Politika

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 11 shkurt 2019. Jeni duke lundruar në faqen 1
Vendimi për Dajtin, Meta si Soreca: KLGJ e Prokuroria të hetojnë
  • 2019-02-11

Vendimi për Dajtin, Meta si Soreca: KLGJ e Prokuroria të hetojnë

Edhe Presidenti Ilir Meta ka kërkuar angazhimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Prokurorisë për të hetuar vendimin që i anulon dënimin me burg për jetë të Dritan Dajtit. Në një deklaratë të shkurtër, kreu i shtetit ka thënë: Mbështes reagimi dhe thirrjen e ambasadorit të BE-s

Mazhoranca dhe opozita bëhen bashkë për Maqedoninë e Veriut
  • 2019-02-11

Mazhoranca dhe opozita bëhen bashkë për Maqedoninë e Veriut

Mazhoranca dhe opozita janë bërë bashkë ditën e sotme, duke miratuar protokollin për anëtarësimin në NATO të Maqedonisë së Veriut. Në Komisionet Parlamentare, deputetët nuk kanë diskutuar gjatë, por kanë miratuar në union protokollin. Parlamenti grek ishte i pari që miratoi protok

Ndalimi i tregimit të makinave të vjetra, Rama: I gatshëm të dëgjoj sugjerimet
  • 2019-02-11

Ndalimi i tregimit të makinave të vjetra, Rama: I gatshëm të dëgjoj sugjerimet

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me disa qytetarë, të cilët i janë drejtuar platformës së bashkëqeverisjes për zgjidhjen e problemeve. Gjatë bashkëbisedimit me qytetarët, Rama i dha përgjigje edhe ankesës së tregtarëve të makinave, të cilët nuk lejohen më të importo

Largimet nga puna, Meta: Shteti, shkelësi më problematik i ligjit
  • 2019-02-11

Largimet nga puna, Meta: Shteti, shkelësi më problematik i ligjit

Presidenti Ilir Meta, i është kthyer përplasjes me qeverinë, teksa gjatë publikimit të gjetjeve mbi vonesat gjyqësore mbi monitorimet për largimet e padrejta nga puna, ka deklaruar se shteti është kthyer në shkelësin më problematik. Meta tha se roli i Gjykatës Administrative duhet të

Ish-ministrja e PS: Rama duhet të largohet, PS të formojë një qeveri tjetër
  • 2019-02-11

Ish-ministrja e PS: Rama duhet të largohet, PS të formojë një qeveri tjetër

Ajo është një nga figurat më të shquara të Partisë Socialiste, pasi në qeverinë Nano ka drejtuar edhe Ministrinë e Jashtme të Shqipërisë. Ish-deputetja Arta Dade ka pasur edhe një raport miqësor me kryeministrin Edi Rama gjatë fillimeve të tij në PS, por kohët e fundit gjërat kan

Basha hedh grepat! Kërkon koalicion, por si fal terren aleatëve për reformën zgjedhore
  • 2019-02-11

Basha hedh grepat! Kërkon koalicion, por si fal terren aleatëve për reformën zgjedhore

Lulzim Basha po synon të arrijë një marrëveshje parazgjedhore me aleatët, para protestës së 16 shkurtit. Aleatët opozitarë kanë mbi tryezë një platformë bashkëpunimi, ku Partia Demokratike, si partia më e madhe në opozitë ngarkohet të realizojë marrëveshje individuale për zgjedh

No Pic available
  • 2019-02-11

Lufta Rama-Meta vazhdon, Presidenti djeg Angjelin për kreun e KLSH-së

Përplasja mes Presidentit të Republikës, Ilir Meta, dhe mazharoncës së kryeministrit Edi Rama, vijon ende për atë se kush do të jetë për 7 vitet e ardhshme në krye të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Pas rrëzimit me votë në Kuvend nga mazhoranca, të kandidaturave të Vitore Tushë

Kalendari