Sociale

Gjithsej 7 lajme të mbledhura për datën 13 shkurt 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
SHQIPËRIA ÇKA QENË, ÇËSHTË DHE ÇDO TË BËHET!
  • 2018-02-13

SHQIPËRIA ÇKA QENË, ÇËSHTË DHE ÇDO TË BËHET!

Nga Artan FUGA Unë kam respekt dhe përulje për vëllezërit Frashëri. Në shkollë studionim veprën e Samiut “Shqipëria çfarë ka qenë, ç’është dhe ç’farë do të bëhet?” Faqe për faqe dhe rresht për rresht. Atëhere madje na mesonin se çfarë do të bëhej Sh

Dashuria dhe lloji i puthjes, ju për cilin stil jeni?
  • 2018-02-13

Dashuria dhe lloji i puthjes, ju për cilin stil jeni?

Dashuri, butësi, ngrohtësi, pasion: ka shumë arsye pse i afrojmë buzët tona tek ata që i duam. Le ta zbulojmë këtu Puthja: një apostrof rozë midis fjalëve “t’amo”: kështu shkruante Edmond Rostand në Cyrano De Bergerac. Në të vërtetë, puthja është thjesht kontakt

Udhëtimet e zemrës, ja 10 hotelet më romantike në botë (Foto)
  • 2018-02-13

Udhëtimet e zemrës, ja 10 hotelet më romantike në botë (Foto)

Parisi është cilësuar mbretëresha e dashurisë: në Top 10 Europiane përfshihen edhe dy hotele në Itali, përkatësisht në Kapri dhe Venecia E ku ka më mirë se të festosh një dashuri duke udhëtuar larg dhe duke u akomoduar në një hotel luksoz? Me rastin e Ditës së Shën Valentinit, u

Historia e Bunës nga Gjakova, surpriza që i bëri babait për ditëlindje
  • 2018-02-13

Historia e Bunës nga Gjakova, surpriza që i bëri babait për ditëlindje

Janë me qindra pemë të llojeve të ndryshme që i janë shtuar këto javë kryeqytetit duke ndryshuar anën estetike, por edhe cilësinë e ajrit që ka nevojë kaq shumë për gjelbërim. Madje, kjo nismë për të mbjellë 100 mijë pemë të reja gjer në 21 mars ka kaluar edhe kufijtë e Shqi

Dita e Radios, nga Ju flet Tirana, tek Top Albania; 80 vite histori
  • 2018-02-13

Dita e Radios, nga Ju flet Tirana, tek Top Albania; 80 vite histori

Pedagogë, gazetarë dhe pronarë të radiove janë mbledhur në një forum të përbashkët për të kujtuar magjinë dhe sfidat e radios në 80 vite, qëkur radio Tirana nisi transmetimet e para. Përmes radios ne kemi mundësi që në një kohë reale të përçojmë, shkëmbejmë dhe bëjmë in

Shkozë, 60 familje rome marrin shtëpi të reja
  • 2018-02-13

Shkozë, 60 familje rome marrin shtëpi të reja

Për 60 familje të komunitetit rom në Shkozë ëndrra e të pasurit një shtëpi të re, të ngrohtë, ku mund të rrisin fëmijët e tyre, është bërë realitet. Deri para pak ditësh, këto familje jetonin në kushte aspak dinjitoze, kurse sot, falë projektit New House – New Life i fina

Cilësia e ujit, marrëveshjes mes bashkisë dhe AKUK-së
  • 2018-02-13

Cilësia e ujit, marrëveshjes mes bashkisë dhe AKUK-së

Bashkia e Tiranës është institucioni i parë vendor që nënshkruan marrëveshje me Agjencinë Kombëtare të Ujësjellës-Kanalizimeve për të rritur cilësinë e shërbimet ndaj qytetarëve. Kjo marrëveshje, e cila u firmos nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe drejtori i AKUK, Arben Skënderi,

Kalendari