Politika

Gjithsej 75 lajme të mbledhura për datën 14 korrik 2020. Jeni duke lundruar në faqen 1
Saga e familjes shkodrane / Nga komandant të Kalasë së Podgoricës, adjutant të Sulltanit, miq të Ataturkut, prefektë të Monarkisë, e deri në anijet kozmike në SHBA
  • 2020-07-14

Saga e familjes shkodrane / Nga komandant të Kalasë së Podgoricës, adjutant të Sulltanit, miq të Ataturkut, prefektë të Monarkisë, e deri në anijet kozmike në SHBA

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur e familjes së famshme shkodrane Quku, me origjinë të hershme nga një fshat i Dukagjinit, ku të parët e saj gjatë periudhës së pushtimit osman, shërbyen edhe si adjutant të Sulltan Hamitit, komandantë të Kalasë së Podgoricës, si dhe ishi

OKB: Pandemia po favorizon futjen e krimit në ekonominë e ligjshme. A rrezikohet dhe Shqipëria?!
  • 2020-07-14

OKB: Pandemia po favorizon futjen e krimit në ekonominë e ligjshme. A rrezikohet dhe Shqipëria?!

Krimi i Organizuar po rrit kontrollin në ekonominë globale sidomos në ndërmarrje të brishta, aktiviteti i të cilave është dëmtuar rëndë nga Pandemia, Covid-19. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Çështjet e Drogës dhe Krimit (UNDOC) publikoi këto ditë një kërkim të posaçëm se si P

Krahasimi me rajonin/ Eurostat nxjerr të dhënat: Shqiptarët jetojnë më gjatë, por janë më të varfër dhe po lindin më pak
  • 2020-07-14

Krahasimi me rajonin/ Eurostat nxjerr të dhënat: Shqiptarët jetojnë më gjatë, por janë më të varfër dhe po lindin më pak

Eurostat ka publikuar fakte dhe shifra për disa shtete të Ballkanit që janë në negociata për bisedime pranimi dhe anëtarësimi në Bashkimin Europian, (Shqipëria, Maqedonia, mali i Zi, Serbia, Bosnjë Hercegovina) si dhe për Kosovën. Shqipëria dhe Kosova rezultojnë dy shtetet që kanë n

EMRI/ Ky është lezhjani që u arrestua në Greqi me heroinë, arratisja nga burgu grek, dënimi me 35 vjet në Shqipëri dhe
  • 2020-07-14

EMRI/ Ky është lezhjani që u arrestua në Greqi me heroinë, arratisja nga burgu grek, dënimi me 35 vjet në Shqipëri dhe

Quhet Agim Margegaj, 43 vjecari shqiptar qe u arratis nga burgu grek, e me pas u kap me 5 kg heroine. Mediat greke raportojne i denuar ne Lezhe me 35 vite burg, e qe u arratis nga burgu grek u kap pas operacionit te policise greke ne Artemida, Athine. Policia i gjeti me vete 5 kg 50 gram heroine, 1

No Pic available
  • 2020-07-14

Gjendet pa jetë një person, policia jep detajet e para

Nje person eshte gjetur i pajete ne Durres. Policia ben me dije se shtetasi Xh.K., rreth 80 vjeç, banues në Durrës eshte gjetur i vdekur ne pjesen e reres, ne breg te detit. Sipas policise, nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune. Policia ka nisur hetimet per zbardhjen e ngjarje

Rekord rastesh/ Paralajmërimi i frikshëm i ekspertit amerikan, reagon Trump: Kam marrëdhënie shumë të mirë me të, por
  • 2020-07-14

Rekord rastesh/ Paralajmërimi i frikshëm i ekspertit amerikan, reagon Trump: Kam marrëdhënie shumë të mirë me të, por

Presidenti Donald Trump tha se ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr. Anthony Fauci pavarësisht njoftimeve të medias në fundjavë se administrata po minonte zërin e një prej anëtarëve më të spikatur të ekipit të punës për koronavirusin. Trump u pyet nga gazetarët n

Plani i madh për BE/ Merkel, ende e pasigurt: Ka shumë mosmarrëveshje, ja çfarë duam tani
  • 2020-07-14

Plani i madh për BE/ Merkel, ende e pasigurt: Ka shumë mosmarrëveshje, ja çfarë duam tani

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha dje se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fond rimëkëmbjeje nga COVID-19 dhe një buxhet shumëvjeçar gjatë një samiti këtë javë, duke pasur parasysh se mbeten ende mosmarrëveshje. Udhëheq

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama