Sociale

Gjithsej 13 lajme të mbledhura për datën 17 prill 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
PSE KINA LUFTON KAQ ASHPËR KORRUPSIONIN?
  • 2018-04-17

PSE KINA LUFTON KAQ ASHPËR KORRUPSIONIN?

Zyrtarë të korruptuar kinezë para një gjyqi publik Nga Ledian DROBONIKU Kush ka studjuar pak Gjeopolitikë, kupton se kolonializmi nuk u zhduk por u transformua nga forma klasike në neokolonializëm. Shfrytëzimi i vendeve të pazhvilluara prej fuqive të mëdha nuk realizohet më me aneksim e

No Pic available
  • 2018-04-17

Klima po ndryshon, shtohen përmbytjet dhe ditët e nxehta

Mbi 1,6 miliardë euro financime i duhen Shqipërisë në 10 vitet e ardhshme për të siguruar ujë për popullatën, bujqësinë dhe industrinë. Në strategjinë e miratuar nga qeveria, thuhet se burimet ujore pritet të ulen me 14 për qind deri në vitin 2050 për shkak të ndryshimeve klimater

Si shpenzohen lekët e studentëve? Pajisje luksi, abonim TV
  • 2018-04-17

Si shpenzohen lekët e studentëve? Pajisje luksi, abonim TV

Përmes një raporti monitorimi në 3 universitetet më të mëdha publike në vend, Qëndresa qytetare ka analizuar sesi shpenzohen paratë që këto institucione sigurojnë nga tarifat vjetore të studentëve. Sipas raportit, gjetjet në Universitetin e Tiranës, atë të Elbasanit dhe të Durrës

Le Figaro: Si po ndryshon Tirana, qyteti i konceptuar nga Mussolini!
  • 2018-04-17

Le Figaro: Si po ndryshon Tirana, qyteti i konceptuar nga Mussolini!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës që prej vitit 2015, Erion Veliaj, rrethohet nga staf i ri, brilant dhe me dëshirën për ta shndërruar Tiranën në një qytet modern dhe të këndshëm për të jetuar, kështu e nis artikullin e saj gazeta e mirënjohur franceze Le Figaro, e cila i ka kushtuar

Eliminimi i karbohidrateve, 10 gabimet ushqimore që duhen shmangur
  • 2018-04-17

Eliminimi i karbohidrateve, 10 gabimet ushqimore që duhen shmangur

Ndonëse bota është e pushtuar nga dieta të shëndetshme që premtojnë të na bëjnë të humbim peshë brenda pak javësh, ne vazhdojmë të bëjmë gabime elementare të ngrënies kur ushqehemi. Nutricionisti Rob Hobson ka listuar te Daily Mail ato që i përcakton si 10 mëkatet ushqimore që

No Pic available
  • 2018-04-17

SOT NUK ËSHTË DITA PËR TË RRAHUR GJOKSIN

Nga Astrit PATOZI Sot është një ditë e mirë për Shqipërinë, duke shpresuar deri në fund se do të kapërcehet me sukses edhe ky stacion i rëndësishëm për integrimin tonë në Bashkimin Europian. Kur më shumë se afrimit të Europës duhet t’i gëzohemi faktit që do te jemi më t

Të mbytur nga kumari! Lotot më të përhapura në qytetet e vogla
  • 2018-04-17

Të mbytur nga kumari! Lotot më të përhapura në qytetet e vogla

Bastet sportive dhe lojërat e fatit janë një fenomen i përhapur dukshëm në të gjithë vendin, por në qytetet e vogla dhe varfra ky fenomen është më shqetësues. Në qytetin e Cërrikut pikat e basteve edhe në orët e mëngjesit i gjen të mbushura plot. Aty ku njerëzit kanë humbur shpr

Kalendari