Sociale

Gjithsej 32 lajme të mbledhura për datën 11 janar 2017. Jeni duke lundruar në faqen 4
Hipotekimi, Gjermeni: Pronarët nuk do vuajnë më për faj të ndërtuesve
  • 2017-01-11

Hipotekimi, Gjermeni: Pronarët nuk do vuajnë më për faj të ndërtuesve

Ministrja e Zhvillimit Urban, Eglantina Gjermeni, ka folur për median pas vendimit të qeverisë për hipotekimin e pallateve të mbetur peng nga mospërmbushja e detyrimeve ligjore nga ana e ndërtuesve. Gjermeni tha se ka qenë një problem i mbetur prej shumë vitesh, jo për faj të qytetar

AKIP betejë me Kuvendin për afatet e shqyrtimit të dekretit për ligjin e importit të mbetjeve
  • 2017-01-11

AKIP betejë me Kuvendin për afatet e shqyrtimit të dekretit për ligjin e importit të mbetjeve

AKIP shpreh shqetësimin në lidhje me procedurat që po ndiqen nga ana e Komisionit për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin sa i takon trajtimit ligjor që po i bëhet  Dekretit të Presidentit të Republikës Nr.  9765, datë 14.10.2016, Dekret i cili vendosi: KTHIMIN E LIGJIT N

FOTOT/ Vendoset pllaka e parë e Bulevardit të Ri. Ja si do të jetë Tirana 2020
  • 2017-01-11

FOTOT/ Vendoset pllaka e parë e Bulevardit të Ri. Ja si do të jetë Tirana 2020

Nga fushata elektorale e 2011, kohë kur kryebashkiaku i atëhershëm i Tiranës, Edi Rama do të prezantonte projektin e tij për Bulevardin e Ri, u deshën plot 5 vite që në të të vendosej pllaka e parë. Kryeministri Edi Rama si ideatori dhe nismëtar i këtij projekti dhe kryetari i Bash

6 milion euro investim në nënstacionin e Selitës. Me pak ngarkese në zonen Misto Mame dhe Yzberishti
  • 2017-01-11

6 milion euro investim në nënstacionin e Selitës. Me pak ngarkese në zonen Misto Mame dhe Yzberishti

Ministri i Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri shoqëruar nga administratori i OSHEE-së z.Adrian Çela inspektuan sot investimet që po kryhen për zgjerimin e nënstacionit elektrik të Selitës. Vlera e investimit të parashikuar për këtë nënstacion arrin në 6 milion Euro. Paras

FOTOT/ Ja si u zbardh Saranda nga bora, një ngjarje kjo aq e rrallë, sa qyteti ska borëpastruese
  • 2017-01-11

FOTOT/ Ja si u zbardh Saranda nga bora, një ngjarje kjo aq e rrallë, sa qyteti ska borëpastruese

Kjo është një nga ato ngjarjet e rralla që ndodh në Sarandë. Pas 32 vitesh, që prej vitit te tmerrshëm të 1985-s, në qytetin bregdetar ra borë. Bora ka vazhduar të bjerë edhe mbrëmjen e djeshme dhe në shumë zona, ajo është mbi 10 cm. Duke qenë se ky është një fenomen i rral

FOTOT/ Kur Tirana pushtohej nga bora 32 vite më parë, në një nga vitet më të ftohta
  • 2017-01-11

FOTOT/ Kur Tirana pushtohej nga bora 32 vite më parë, në një nga vitet më të ftohta

Viti 1985 konsiderohet si një nga vitet më të ftohta në Shqipëri. Një situatë e tillë duket se po përsëritet pas 32 vitesh. Vetëm se atëherë binte borë edhe në Tiranë, ndryshe nga ky vite. Megjithatë, nuk përjashtohet mundësia e rënies së borës edhe në Tiranë, duke qenë

No Pic available
  • 2017-01-11

George Lucas, shtëpia e muzeut 1 miliard dollarë

Krijuesi i filmave të “Star Wars”, George Lucas, ka vendosur që Los Angeles të jetë shtëpia e muzeut të tij 1 miliard dollarësh me historinë e sagës së famshme, pasi vitin e kaluar ai vendosi të tërhiqej nga ideja e ndërtimit të këtij muzeu në Chicago. Kryebashkiaku i Lon

Kalendari