Politika

Gjithsej 6 lajme të mbledhura për datën 23 korrik 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2018-07-23

Luan Rama: Mungesa e Gjykatës Kushtetuese skandaloze, jemi para një kolapsi

Zhvillohet sot seanca e fundit e Kuvendit për këtë sesion parlamentar. Në seancë mungojnë deputetët e PD-së, ndërsa ata të LSI kanë marrë pjesë. LSI ka kërkuar ndërprerjen e seancës me qëllim që të mbledhë grupin parlamentar. Në fjalën e mbajtur zëvendëskryetari i LSI-së, L

No Pic available
  • 2018-07-23

Vettingu, Vasili-Ramës: Ke diarre logjike! Çhall i madh të shpërtheu?

Shtyrja e ligjit të Magjistraturës për votim në shtator, për shkak të mungesës së dakordësisë mes palëve politike për 84 votat që kërkohen, e shtoi sot edhe më shumë tensionin në klasën politike shqiptare. Teksa opozita e akuzoi se e ka kthyer Magjistraturën në shkollë partie, k

Vettingu, Rama: Fletërrufetë, dëshpërimi i atyre që e mbushën me llum drejtësinë
  • 2018-07-23

Vettingu, Rama: Fletërrufetë, dëshpërimi i atyre që e mbushën me llum drejtësinë

Nëpërmjet një postimi në Facebook, kryeministri Edi Rama thekson se Vettingu po vepron në pavarësi të plotë. Në reagim edhe të vendimeve më të fundit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe qëndrimit të opozitës, Rama thekson se fletërrufetë kundër Vettingut janë dëshpë

No Pic available
  • 2018-07-23

Mbyllet seanca, shtyhet për në shtator projektligji për magjistratët

Është mbyllur sesioni parlamentar pa votuar ligjin për magjistratët. Votimi i ligjit është shtyrë për në muajin shtator, kur pritet të nisë punimet Kuvendi. Kuvendi ka mbajtur sot seancën e fundit për këtë sesion, ndërsa opozita nuk mori pjesë. Deputetët e mazhorancës kanë votua

Basha: Drejtësia e kapur nga Rama, Magjistratura shkollë partie
  • 2018-07-23

Basha: Drejtësia e kapur nga Rama, Magjistratura shkollë partie

Pas mbledhjes së grupit parlamentar, kreu demokrat Lulzim Basha deklaroi se sistemi i drejtësisë është në kolaps. Sipas tij, mungesa e Gjykatës Kushtetuese dhe organeve të reja të drejtësisë tregon gjendjen në të cilën ndodhet drejtësia në vend. Basha theksoi se ky ligj ka kaluar ve

Manja: Ska kolaps në drejtësi, opozita nuk e kupton si duhet reformën
  • 2018-07-23

Manja: Ska kolaps në drejtësi, opozita nuk e kupton si duhet reformën

Në një prononcim për mediat jashtë ambiente të Kuvendit, kreu i Komisionit të Ligjeve dhe Ulsi Manja deklaroi se nuk ka kolaps të sistemin e drejtësisë. Ai shtoi se opozita nuk e kupton si duhet reformën në drejtësi. Projektligji për magjistratët është votuar njëherë me 84 vota n

Kalendari