Sociale

Gjithsej 6 lajme të mbledhura për datën 17 dhjetor 2017. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2017-12-17

Fotografitë e javës nga The Guardian: Rreth e qark botës me shkrepjet më domethënëse

The Guardian ka përzgjedhur për këtë javë fotografitë më të mira nga reporterët profesionistë që kanë mbuluar ngjarjet kryesore të ndodhur rreth e qark globit. Shërbesa ndërfetare përkujtimore për viktimat e zjarrit në kullën Grenfell në Londër, protestat në Ramallah, por edhe

INCENERIM DHE DEGJENERIM!
  • 2017-12-17

INCENERIM DHE DEGJENERIM!

Ylli Manjani Në Shqipëri po ndërtohen 3 inceneratorë që do djegin mbetjet e pariciklueshme! 3 Inceneratorë!!! Rajoni i Frankurtit (am Main) ka vetëm 1! Edhe atë nuk arrin ta furnizojnë me mbetje 24 orë në 24! Ne që jemi sa 1/3 e Frankfurtit do kemi 3 djegës mbetjesh! Llogjikisht, nëse

Një histori dashurie dhe dhune në jetën e Elizabeth Taylor
  • 2017-12-17

Një histori dashurie dhe dhune në jetën e Elizabeth Taylor

Sytë e mi të verbër presin dëshpërimisht të të shohin ty. Ti nuk e kupton, natyrisht , EB, sa e bukur dhe tërheqëse ke qenë gjithmonë dhe sesi ke fituar një vlerë më shumë mirësie të veçantë e të rrezikshme. Richard Burton i shkruante kështu Elizabeth Tayler, duke i treguar se s

Harry Martinson, shënime për vajzën pa emër
  • 2017-12-17

Harry Martinson, shënime për vajzën pa emër

Dhjetë vjet më parë, para asaj të marte, ai dëgjonte rrëfimin e saj në një lokal të thjeshtë të Stokholmit. Duart e saj lëviznin lehtë fletët e librit, teksa i fliste për poezitë e tij. Kur askush nuk mund të besonte në blloqet e vogla të mbushura me shënime dhe vargje, të djalo

No Pic available
  • 2017-12-17

Bashkia Mirditë mbledh ndihma për familjet në nevojë

Në Mirditë gjatë ditës së djeshme kryetari i Bashkisë, Ndrec Dedaj, ka ftuar biznesin e zonës dhe çdo qytetar që të kontribuojë për rikonstruksionin e 50 banesave gati të rrënuara, përmes projektit Dua dhe unë një strehe. Situata e vështire ekonomike në të cilën ndodhen shumë f

No Pic available
  • 2017-12-17

Bashkia e Tiranës, stola të rinj për rrugicat dhe lagjet e kryeqytetit

Banorët e kryeqytetit kanë mundësi për tu çlodhur jo vetëm në parqet apo këndet çlodhëse të ndërtuara nga Bashkia e Tiranës por edhe në çdo rrugicë lagjeje. Punonjësit e ndërmarrjeve të Bashkisë Tiranë janë kujdesur që përveç zëvendësimit të stolave të dëmtuar apo vendo

Kalendari