Sociale

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 14 janar 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Paciente apo dashnore? Femrat e Gustav Jung
  • 2018-01-14

Paciente apo dashnore? Femrat e Gustav Jung

Sabina Nikolayevna Spielrein psikologja e njohur ruse është një nga femrat që dashuroi Carl Gustav Jung, i njohur si një nga figurat kyçe të psikologjisë. Ata u njohën bashkë gjatë viteve 1908-1910. Sabina në fillim ishte studentja, kolegia e më pas e dashura e tij. Janë një sërë ko

BUMI I GJERMANISË DHE PROBLEMET E EUROPËS
  • 2018-01-14

BUMI I GJERMANISË DHE PROBLEMET E EUROPËS

Viti i tetë radhazi në plus, rritja më e madhe prej gjashtë vjetësh: Gjermania është bërë sërish lokomotiva e koniukturës e Evropës. Megjithatë, ka shumë për të bërë, në mënyrë që bumi të vazhdojë, mendon Henrik Böhme. Po, pak eufori është me vend. Rritje ekonomike për te

Dashuria e Ajshtajnit për Elsën
  • 2018-01-14

Dashuria e Ajshtajnit për Elsën

Martesa e Ajshtajnit me serben Mileva, nuk do të ishte ajo që kishte ëndërruar pas lindjes së dy fëmijëve. E kundërshtuar herët nga familjet e të dyja palëve, martesa do të kalonte luhatje. Në pushimet e Pashkëve Ajshtajn do të shkojë i vetëm në Berlin për të vizituar të ëmën

Procesi i dixhitalizimit, Digitalb: Abonim 12 mujor, dekoder falas
  • 2018-01-14

Procesi i dixhitalizimit, Digitalb: Abonim 12 mujor, dekoder falas

Në kuadër të procesit të dixhitalizimit që vijon me radhë në qarqet e vendit, DigitAlb njofton abonentët në zonën e Tiranës, Kamzës, Vorës e Durrësit, që kanë ende një dekoder apo modul të vjetër tokësor SD, që duhet ta konvertojnë me një dekoder flyBOX ose T2-HD, për të p

100 mijë banorë të qendrës dhe Tiranës së Re do kenë më shumë ujë 
  • 2018-01-14

100 mijë banorë të qendrës dhe Tiranës së Re do kenë më shumë ujë 

Banorët e zonës së qendrës dhe Tiranës së Re do të kenë më shumë uji në shtëpitë e tyre. Kjo falë një investimi të rëndësishëm që ka ndërmarrë Bashkia e Tiranës dhe UKT për ndërtimin e një rrjeti të ri ujësjellësi në Bulevardin Bajram Curri dhe nga i cili do të përfit

Pas thertoreve, inspektime në tregun e përpunimit të qumështit
  • 2018-01-14

Pas thertoreve, inspektime në tregun e përpunimit të qumështit

Autoritetet ushqimore do të kryejnë kontrolle intensive në tregun e qumështit dhe nënproduktet e tij për të parë kushtet dhe sigurinë në të cilën tregtohet. Një fakt të tillë e ka bërë me dije vetë ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi, teksa ka paralajmëruar se inspektimet do të

Punësim sezonal në Gjermani, aplikime për studentët
  • 2018-01-14

Punësim sezonal në Gjermani, aplikime për studentët

Të gjithë studentët që kërkojnë një punë gjatë 3 muajve të verës, mund të aplikojnë deri në fund të janarit për punësim sezonal në Gjermani. Një student që e ka kaluar këtë eksperiencë, na rrëfen kushtet e punës, por edhe arsyet pse shkoi atje. Xhulio Gega, nga Puka, ësht

Kalendari