Politika

Gjithsej 17 lajme të mbledhura për datën 01 korrik 2020. Jeni duke lundruar në faqen 1
Gazetari shqiptar Elez Biberaj emërohet drejtori i përgjithshëm në detyrë i Zërit të Amerikës
  • 2020-07-01

Gazetari shqiptar Elez Biberaj emërohet drejtori i përgjithshëm në detyrë i Zërit të Amerikës

Gazetari me përvojë të gjatë në fushën e gazetarisë, Elez Biberaj është emëruar si drejtori i përgjithshëm në detyrë i Zërit të Amerikës. Emërimi i Biberajt u njoftua në një email për stafin të martën nga CEO i emëruar kohët e fundit, Michael Pack, i cili gjithashtu ka bë

Presidenca gjermane e gjen BE në recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore, Merkel ka premtuar se
  • 2020-07-01

Presidenca gjermane e gjen BE në recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore, Merkel ka premtuar se

Sot Gjermania merr presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. BE-ja po përballet me recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tashmë ka përgatitur një plan të rimëkëmbjes ekonomike, për të ndihmuar BE-në të përballet me pasoj

Efektet e Covid-19, ekonomia po shkon drejt rënies më të madhe që nga viti 1997
  • 2020-07-01

Efektet e Covid-19, ekonomia po shkon drejt rënies më të madhe që nga viti 1997

Tremujori i parë i vitit i 2020 ka sinjalizuar rënien më të fortë ekonomike që vendi ka përjetuar të paktën në dy dekadat e fundit. Goditja e dyfishtë nga tërmeti i 26 nëntorit dhe izolimi i ekonomisë për shkak të Covid në gjysmën e muajit mars sollën një rezultat negativ në -2.

PAMJET/ Brenda makinës luksoze të Enver Hoxhës, shikoni detajet e veçanta dhe të rralla për kohën kur përdorej. Aty ku ulej ish-diktatori
  • 2020-07-01

PAMJET/ Brenda makinës luksoze të Enver Hoxhës, shikoni detajet e veçanta dhe të rralla për kohën kur përdorej. Aty ku ulej ish-diktatori

Diktatori Enver Hoxha ka përdorur një makinë për disa raste të veçanta. Bëhet fjalë për një makinë Mercedes-Benz të prodhuar në vitin 1966 dhe për kohën ka qenë një nga mjetet më luksoze dhe të shtrenjta të kohës. Një mrekulli inxhinierike e konsideruar nga ekspertët. Është

Zbardhen dokumentet/ Duam bashkim me Shqipërinë, si nisën protestat kundër Titos në vitin 1968
  • 2020-07-01

Zbardhen dokumentet/ Duam bashkim me Shqipërinë, si nisën protestat kundër Titos në vitin 1968

Tito dhe shokët, kështu titullohet botimi më i fundit Shtëpisë Botuese BOTART, i autorit Joe Pirjevec, i cili ndërton portretin e një prej udhëheqësve më të fuqishëm komunistë të shek. XX, Josip Broz Tito. Ky botim sjell këndvështrime të reja për jetën e Titos, si dhe për rolin e

Të përfundojë një rrugë në Gjermani do 12 vjet, Rama: Në Shqipëri, u ndërtua si të presësh kostum për mua me masat e Erion Braçes dhe Bashkim Finos
  • 2020-07-01

Të përfundojë një rrugë në Gjermani do 12 vjet, Rama: Në Shqipëri, u ndërtua si të presësh kostum për mua me masat e Erion Braçes dhe Bashkim Finos

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi sot se shumë shpejt do të nisë edhe ndërtimi i rrugës Shëngjin-Velipojë. Teksa përmendi faktin se ndërtimi i një rruge kërkon shumë kohë dhe studime, Rama solli në vëmendje një studim që tregonte se në Gjermani kërkonte deri në 12 vite kohë p

Zgjedhje pa koalicione e me prag 5 për qind, PS do votojë më 30 korrik për ndryshimin e Kushtetutës
  • 2020-07-01

Zgjedhje pa koalicione e me prag 5 për qind, PS do votojë më 30 korrik për ndryshimin e Kushtetutës

ARDIT HOXHA/ Kuvendi miratoi dje në një mbledhje të përbashkët të Këshillit të Legjislacionit dhe Komisionit të Ligjeve kalendarin e punës për projektligjin e paraqitur nga 28 deputetë të opozitës parlamentare për të ndërhyrë në Kushtetutë, për të garantuar një hapje të lista

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama