Politika

Gjithsej 77 lajme të mbledhura për datën 08 korrik 2020. Jeni duke lundruar në faqen 1
Detajet/ Çfarë ndodhi dje në takimin mes kryeministrit të Kosovës dhe Macronit në Paris
  • 2020-07-08

Detajet/ Çfarë ndodhi dje në takimin mes kryeministrit të Kosovës dhe Macronit në Paris

Përgatitja e terrenit për tu rikthyer në tryezën e negociatave në funksion të arritjes së një marrëveshjeje, ka nisur nga Parisi. Kryeministri i Kosoves, Hoti dje u prit nga presidenti francez, Emmanuel Macron, në Pallatin Elize. Pas përfundimit të takimit, Hoti ka publikuar pamje nga pr

Incidenti në Mesdhe/ Për njërën ishte mbushja e kupës, për tjetrën, një keqkuptim, Reuters: Si u rritën tensionet Francë-Turqi
  • 2020-07-08

Incidenti në Mesdhe/ Për njërën ishte mbushja e kupës, për tjetrën, një keqkuptim, Reuters: Si u rritën tensionet Francë-Turqi

Për Francën, ishte mbushja e kupës, për Turqinë, ishte një keqkuptim. Për NATO-n, mund të jetë një pikë kthese. Keshtu e nis Reuters, shkrimin per tensionet mes Frances dhe Turqise, per incidentin qe shpërtheu shpejt në Mesdheun lindor, më 10 qershor, Sipas Reuteres, ishte momenti kur

Ju tregoj me fakte si u zbatua marrëveshja e UDB-së me Sigurimin për dënimin e kosovarëve, dëshmia e Gani Ratkocerit: Letra për Mehmetin dhe takimi me Manush Myftiun
  • 2020-07-08

Ju tregoj me fakte si u zbatua marrëveshja e UDB-së me Sigurimin për dënimin e kosovarëve, dëshmia e Gani Ratkocerit: Letra për Mehmetin dhe takimi me Manush Myftiun

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur e tragjike e emigrantëve kosovarë në Shqipëri, e cila vjen nëpërmjet intervistës me studiuesin, shkrimtarin dhe historianin, Gani Ratkoceri, me origjinë nga fshati Llugaxhi afër Prishtinës, i cili për ti shpëtuar përndjekjeve të regjimit

Rastet rekord/ Trump, presion shkollave për rihapje. Eksperti: Nuk e dimë ende nëse Covid-19 infekton fëmijët dhe ata
  • 2020-07-08

Rastet rekord/ Trump, presion shkollave për rihapje. Eksperti: Nuk e dimë ende nëse Covid-19 infekton fëmijët dhe ata

Mes rritjes së rasteve me Covid-19, veçanërisht në mesin e të rinjve, Shtëpia e Bardhë po i bën presion shkollave në të gjithë Shtetet e Bashkuara që të rihapen.  “Ne do të ushtrojmë trysni mbi guvernatorët dhe të gjithë të tjerët për të hapur shkollat, për t’i ha

Jetojmë në kohë të vështira!, Muç Nano numëron teoritë rreth koronavirusit: Ose këta janë idiotë dhe të sëmurë ose unë
  • 2020-07-08

Jetojmë në kohë të vështira!, Muç Nano numëron teoritë rreth koronavirusit: Ose këta janë idiotë dhe të sëmurë ose unë

Shumë njerëz janë shprehur skeptikë në ekzistencën e koronavirusit, duke shprehur teori të ndryshme konspirative në rrjete sociale. Nisur nga ky fakt gazetari Mustafa Nano përmes monologut të tij në Provokacija është shprehur me tone të forta kundër këtyre personazheve. Sipas Nanos,

Pas 30 vitesh takova Çabejn, ja dhashë dorën edhe pse ai sishte me ne, por ska bërë krime si Ernest Koliqi që/ Shkrimi i 61-it te Shejzat, ku Enveri akuzon shkrimtarin
  • 2020-07-08

Pas 30 vitesh takova Çabejn, ja dhashë dorën edhe pse ai sishte me ne, por ska bërë krime si Ernest Koliqi që/ Shkrimi i 61-it te Shejzat, ku Enveri akuzon shkrimtarin

Dashnor Kaloçi/ Publikohet një shkrim i botuar në vitin 1963 në revistën Shejzat që nxirrte në Romë studiuesi, poeti, shkrimtari dhe eksponenti i famshëm i mërgatës politike shqiptare në Perëndim, Ernsest Koliqi, i cili merr shkas dhe i referohet një shkrimi të revistës Nëntori të

Detajet/ Arrestohet polici, i kërkonte 4 mijë euro një personi që të mos i arrestonin djalin sepse
  • 2020-07-08

Detajet/ Arrestohet polici, i kërkonte 4 mijë euro një personi që të mos i arrestonin djalin sepse

SPAK dhe SHÇBA, arrestojnë në kushtet e flagrancës 1 punonjës policie me detyrë specialist i Hetimit të Krimeve në Komisariatin e Policisë Kavajë, për korrupsion. Ne pranga eshte vene punonjësi i Policisë, I.D., pasi ai i ka kërkuar një shtetasi një shumë prej 4,000 eurosh me qëll

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama