Sociale

Gjithsej 15 lajme të mbledhura për datën 20 mars 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2018-03-20

Minorenët shqiptarë në Gjermani, historitë e suksesit dhe refuzimet

Varfëria, mungesa e perspektivës, gjakmarrja apo dhuna në familje shtyjnë edhe të mitur nga Shqipëria të vijnë për të kërkuar azil në Gjermani. Kur erdhi në Gjermani Endriti nuk dinte çfarë e priste. I ungji e mori me vete, pasi u kthye nga pushimet e verës për në Angli. Në Angli

Ta bëjmë Spaçin, që të mos e përsëritim atë! (Foto)
  • 2018-03-20

Ta bëjmë Spaçin, që të mos e përsëritim atë! (Foto)

Ish-burgu famëkeq i Spaçit, ku u persekutuan për dekada qindra e qindra shqiptarë në regjimin komunist, ndodhet në degradim të plotë, si një plagë të cilën po e mbyll koha me erozionin e pashmangshëm.  Që nga viti 1991 aty gjithçka është shkatërruar dhe grabitur, ku përveç ndonj

No Pic available
  • 2018-03-20

Reshjet e shiut pakësohen të enjten, por bien ndjeshëm temperaturat

Gjatë gjithë javës do të ketë ulje të ndjeshme temperaturash, ndërkohë që reshjet do të pakësohen ndjeshëm këtë të martë por mbrëmja sjell sërish fuqizim të vranësirave dhe reshje shiu në të gjithë vendin, ndërkohë që në verilindje sjell dëborë. Sipas Meteoalb, e mërku

Dashuria, 5 arsye pse burrat ikin nga gratë
  • 2018-03-20

Dashuria, 5 arsye pse burrat ikin nga gratë

Truku për të mbijetuar nuk është arratisja, kështu që duhet të mundohemi të kuptojmë më mirë arsyet dhe të jemi më të qartë Ndihmë: ai thjesht ka gjetur justifikimin dhe është larguar! Sa herë na ka ndodhur apo e kemi dëgjuar nga miqtë tanë? Në fakt, ndonjëherë ndodh që dje

10 plazhe të Mesdheut për nxirjen e parë (FOTO)
  • 2018-03-20

10 plazhe të Mesdheut për nxirjen e parë (FOTO)

Një banjë dielli në limane veçanërisht gjatë sezonit të pranverës Dedikuar atyre që nuk po ja dalin me dimrin dhe mezi po presin të shijojnë diellin përpara një deti të parajsës. Këtu është një koleksion i dhjetë gjireve të bukura ku mund të shijoni diellin e parë të sezonit.

DEKLARATAT E DËMSHME TË SEEHOFERIT
  • 2018-03-20

DEKLARATAT E DËMSHME TË SEEHOFERIT

Debati filloi shumë shpejt. Në intervistën e tij të parë si ministër i ri për Atdheun, Horst Seehofer bëri të qartë se në ç’mënyrë do të udhëheqë debatin për atdheun dhe integrimin – përmes polarizimeve dhe përkufizimeve. Me fjalinë e tij “feja islame nuk ësht

5 HEC-e brenda Parkut Korab-Koritnik, shkatërrohet monumenti Gryka e Vanave
  • 2018-03-20

5 HEC-e brenda Parkut Korab-Koritnik, shkatërrohet monumenti Gryka e Vanave

Fiks Fare denoncoi shkatërrimin e monumentit natyror Gryka e Vanave në Kukës. Për vite me radhë, institucionet shtetërore, me vendime të dyshimta kanë dhënë leje koncesionare për HEC-e, leje mjedisore dhe në fund ndërtimi, brenda Parkut Natyror Korab-Koritnik. Deri më tani, në këtë

Kalendari