Politika

Gjithsej 13 lajme të mbledhura për datën 12 janar 2019. Jeni duke lundruar në faqen 1
Rama tregon arsyet se pse nuk e shkarkon Metën
  • 2019-01-12

Rama tregon arsyet se pse nuk e shkarkon Metën

Kreu i Qeverisë Edi Rama i ftuar në  Zonë e Lirë ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga kreu i shtetit, Ilir Meta. I pyetur nga Arian Çani se pse nuk e shkarkon Metën, Rama u shpreh se shkarkimi i tij kërkon një shumicë

Emri i ri i Maqedonisë, Kryemadhi: Kontribut për paqen në rajon!
  • 2019-01-12

Emri i ri i Maqedonisë, Kryemadhi: Kontribut për paqen në rajon!

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Përmes një postimi në Twittter, Krymadhi e cilëson këtë akt  një kontribut për forcimin e paqes dhe sigurisë në

Maqedonia, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar
  • 2019-01-12

Maqedonia, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë. Votimi përfundimtar i Marrëveshjes së Pr

Vila në Surrel, PD thirrje ILDKPI-së: Hetim parave të padeklaruara të Ramës
  • 2019-01-12

Vila në Surrel, PD thirrje ILDKPI-së: Hetim parave të padeklaruara të Ramës

Në vijim të akuzave për shtëpine e kryeministrit Rama ne Surrel, Partia Demokratike ka kerkuar sot verifikim te pavarur nga ILDKPI. Sipas PD, hetimi do të konfirmonte fshehjen e të ardhurave nga kryeministri dhe vlerën e vërtetë prej të paktën 2 milionë euro të vilës  luksoze të Edi

Meta i përgjigjet Ramës: Ministria e Jashtme nuk është autoshkollë
  • 2019-01-12

Meta i përgjigjet Ramës: Ministria e Jashtme nuk është autoshkollë

Vijon debati në distancë mes Kryeministrit dhe presidentit Meta lidhur me refuzimin e dekretimit të Gent Cakajt në postin e Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme. Nëpërmjet një  postimi në Facebook, Meta shkruan se Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë nuk mund

DW: Shqipëria në krizë institucionale Presidencë-Kryeministri?
  • 2019-01-12

DW: Shqipëria në krizë institucionale Presidencë-Kryeministri?

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri. Një krizë e shpallur publike mes institucioinit të Presidencës dhe Kryemnistrisë rrezikon të thellohet. Shkaku që del në si

Aleatët e PD-së kundër bojkotit; Mediu: Opozita të kthehet në Kuvend
  • 2019-01-12

Aleatët e PD-së kundër bojkotit; Mediu: Opozita të kthehet në Kuvend

Aleatët historikë të demokratëve nuk e mbështesin opsionin e rikthimit të bojkotit parlamentar. Qëndrimin kundër, kreu i republikanëve Fatmir Mediu pritet ta shprehë edhe në mbledhjen më të afërt të opozitës së bashkuar, ku do të merret edhe vendimi zyrtar. Mendoj që kauza e opoz

Kalendari