Sociale

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 18 shkurt 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare, Veliaj: Tirana, po kthehet në qendër rajonale
  • 2018-02-18

Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare, Veliaj: Tirana, po kthehet në qendër rajonale

Tirana po kthehet gjithnjë e më shumë në një qendër rajonale. Në takimin e dytë Unionit të Bashkive Shqiptare, pas atij në Tiranë, i cili u mbajt sot në Prishtinë, delegacionet nga Tirana, Presheva, Ulqini, Tetova, Gostivari, Prizreni dhe Fieri vendosën ngritjen e Sekretariatit teknik

Kalaja në Gjirokastër po dëmtohet
  • 2018-02-18

Kalaja në Gjirokastër po dëmtohet

Ministrja e kulturës Mirela Kumbaro ka qenë në Gjirokastër për të parë nga afër pasojat e çarjes së murit të kalasë, të evidentuara pak ditë më parë. Konstatohet një zgjerim i çarjeve ekzistente me 1-1.5 cm. Natyrisht që çdo lëvizje që ndodh në terren reflektohet deri në lart

Dashuria e spiunit të famshëm Kim Filbi
  • 2018-02-18

Dashuria e spiunit të famshëm Kim Filbi

Kim Filbi nuk ishte vetëm një ndër agjentët më të rëndësishëm të kohës kur jetoi, por edhe një burrë i pashëm. Kaq vite më vonë, vijojnë të tregohen copëzat e historive të dashurisë që ai la pas në vendet ku ishte me mision tillë është dhe historia me Litzi (Litzi Friedman)

Përtej dashurisë së Mbretëreshës Viktoria dhe princit Albert
  • 2018-02-18

Përtej dashurisë së Mbretëreshës Viktoria dhe princit Albert

Martesa mes dy kushërinjve të parë, mbretëreshës së re dhe princit gjerman simpatik dhe të mençur, ishte një përplasje dashurie. Përgjatë 17 viteve, lindën nëntë fëmijë: katër djem dhe pesë va-jza. Piktura dhe fotografi paraqitën imazhin e një çifti të përkushtuar të rrethua

PSE NUK E PRANOJ DEKORATËN E KËTIJ REGJIMI
  • 2018-02-18

PSE NUK E PRANOJ DEKORATËN E KËTIJ REGJIMI

Nga Rexhep QOSJA Prej medieve mësova se qenkam i dekoruar me Medaljen Presidenciale në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës: i dekoruar për pjesëmarrje në Konferencën e Rambujesë e të Parisit për Kosovën në vitin 1999. Është kjo Dekoratë e çmuar sepse është dekoratë për dhjetë

ETJA E PAMËSHIRSHME PËR PUSHTET E NJË NJERIU TË VETËM!
  • 2018-02-18

ETJA E PAMËSHIRSHME PËR PUSHTET E NJË NJERIU TË VETËM!

Nga Ylli MANJANI Fokus…. Gjithçka po ndodh, pavarësisht na e kap syri apo jo ka vetëm një origjinë: Etja e pamëshirshme për pushtet e një njeriu të vetëm! Të gjithë, shërbëtorë apo armiq të tij, janë të akuzuar ose të akuzueshëm, vetëm Ai jo! Të gjithëve u hiqen ose vihe

Moti, java nis me reshje shiu dhe dëbore
  • 2018-02-18

Moti, java nis me reshje shiu dhe dëbore

Reshjet e shiut pritet të rinisin sërish sot në orët e darkës. Sipas Institutit të Gjeoshkencës pritet që reshje të dobëta të përfshijnë të gjithë vendin. Ndërsa ditën e nesërme intesiteti i reshjeve do të rritet dhe do të arrijë deri mesatar në veri të vendit. Në veri-lindje

Kalendari