Sociale

Gjithsej 13 lajme të mbledhura për datën 11 gusht 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
E KA FAJIN SISTEMI APO NJERËZIT?
  • 2018-08-11

E KA FAJIN SISTEMI APO NJERËZIT?

Nga Ledian DROBONIKU Në një epokë histerizmi si kjo e sotmja, të gjithë priren të japin përgjigje pa u menduar shumë. Shpejtësia dominon mbi reflektimin ashtu si perceptimi mbi arsyen. Në varësi të përgjigjes ndaj kësaj pyetje, krijohen dy botëkuptime krejtësisht të kundërta. Ësht

Ferrat mbulojnë sinjalistikën; Rruga në Mat, burim aksidentesh
  • 2018-08-11

Ferrat mbulojnë sinjalistikën; Rruga në Mat, burim aksidentesh

12 kilometrat e një aksi në Mat janë kthyer në një burim aksidenti. Rruga Zenisht Lis është e amortizuar dhe nuk është bërë asnjë ndërhyrje, ndërsa ferrat dhe bari kane mbuluar sinjalistikën. Aksi rrugor Zenisht-Lis në rrethin e Matit me një gjatësi prej 12 km nën varësi të Auto

Parashikimi i motit për gjysmën e dytë të gushtit, ja situata me reshjet
  • 2018-08-11

Parashikimi i motit për gjysmën e dytë të gushtit, ja situata me reshjet

Gushti nisi i nxehtë, me temperatura të pazakonta deri në 38 gradë celcius, por meteorologët thonë se nga dita e enjte ka nisur një rënie e lehtë, me jo më shumë se 1 gradë celcius. Për sa i përket situatës termike mbetemi në vlerat e larta edhe për ditën e sotme, por edhe të shtu

AKU, kontrolle në zonat rurale. Bllokohet mish e miell i skaduar në markete
  • 2018-08-11

AKU, kontrolle në zonat rurale. Bllokohet mish e miell i skaduar në markete

Krahas zonave turistike, kontrollet e AKU kanë nisur edhe në marketet e zonave rurale, për të ndaluar tregtimin e ushqimeve të skaduara. Në Dibër, ka nisur kontrollin e të gjitha supermarketeve dhe dyqaneve që tregtojnë produkte ushqimore në zonat rurale të këtij qarku. Ky aksion ësht

9 simptomat e diabetit që ndoshta nuk i dinit
  • 2018-08-11

9 simptomat e diabetit që ndoshta nuk i dinit

Ju vjen erë e keqe nga goja dhe keni karies të shpeshtë? Mund të jetë diabet Simptomat e diabetit janë të gjitha rreptësisht të varura nga dukuria e hiperglikemisë dhe shpesh kanë efekte të mëdha negative për organizmin. Ndërhyrja në kohë është thelbësore për diagnozën e hershm

Rrjet i ri kanalizimesh në zonën e autostradës
  • 2018-08-11

Rrjet i ri kanalizimesh në zonën e autostradës

Krahas investimeve brenda qytetit, një fokus të veçantë Bashkia e Tiranës po i kushton edhe shtrirjes së investimeve në zonat rurale, duke sjellë edhe një përmirësim të infrastrukturës për qytetarët dhe bizneset që ushtrojnë aktivitetin e tyre në këto zona. Investimi i radhës nga

Plazhet fantastike dhe sekrete të Japonisë (Foto)
  • 2018-08-11

Plazhet fantastike dhe sekrete të Japonisë (Foto)

Katër plazhe ëndrrash, ndër ta edhe ai fantazmë, që shfaqet dhe zhduket me valën Banja dhe nxirja nuk do të jenë qëllimi kryesor i një udhëtimi në Japoni, një komb aq i pasur në trashëgimi artistike dhe kulturore: por përgjatë tridhjetë mijë kilometrave të bregut japonez ka disa

Kalendari