Politika

Gjithsej 105 lajme të mbledhura për datën 22 maj 2020. Jeni duke lundruar në faqen 1
Rritet vdekshmëria foshnjore dhe jetët e humbura nga simptoma të panjohura. Nga çfarë vdesin më shumë burrat dhe gratë, ja qarku me shifrat më të larta
  • 2020-05-22

Rritet vdekshmëria foshnjore dhe jetët e humbura nga simptoma të panjohura. Nga çfarë vdesin më shumë burrat dhe gratë, ja qarku me shifrat më të larta

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetër shëndeti i popullatës po përkeqësohet, duke rritur jetët e humbura në mosha të reja. Teksa numri i lindjeve është në rënie të mprehtë vitet e

Shqiptarët të fiksuar pas lojërave të fatit, AKEP bllokoi vjet 8 mijë faqe online. Çfarë kërkohet më shumë në internet
  • 2020-05-22

Shqiptarët të fiksuar pas lojërave të fatit, AKEP bllokoi vjet 8 mijë faqe online. Çfarë kërkohet më shumë në internet

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi online. Janë me mijëra faqe që ofrojnë baste sportive apo alternativa të tjera të ngjashme me kumarin që mund të luhen online edhe përmes telefon

Vizitat shtohen, por bie numri i mjekëve në shërbimin parësor. Ja shifrat
  • 2020-05-22

Vizitat shtohen, por bie numri i mjekëve në shërbimin parësor. Ja shifrat

Barra më e lartë e sëmundjeve, plakja e popullsisë dhe ndërgjegjësimi për tu kujdesur për vetën e kanë rritur ndjeshëm numrin e vizitave në shërbimin parësor të sektorit të shëndetësisë, edhe pse numri i popullsisë në Shqipëri po vjen në rënie. Instituti i Statistikës raport

Aksident në Tiranë, makina përplas burrin me biçikletë. E nisin urgjent në spital
  • 2020-05-22

Aksident në Tiranë, makina përplas burrin me biçikletë. E nisin urgjent në spital

Një i moshuar qe levizte me biciklete ka mbetur i plagosur, pasi u perplas nga nje makine. Aksidenti ndodhi mengjesin e sotem ne Tirane, në rrugën Bardhyl në kryqëzim me rrugën Hoxha Tasim. Sipas te dhenave te para mjeti me drejtues shtetasin B.Ll., ka aksidentuar tek vijat e bardha biçiklist

Poshtë diktatori!, si nisi Revolta e Qafë Barit. Një i dënuar vdiq nga torturat pa mbërritur në Degën e Brendshme, dy u pushkatuan, kurse të tjerët
  • 2020-05-22

Poshtë diktatori!, si nisi Revolta e Qafë Barit. Një i dënuar vdiq nga torturat pa mbërritur në Degën e Brendshme, dy u pushkatuan, kurse të tjerët

Si sot 36 vite me pare ndodhi Revolta e Qafë Barit (22 maj 1984), nisur si nje proteste e te denuarve kunder kushteve skandaloze e te mjerueshme ne te cilat mbaheshin.  Ishte mëngjes, të burgosurit u grupuan në shesh duke mos pranuar të shkonin në punë pa u plotësuar kërkesat e tyre. M

A do tërhiqet SHBA nga marrëveshja me Rusinë? Këshilltari për Sigurinë Kombëtare në Amerikë flet për negociata mirëbesimi dhe
  • 2020-05-22

A do tërhiqet SHBA nga marrëveshja me Rusinë? Këshilltari për Sigurinë Kombëtare në Amerikë flet për negociata mirëbesimi dhe

Shtetet e Bashkuara nuk presin të tërhiqen nga marrëveshja START-i i Ri me Rusinë, e vetmja marrëveshje e armëve bërthamore që mbetet akoma në fuqi midis dy vendeve, tha Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, Robert O’Brien. Ai u pyet nga Fox News nëse Shtetet

Bëni kujdes!/ Si po përfitojnë nga kriza e koronavirusit kriminelët në internet
  • 2020-05-22

Bëni kujdes!/ Si po përfitojnë nga kriza e koronavirusit kriminelët në internet

Gjatë javëve të izolimit për shkak të virusit Corona numri i sulmeve kibernetike të konstatuara në internet u rrit në muajin mars me 30 përqind krahasuar me muajin shkurt. Për shkak të virusit Corona jo vetëm ata që punojnë nga shtëpia por shumë njerëz po kalojnë gjithnjë e më te

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama