Sociale

Gjithsej 28 lajme të mbledhura për datën 17 shkurt 2017. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2017-02-17

Çfarë ka ndodhur më 17 shkurt?

1568 Perandoria e Shenjtë Romake pranon ti paguajë haraç perandorisë Osmane kundrejt paqes. Ushtria osmane ishte më e madhja në Evropë, marina osmane kontrollonte të gjitha rrugët detare të Mesdheut lindor, dhe kryeqyteti i saj Stambolli ishte pesë herë më i madh sesa Parisi. Burimet e

Margarita, mësuesja e klasës së parë të Ermal Metës: Si u përlota kur dëgjova këngën në Sanremo
  • 2017-02-17

Margarita, mësuesja e klasës së parë të Ermal Metës: Si u përlota kur dëgjova këngën në Sanremo

Shpeshherë kantautorët, në tekstet e tyre përdorin histori të vërteta e personazhe reale. Një gjë të tillë ka bërë edhe Ermal Meta me këngën e tij Vietato Morire, fituese e vendit të tretë në Festivalin e Sanremos. Në vargjet e saj, Meta përmend mësuesen e tij të parë. E në fa

Te kisha e shën Prokopit do gjeni një komunitet shembullor
  • 2017-02-17

Te kisha e shën Prokopit do gjeni një komunitet shembullor

Nga Dr. Isidor Koti Të vizitosh kodrat e liqenit artificial në Tiranë e të mos ndalesh qoftë edhe për disa minuta te kisha e shën Prokopit është si të shkosh në një fshat të bukur e piktoresk e të mos pish ujë të freskët nga kroi i tij. Çfarë mrekullie në mes të Tiranës! Në ze

Presidenti Trump dhe marrëdhëniet e trazuara me median
  • 2017-02-17

Presidenti Trump dhe marrëdhëniet e trazuara me median

Gjatë fushatës presidenciale, Donald Trump sulmonte vazhdimisht median. Përgjithësisht pritej që ai ti zbuste sulmet kur të bëhej president. Por siç njofton korrespondenti William Gallo, nuk ka shenja pozitive se marrëdhënia e tij me shtypin po përmirësohet: Duket se Donald Trumpi e shij

No Pic available
  • 2017-02-17

AFRIM N KOH LUFTRASH DHE KONFLIKTESH

  Prezantimi i par i ministrit t ri t Jashtm t SHBA-s n skenn ndrkombtare i dha tonin takimit t ministrave t Jashtm t Grupit G20 n Bon. Pr her t par Rex Tillerson u takua me kolegun rus Sergej Lavrov. Ministri i Jashtm rus  Sergej Lavrov pas takimit me kolegun e tij nga SHBA-ja, Rex Tillerson

Pyetësori, që për FBI-në mund të jesh edhe një terrorist
  • 2017-02-17

Pyetësori, që për FBI-në mund të jesh edhe një terrorist

The Intercept, sajti i Gleen Greenwald, publikon disa pyetje që federalët përdorin për të gjurmuar profilin e një subjekti të radikalizuar Subjekti udhëton?, I përdor lehtësisht armët dhe municionet?, Përdor substanca (drogë, alkool), Ka pësuar së fundmi ndonjë fatkeqësi apo një po

Veliaj: Mbajtëm premtimin, linja e Porcelanit zgjatet deri në Linzë
  • 2017-02-17

Veliaj: Mbajtëm premtimin, linja e Porcelanit zgjatet deri në Linzë

Të privuar prej vitesh nga shërbimi i transportit urban, tashmë banorët e Linzës dhe zonës së Thesarit kanë mundësi që të udhëtojnë drejt qendrës së Tiranës, pa qenë nevoja të ndryshojnë autobus apo të marrin linja të tjera. Bashkia e Tiranës ka realizuar një tjetër premtim

Kalendari