Politika

Gjithsej 7 lajme të mbledhura për datën 17 korrik 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2018-07-17

Negociatat sjellin Hahn në Tiranë, shmangen Ruçi dhe Basha

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn çel sot zyrtarisht punën përgatitore në Tiranë për hapjen e negociatave, në një proces që pritet të finalizohet në qershor të vitit të ardhshëm. Vizita e Hahn vjen pas vendimit të Këshillit të BE-së, për siglimin e afatit kohor për ç

Faza përgatitore, ja strukturat që do merren me negociatat
  • 2018-07-17

Faza përgatitore, ja strukturat që do merren me negociatat

Komisioneri për Zgjerim pranë Komisionit Europian, Johanes Hahn ishte sot në Tiranë, ku takoi kryeministrin Rama, bashkë me ministrat e qeverisë shqiptare. Ai kërkoi nga qeveria shqiptare, që të rritë ritmin e zbatimit të reformave, ndërsa shpjegoi edhe procesin që do të aplikohet der

Procesi i reformave, Meta takon euro-komisionerin Hahn
  • 2018-07-17

Procesi i reformave, Meta takon euro-komisionerin Hahn

Presidenti i Republikës,Ilir Meta priti në një takim Komisionerin Evropian për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, z. Johannes Hahn. Në vijim të vendimit të Këshillit Evropian të qershorit, Kreu i Shtetit çmoi angazhimin e menjëhershëm të Komisionerit Hahn për nxitjen

Hahn: Vettingu, shembull për tu marrë nga vendet e tjera të BE-së
  • 2018-07-17

Hahn: Vettingu, shembull për tu marrë nga vendet e tjera të BE-së

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama, komisionari i zgjerimit në BE, Johanes Hahn u shpreh se procesi i Vettingut në Shqipëri mund të jetë një shembull për tu marrë edhe nga vende të tjera të bllokut. Shqipëria sapo ka marrë një vlerësim jashtëzakonish

Negociatat, Rama: Puna përgatitore kërkon cilësi. Hahn: Vijoni me Vettingun
  • 2018-07-17

Negociatat, Rama: Puna përgatitore kërkon cilësi. Hahn: Vijoni me Vettingun

Komisioneri i zgjerimit në BE, Johanes Hahn, po zhvillon një mbledhje me qeverinë shqiptare të drejtuar nga kryeministri Edi Rama. Shefi i qeverisë shqiptare, në prani të zyrtarit të lartë të BE-së, ka theksuar se procesi deri në marrjen e rekomandimit të çeljes së negociatave nuk do

Tabaku: Raporti i BSH provon pastrimin e parave
  • 2018-07-17

Tabaku: Raporti i BSH provon pastrimin e parave

Jorida Tabaku i kërkoi Parlamentit dhe Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë tu vënë në dispozicion deputetëve të opozitës raportin e publikuar për paratë e pista. Raporti që ka bërë departamenti i mbikëqyrjes në Bankën e Shqipërisë provon katërcipërisht atë që opozita ka th

Hahn në Tiranë, Vasili: Ta nisë screeningun me paratë e pista të Ramës!
  • 2018-07-17

Hahn në Tiranë, Vasili: Ta nisë screeningun me paratë e pista të Ramës!

Procesi i screening-ut sjell mesditën e sotme në Tiranë, komisionerin për zgjerimin në BE, Johannes Hahn. Vizita zhvillohet në kuadrin e nisjes së një rrugëtimi të gjatë ku do të duhet të plotësohen kërkesa e vendeve anëtare për të çelur bisedimet për anëtarësimin në qershor t

Kalendari