Sociale

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 25 prill 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
NË OBORRIN TONË TË BALLKANIT PERËNDIMOR
  • 2018-04-25

NË OBORRIN TONË TË BALLKANIT PERËNDIMOR

Bajram Peçi Bajram Peçi Tingëllon mëse ironike, që trojet nga ka marrë emrin kontinenti i vjetër janë pak a shumë këto vënde të Ballkanit, që qendrojnë sot jashtë këtij organizmi politiko-ekonomik, të quajtur Bashkim Europian. Kështu e ka zanafillën termi Europë! Kërkuesit e eti

No Pic available
  • 2018-04-25

FH: Liria e medias përballet me kërcënime të reja, Shqipëria pjesërisht e lirë

Freedom House vlerëson në raportin më të ri për lirinë e medies së ajo është duke u përballur me kërcënime të reja në demokracitë e mëdha, si dhe në shtetet shtypëse, ku autoritetet po përqendrojnë përpjekjet e tyre në mediat sociale dhe platformat e tjera në internet pas god

No Pic available
  • 2018-04-25

Moti, temperatura të larta deri në fund të prillit

Pjesa më e madhe e Europës, duke përfshirë këtu edhe Europën Juglindore dhe Shqipërinë, do të përjetojnë temperatura të larta deri në fund të muajit Prill 2018. Sipas Meteoalb, moti mbetet me kthjellime vranësira kalimtare; më të shpeshta në Veri dhe pjesërisht në Qendër. Por

Alarmi nga ndotja, 630 raste në vit nga kanceri i mushkërive në Shqipëri
  • 2018-04-25

Alarmi nga ndotja, 630 raste në vit nga kanceri i mushkërive në Shqipëri

Mjekët japin alarmin për vdekjet nga ndotja e ajrit. Gjatë një viti, në Shqipëri janë prekur 630 persona nga kanceri i mushkërive. Dhe, vit pas viti, kemi 50 raste më shumë se viti paraardhës. Fiks Fare denoncoi institucionet, të cilat nuk kanë stacione për monitorimin e cilësisë s

Nga zemra te lëkura, 8 arsye pse seksi na bën mirë
  • 2018-04-25

Nga zemra te lëkura, 8 arsye pse seksi na bën mirë

Gjithashtu ësht mbrojtës kundër dhimbjes dhe stresit, si dhe ndihmon gjumin Të kesh një jetë seksuale aktive është një ilaç, thotë shkenca. Ka tetë arsye pse seksi është i mirë për shëndetin: nga efektet pozitive në gjumë dhe tru në veprimet e tij ‘anti-plakje’ dhe

Meta i jep nënshtetësinë shqiptare Imzot George Anthony Frendo
  • 2018-04-25

Meta i jep nënshtetësinë shqiptare Imzot George Anthony Frendo

Kreu i shtetit Ilir Meta i ka dhënë shtetësinë shqiptare Arqipeshkvit Metropolit të Tiranës- Durrësit, George Anthony Frendo. Dekreti i Metës vjen pak muaj pas atij të kryepeshkopit ortodoks Anastas Janullatos. Vetë Meta bëri publik vendimin gjatë meshës së mbajtur në Katedralen e Sh

Investimet në nivel kapilar, Bashkia Tiranë shtron rrugët edhe në lagjet e vjetra
  • 2018-04-25

Investimet në nivel kapilar, Bashkia Tiranë shtron rrugët edhe në lagjet e vjetra

Investimet  e Baskisë së Tiranës po shtrihen në nivel kapilar duke prekur tashmë çdo rrugicë. Krahas projekteve të mëdha infrastrukturore sikurse janë Sheshi Skënderbej, Unaza, Bulevardi i Ri, një vëmendje i është kushtuar edhe përmirësimit të lagjeve. Siç mund të shihni edhe k

Kalendari