin e Ligjeve për të raportuar mbi analizën vjetore të institucionit. Mbledhja shkoi ashtu siç ishte parashikuar, me deputetët e opozitës që artikuluan se Marku nuk e ka tagrin të prezantohet si Prokurore e Pë

Kryemadhi: LSI, kurrë pjesë e pazareve për të shpëtuar Ramën
  • 2018-07-11

Kryemadhi: LSI, kurrë pjesë e pazareve për të shpëtuar Ramën

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Monika Kryemadhi deklaroi se LSI nuk do të ketë asnjë marrëveshje apo bisedime me mazhorancën sa i përket bashkimit të votave për votimin e ligjit të magjistraturës. Ajo theksoi se LSI ka qenë dhe do të jetë pro dhe pjesë e çdo takimi apo tryeze

Kalendari