Sociale

Gjithsej 7 lajme të mbledhura për datën 13 mars 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
NJË KOMB I DHUNUAR
  • 2018-03-13

NJË KOMB I DHUNUAR

Dr. Bledar Kurti Më 10 Dhjetor 1948, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara nënshkroi një dokument shumë të rëndësishëm i cili do caktonte të drejtat themeltare dhe bazike të drejtave të njeriut. Ky dokument quhet Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut. Kjo deklaratë

Erosi dhe dëshira, ja pse meshkujt e femrat janë të ndryshëm
  • 2018-03-13

Erosi dhe dëshira, ja pse meshkujt e femrat janë të ndryshëm

Në mbrëmje ju doni të përqafoheni dhe ai të ulet në prehrin tuaj, ndërkohë në mëngjes ju përtoni, edhe pse ai është i gatshëm për një performancë të shkëlqyer mes çarçafëve. Të gjeni një rrugë të mesme është e mundur, ja se si Është më se e kuptueshme: burrat dhe grat

Vilajeti, krahina, republika; një reportazh trans-historik për Kosovën
  • 2018-03-13

Vilajeti, krahina, republika; një reportazh trans-historik për Kosovën

Durim Abdullahu Në shumë kultura të vjetra, rrethi i përqendruar, mbahet si një simbol që ka aftësinë për të mbledhur energjitë e liga në qendër të tij. Nëse do të vizatonim një rreth të tillë në mes të hartës së Ballkanit, koka e qendrës së tij do të përfundote mbi një f

Sekreti i lumturisë? Qetësia dhe ekuilibri i brendshëm
  • 2018-03-13

Sekreti i lumturisë? Qetësia dhe ekuilibri i brendshëm

A e dimë se çfarë është lumturia për ne? A jemi në gjendje ta njohim dhe të luftojmë për ta pasur atë? Çfarë na bën të lumtur në fazat e ndryshme të jetës? Këto janë disa nga pyetjet e ngritura për 1500 gra dhe burra italianë, në përgatitje për botimin e vitit 2018 të Koha

Moti prish planet e Ditës së Verës
  • 2018-03-13

Moti prish planet e Ditës së Verës

Moti duket se do të jetë kapriçoz në Ditën e Verës, duke gjeneruar reshje shiu. Ndërkohë që një fuqizim i përkohshëm i shirave në të gjithë vendin do të nisë që këtë mesditë të së martës. Pasditja dhe mbrëmja përmirësojnë kushtet e motit duke sjellë kthjellime në terri

Dita e Verës, ja si ndryshon drejtimi i qarkullimit të automjeteve
  • 2018-03-13

Dita e Verës, ja si ndryshon drejtimi i qarkullimit të automjeteve

Tirana do të presë nesër, më e bukur se kurrë, Ditën e Verës. Argëtim, sport, muzikë, produkte artizanale, ushqim i shëndetshëm, janë ato që do të ofrojë kryeqyteti për të gjithë qytetarët që do të zgjedhin Tiranën për të kaluar festën. Bashkia e Tiranës ka organizuar një

Teatri, Veliaj: Projekt dinjitoz i arkitektit më të mirë në botë
  • 2018-03-13

Teatri, Veliaj: Projekt dinjitoz i arkitektit më të mirë në botë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës e cilëson projektin e ri të Teatrit Kombëtar tepër dinjitoz. I ftuar në emisionin Koha për tu zgjuar nga gazetari Bashkim Hoxha, Erion Veliaj thekson se ky projekt i është besuar një prej arkitektëve më të mirë sot në botë. Kemi humbur shumë kohë, t

Kalendari