Sociale

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 21 gusht 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
NJË LIGJ PËR EMIGRACIONIN NË GJERMANI
  • 2018-08-21

NJË LIGJ PËR EMIGRACIONIN NË GJERMANI

Se si duket kur realiteti krijon fakte politike, kjo shihet më së miri nga gjendja e tanishme në Gjermani. Më shumë se katër dekada debate kundërthënëse nuk kanë dhënë fryte në përpjekjet për nxjerrjen e një ligji për migracionin në Gjermani. Grindjet kanë qenë të shpeshta, ndë

Mjekët amerikanë shërbim falas në Maliq
  • 2018-08-21

Mjekët amerikanë shërbim falas në Maliq

Mungesa e mjekëve në njësitë administrative të Maliqit krijon vështirësi në marrjen e shërbimeve të ndryshme mjekësore për banorët e kësaj zone. Përballë kësaj problematike, të cilës i shtohen edhe problemet ekonomike e sociale, 13 mjekë , stomatologë dhe infermierë nga SHBA ka

Fitnes, 5 këshilla për të pasur trupin e një 50-vjeçareje
  • 2018-08-21

Fitnes, 5 këshilla për të pasur trupin e një 50-vjeçareje

Stërvitje, kuriozitet, ushqim të shëndetshëm dhe vetëvlerësim për të ngadalësuar plakjen Jill Cooper, mbretëresha e fitnesit popullor feston 50-vjetorin në formë të përsosur dhe nuk e mban sekret recetën e saj, të cilën e bën të ditur në formën e këshillave të bukurisë dhe mi

Kurban Bajrami në Shqipëri. Ritet fetare kryhen në të gjitha xhamitë e vendit
  • 2018-08-21

Kurban Bajrami në Shqipëri. Ritet fetare kryhen në të gjitha xhamitë e vendit

Në kuadër të festës së Kurban Bajramit gjatë ditës së djeshme dhe të sotme është festuar me madhështinë e duhur ceremonia e therjes së Kurban Bajramit. Kështu që në trevën e Bulqizës pranë Teqeve gjatë pasdites së djeshme janë grumbulluar me qindra banorë, besimtarë të mosh

No Pic available
  • 2018-08-21

E gjithë java me vranësira, reshje në javën e fundit të gushtit

Gjatë gjithë javës, moti vijon me kthjellime dhe vranësira të shpeshta, më të shpeshta gjatë pasditeve kur priten edhe shira të përkohshëm kryesisht në Qendër dhe Jug të vendit ndërsa rrebeshe afatshkurtra në ekstremin Verior. Parashikohet që në fundjavë, datat 25 27 të sjellin

SHANSI I DYTË I GREQISË
  • 2018-08-21

SHANSI I DYTË I GREQISË

Greqia i ka thënë dje lamtumirës Troikës duke ka dalë zyrtarisht nga plani i ndihmave ndërkombëtare që kanë shmangur falimentimin dhe daljen nga euro, falë reformave shumë të ashpra dhe strikte. Epoka e shpëtimit BE-FMN ka përfunduar dhe unioni ia doli ti shpëtojë grekët nga falimen

Projekti vazhdon, bulevardi i ri i Tiranës kthehet në shëtitore
  • 2018-08-21

Projekti vazhdon, bulevardi i ri i Tiranës kthehet në shëtitore

Tirana është një ndër vendet ideale ku vlerat kulturore tradicionale janë ndërthurur me ato moderne. Kjo duket si në arkitekturën ku gërshetohet e reja me të vjetrën, ashtu dhe në kulturën dhe mentalitetin e qytetarit. Përveç historisë, e reja po zë vend përditë. Në këto ditë

Kalendari