Politika

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 06 dhjetor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Vrasjet e shqiptarëve në Greqi, Athina i përgjigjet Tiranës!
  • 2018-12-06

Vrasjet e shqiptarëve në Greqi, Athina i përgjigjet Tiranës!

Qeveria greke i ka kthyer përgjigje Ministrisë së Jashtme shqiptare, në lidhje me vrasjet e fundit të disa shtetasve shqiptarë, ku u kërkua një zbardhje e plotë dhe hetim sa më i shpejtë i këtyre ngjarjeve. Pas reagimit të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, për vrasjen e një t

Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së për vitin 2020
  • 2018-12-06

Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së për vitin 2020

Kryesimin e OSBE-së për vitin 2020 do ta ketë Shqipëria. Dritën jeshile për këtë sfidë Shqipëria e ka marrë ditën e sotme, pas disa vitesh që kandidon për të marrë këtë kryesim. Nga data 1 janar e vitit 2019, vendi ynë bëhet pjesë e Trojkës. Lajmi bëhet i ditur në faqen e Twi

Protesta e studentëve, Salianji: Rama promovon të paaftët, godet ekselentët
  • 2018-12-06

Protesta e studentëve, Salianji: Rama promovon të paaftët, godet ekselentët

Deputeti i PD-së, Ervin Salianji ka përkrahur protestën e të rinjve, të cilët sipas tij janë shtresa më e goditur nga qeveria. Në një postim në Facebook, Salianji thekson se Rilindja po promovon më të paaftët, ndërkohë që të rinjtë ekselent po largohen masivisht nga Shqipëria. Sh

Vettingu në politikë, Venecia: Mund të ketë zgjidhje hibride (Drafti)
  • 2018-12-06

Vettingu në politikë, Venecia: Mund të ketë zgjidhje hibride (Drafti)

Komisioni i Venezias u ka dërguar sot palëve politike në Shqipëri, mazhorancës dhe opozitës, draftin paraprak të opinionit të tyre, ende të pamiratuar, për propozimin e Partisë Demokratike për vettingun në politikë. Në pjesën e konkluzioneve të këtij drafti, pika 90 thuhet: Pavar

Ekskluzive, zbardhen dokumentet e pallatit të Xhafës në Pogradec
  • 2018-12-06

Ekskluzive, zbardhen dokumentet e pallatit të Xhafës në Pogradec

Fatos Nano, dhe pse Fatmir Xhafaj e tradhëtoi, si një politikan tolerant e rikthen sërish Xhafaj në Partinë Socialiste, duke e vendosur si deputët për qytetin e Pogradecit, në vitin 2001. Angazhimi në politikë, e ndihmoi Fatmir Xhafaj që të shtonte influencën në qytetin e Pogradecit. P

Roli i Fatmir Xhafajt në luftën mes klaneve brenda PS
  • 2018-12-06

Roli i Fatmir Xhafajt në luftën mes klaneve brenda PS

Ish-deputeti Kastriot Islami, e ka quajtur Fatmir Xhafajn një vegël të Partisë së Punës për shkak të angazhimeve të tij në sistemin e drejtësisë gjatë komunizmit. Është një personazh, është një vegël e PPSH që Rama e ka përdorur me efikastitet deri në minutën e fundit, tha

Protesta e studentëve, Berisha-Kryemadhi përshëndesin të rinjtë
  • 2018-12-06

Protesta e studentëve, Berisha-Kryemadhi përshëndesin të rinjtë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, përshëndet protestën e studentëve, të cilët kërkojnë uljen e tarifave. Bravo! Ju meritoni të jetoni të lumtur në Shqipëri. Politika duhet të mësojë prej jush. Respekt dhe mirënjohje, shkruan Kryemadhi. Ajo ka publikuar

Kalendari