Sociale

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 19 gusht 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Kriza demografike, përse linden pak fëmijë? Flasin të moshuarit
  • 2018-08-19

Kriza demografike, përse linden pak fëmijë? Flasin të moshuarit

Lindshmëria në Shqipëri po zvogëlohet dita-ditës, gjë që po çon në thellimin e krizës demografike në vendin tonë. INSTAT-i publikoi që gjatë tremujorit të dytë të këtij viti lindjet u ulën me 25 për qind. Qytetarët shpjegojnë arsyet. Ëshgtë shumë e vështirë ta rrisësh

PËRSIHATJE FLAMUJSH, ALIU DO KTHEHEJ PËRMBYS NË VARR PO TA SHIHTE
  • 2018-08-19

PËRSIHATJE FLAMUJSH, ALIU DO KTHEHEJ PËRMBYS NË VARR PO TA SHIHTE

Nga Artan LAME Bajraku i Junanit mbi karakoll te Janin’ kalasë. Ose e thënë ne shqipe me te llagarte: Flamuri grek mbi kullat e kalasë se Janinës. Duket pak kiç ai flamur mbi ato kulla, se gati asgje se lidh Janinën me Greqinë. Ndoshta me shume aty do shkonte bajraku i Baba Dovletit, q

No Pic available
  • 2018-08-19

Këshillat e Moxartit për gruan që duhet ti lexojë çdo femër

E dashur gruaja ime e vockël! Unë kam disa kërkesa për ty. Të lutem, 1-Të mos e lëshosh veten të mos biesh në melankoli. 2-Të kujdesesh për shëndetin tënd. Ruaji nga era dhe nga flladet pranverore. 3-Të mos dalësh shëtitje vetëm dhe më e mira, të mos dalësh fare për shëtitje. 4

No Pic available
  • 2018-08-19

MERKEL & PUTIN KUNDËRSHTARË TË BESUESHËM NË KOHË TË PASIGURTA

Angela Merkel dhe Vladimir Putin takohen pr t dytn her brenda tre muajve. Atmosfera sht e ftoht, por fal Donald Trumpit ata ndrgjegjsohen pr t prbashktat e tyre, mendon Michaela Küfner. Formati flet qart: deklarata para shtypit, por vetm para takimit. Pytje nuk lejohen. N dhjet minutat publike t dy

No Pic available
  • 2018-08-19

Letra dashurie për Ana Bolenën

Mbret i Anglisë që nga viti 1509, kur trashëgoi të atin Henri VII u martua me Katerinën e Aragonit, e veja e vëllait të tij më të madh Arturit. Gjatë kësaj kohe, 1513-1529 Henri ndoqi politika të jashtme aktive. Henri VII u takua me Ana Bolenën për herë të parë në vitin 1526 dhe q

Njihuni me turistët që vizitojnë xhamitë dhe kishat shqiptare
  • 2018-08-19

Njihuni me turistët që vizitojnë xhamitë dhe kishat shqiptare

Çifti francez Karine dhe Lionel vijnë për herë të dytë në Shqipëri, pasi u bën përshtypje qetësia e këtij vendi të vogël, ku gjen njëkohësisht edhe kisha, edhe xhami. Dy bashkëshortët francezë Top Channel i gjeti në Katedralen Ortodokse Ringjallja e Krishtit në Tiranë. Fetë e

No Pic available
  • 2018-08-19

Shtëpia trishekullore në Gjirokastër, që shërben si muze etnografik

Shtëpia e Skëndulatëve është një prej destinacioneve kryesore, që turistët preferojnë të vizitojnë në qytetin e Gjirokastrës. E ndërtuar tri shekuj më parë, banesa e tipit kullë, që përfaqëson një model tipik të jetës në një familjeje qytetare patriarkale të kohës, po luan

Kalendari