Politika

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 18 korrik 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2018-07-18

Bushati: Kufiri nuk ndryshon. Me Greqinë, mirëmbajtje të piramidave

Ditmir Bushati mohon zërat se marrëveshja me Greqinë është finalizuar, ndërsa nuk konfirmon as optimizmin e eurokomisionerit Hahn se gjithçka do të jetë gati për 2 javë. Nuk e konfirmoj dot që do jetë brenda 2 javësh. Është një proces që do të kërkojë kohën e vet, tha Bushati.

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Rama-Bushati: Pozitive! BE u stërvonua
  • 2018-07-18

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Rama-Bushati: Pozitive! BE u stërvonua

Rekomandimi pozitiv i Komisionit Europian për liberalizimin e vizave me Kosovën, është përshëndetur në mbrëmje edhe nga Tirana zyrtare. I pari ishte kryeministri Edi Rama, që vendimi është një hap pozitiv i stërvonuar i Brukselit. Në vijim, ashtu si Komisioneri Avramopuolos, kreu i ekz

Kitaroviç: Shqipëria mike në kohë të vështira, luftuat për lirinë e Kroacisë
  • 2018-07-18

Kitaroviç: Shqipëria mike në kohë të vështira, luftuat për lirinë e Kroacisë

Nga godina e Presidencës, krah Kreut të Shtetit Ilir Meta, homologia e tij kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç vlerësoi maksimalisht popullin shqiptar për mbështetjen gjatë luftës me Serbinë. E ndodhur në Shqipëri për një vizitë dy ditore, Kitaroviç u prit në një ceremoni zyrtare nga Me

No Pic available
  • 2018-07-18

Veliaj fiton betejën me PD. Të vlefshme 6 mandatet në Këshillin Bashkiak

Partia Demokratike regjistroi një tjetër humbje në Gjykatën e Apelit Administrativ, e cila sot vendosi ta rrëzojë kërkesën e PD-së për shpalljen të pavlefshme të mandateve të 6 këshilltarëve në Këshillin Bashkiak të Tiranës. Gjykata vendosi ndryshimin e vendimit nr. 267, datë 02.

Nis vizita e Presidentes kroate, Kitaroviç pritet me ceremoni nga Meta
  • 2018-07-18

Nis vizita e Presidentes kroate, Kitaroviç pritet me ceremoni nga Meta

Duke respektuar ftesën e Kreut të Shtetit, Ilir Meta, presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç ka mbërritur në Tiranë, duke nisur zyrtarisht vizitën e saj, që do të vijojë me disa takime kokë më kokë me kryeministrin Rama dhe liderin e opozitës Basha. Kitaroviç u prit nga president

Në fund të gushtit, Samit për Ballkanin Perëndimor në Durrës
  • 2018-07-18

Në fund të gushtit, Samit për Ballkanin Perëndimor në Durrës

Në fund të gushtit në Durrës do të organizohet një samit i Ballkanit Perëndimor, pas atij të Londrës, për ti paraprirë atij të Poznanit në Poloni vitin e ardhshëm. Në këtë frymë, në vijim të Samitit dhe në përgatitje të Samitit të vitit të ardhshëm në Poznan, Shqipëria

No Pic available
  • 2018-07-18

Deti me Greqinë, Bushati. Vendimi i Kushtetueses, linjë e kuqe për ne

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka deklaruar se presidenti Ilir Meta ka lëshuar autorizimin e kërkuar për paktin detar me Greqinë. Bushati theksoi se bisedimet me Greqinë nuk kanë përfunduar akoma, duke panuar se ka një marrëveshje paraprake për kufizimin e zonave detare. Presidenti i R

Kalendari