Sociale

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 21 qershor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Liqeni i Shkodrës, Rama: Një tjetër perlë turistike (Video)
  • 2018-06-21

Liqeni i Shkodrës, Rama: Një tjetër perlë turistike (Video)

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën e sotme, duke nxjerrë pamjet nga projekti për transformimin e zonës së liqenit të Shkodrës. Kreu i qeverisë bën me dije se projekti do të përfundojë brenda 18 muajsh. Me këtë projekt që brenda 18 muajsh, do të transformojë bregun perëndimor t

BON, BON, EDHE NËSE SBON, SBON
  • 2018-06-21

BON, BON, EDHE NËSE SBON, SBON

Nga Fadil LEPAJA Tifozët e futbollit janë në trans. Jo vetëm bastoret, por edhe mediat po përfitojnë shumë nga kjo histeri. Politika po ashtu. Politika veçanërisht. Përfitimet e politikës kanë të bëjnë me vëmendjen e larguar nga ajo. Qytetarët në vend se të shfryjnë inatin mbi pr

Vizë për SHBA, ambasada ka një njoftim për të martuarit
  • 2018-06-21

Vizë për SHBA, ambasada ka një njoftim për të martuarit

Ambasada amerikane në Tiranë jep një njoftim të rëndësishëm në lidhje me aplikimin për viza turistike. Bëhet me dije se nëse jeni çift duhet të specifikoni statusin tuaj aktual, pasi ka një ndryshim mes vizave për çifte të martuar dhe për të fejuarit. “Mali i Dajtit është

Gjumi, një manual për një gjumë të mirë për gjithë familjen
  • 2018-06-21

Gjumi, një manual për një gjumë të mirë për gjithë familjen

Me mbërritjen e të nxehtit, pushimi i natës nuk mund të jetë aq i qetë: ja sugjerimet e ekspertëve për të rriturit dhe fëmijët. Vera po fillon të ndjehet: temperaturat rriten dhe, bashkë me kolonën e zhivës, rritet edhe vështirësia në të fjetur, aq shumë sa pagjumësia transformo

Banorët mbrojnë pyllin, Bashkia: Prerjet për të mirën e pyllit!
  • 2018-06-21

Banorët mbrojnë pyllin, Bashkia: Prerjet për të mirën e pyllit!

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së enjtes tentativat e shtetit për të prerë të vetmen kurorë të gjelbër në Bulqizë. Megjithëse ka një ligj të ashpër për ata që presin pyje, tashmë ato priten me leje apo me koncesione shtetërore. Dhe, një i tillë është dhënë në vitin 2015 nga

Pushimet në fshat, fëmijët pas shkollës detyrohen të punojnë
  • 2018-06-21

Pushimet në fshat, fëmijët pas shkollës detyrohen të punojnë

Pas përfundimit të shkollës fëmijët u gëzohen pushimeve. Por ata që jetojnë në fshat nuk kanë fatin e bashkëmoshatarëve të qytetit. Pjesa më e madhe e fëmijëve punojnë gjatë pushimeve të verës dhe ndihmojnë familjen në bujqësi dhe blegtori. Horgito është një djalë 13 vje

No Pic available
  • 2018-06-21

Publikohen rezultatet e testit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë

Ministria e Arsimit ka bërë publike rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë. Në këtë testim kanë marrë pjesë 35.609 nxënës në total, prej të cilëve kanë marrë notë jo kaluese 3.8% e tyre, ose 1 363 maturantë. Ndërkohë që vetëm 221 maturantë, ose 0.6% e nxënë

Kalendari