Politika

Gjithsej 11 lajme të mbledhura për datën 12 nëntor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Shqiponja, Rama: Kadrinjve u vjen kënaqësi nga shëmtia!
  • 2018-11-12

Shqiponja, Rama: Kadrinjve u vjen kënaqësi nga shëmtia!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në lidhje me debatin për heqjen e simbolit të Shqiponjës në hyrje të Tiranës. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se Kadriu e ka marrë në mbrojtje, ndërsa ai ka folur për shfytyrimin vulgar të asaj shqiponje. ‘Kadriu ati, biri

Debati për Shqiponjën, Berisha, Ramës: Ti je një faqezi!
  • 2018-11-12

Debati për Shqiponjën, Berisha, Ramës: Ti je një faqezi!

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka reaguar ashpër pas deklaratës së fundit të bërë, nga kryeministri Edi Rama, i cili sipas tij, fyen simbolet tona kombëtare. Me anë të një statusi në Facebook, Berisha shkruan se “të krahasosh shqiponjën dykrenare me Korbin e Edgar Allan Poe, kjo

Vettingu e nxori jashtë loje, por Rama çon Metën në Kushtetuese
  • 2018-11-12

Vettingu e nxori jashtë loje, por Rama çon Metën në Kushtetuese

Krahas informacionit që Kryeministri Edi Rama do ti japë Presidentit Ilir Meta të hënën për Sandër Lleshajn, socialistët kanë vendosur që në të njëjtën ditë ti drejtohen Gjykatës Kushtetuese, duke i kërkuar që të interpretojë nëse Kreu i Shtetit ka të drejtë të mos dekretoje

Sandër Lleshi dhe Vitore Tusha, mbretër në lojën e shahut Rama-Meta
  • 2018-11-12

Sandër Lleshi dhe Vitore Tusha, mbretër në lojën e shahut Rama-Meta

Nga tonet e larta politike, komunikimi mes presidentit dhe kryeministrit për emërimin e Sandër Lleshit ministër i Brendshëm po bëhet me shkresa. Këto të fundit i kanë zënë vendin bisedave kokë më kokë apo kërkesave për të folur me dyer të mbyllura. Presidenca publikoi listën e pye

Çupi: Meta kërkon shkarkimin nga Parlamenti, ose pushtetin që nuk e ka
  • 2018-11-12

Çupi: Meta kërkon shkarkimin nga Parlamenti, ose pushtetin që nuk e ka

Analisti Frrok Çupi ishte i ftuar në emisionin Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja. Ai diskutoi rreth situatës së krijuar mes Presidentit dhe Kryeministrit në lidhje me dilemat për dekretimin e Sandër Lleshajt si Ministër të Brendshëm. Unë shikoj një lupë presidenciale jo thjesht të v

Bushati: Mundësi e mirë për të kryesuar OSBE-në në 2020
  • 2018-11-12

Bushati: Mundësi e mirë për të kryesuar OSBE-në në 2020

Autoritetet shqiptare synojnë që të marrin kryesimin e OSBE-së në vitin 2020 dhe për këtë kanë nisur përpjekjet. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, gjatë diskutimit të buxhetit të vitit të ardhshëm në Komisionin parlamentar të Integrimit ku theksoi dhe anga

PD: Të arrestohet Dako, të paguajë me burg krimin elektoral
  • 2018-11-12

PD: Të arrestohet Dako, të paguajë me burg krimin elektoral

PD ka vijuar sërish akuzat ndaj kreut të bashkisë së Durrësit, Vangjus Dako. Përmes një deklarate për mediat, deputeti i PD Klevis Balliu kërkoi arrestimin e Dakos, pasi sipas tij është simbol i pushtetit ilegjitim të Edi Ramës. Deputeti u shpreh se Dako bleu votat me bandat në shkëmb

Kalendari