Sociale

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 22 shtator 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
NUK KA DREJTËSI PA DEMOKRACI
  • 2018-09-22

NUK KA DREJTËSI PA DEMOKRACI

Foto ilustruese Nga Ledian DROBONIKU Është e sikletshme të shpjegosh koncepte kaq të thjeshta që duhet të kishin hedhur rrënjë nëse do ishim një vend normal. Por meqenëse i tillë nuk jemi, del si detyrë parësore për çdo intelektual, krijimi i themelit për një kulturë politiko-juri

Spiuni anglez që shpëtoi Gorbaçovin. Si u parandalua komploti i KGB-së
  • 2018-09-22

Spiuni anglez që shpëtoi Gorbaçovin. Si u parandalua komploti i KGB-së

Mikhail Gorbaçovi duhej të vdiste. Udhëheqësi sovjetik, i cili kishte filluar reformat në bllokun komunist, duhej të binte nën goditjet e vrasësve në mëngjesin e 7 tetorit 1989, gjatë fjalimit publik në Berlinin lindor para udhëheqësve të Gjermanisë së atëhershme Lindore. Për të

Banania, e mirë dhe e dobishme nga brendësia tek lëkura (Foto)
  • 2018-09-22

Banania, e mirë dhe e dobishme nga brendësia tek lëkura (Foto)

Është një ushqim i shëndetshëm dhe energjik: mund të përdoret në mijë mënyra, pa hequr asgjë. Dhe, nëse konsumohet me masë, nuk është e vërtetë që ju shëndosh Ata janë shumë të shijshme, plot vlera ushqyese, janë ushqimi ideal kur ushtrojmë aktivitet fizik. Gjithashtu edhe l

Veliaj inspekton punimet për parkimin nëntokësor në Rr. e Elbasanit
  • 2018-09-22

Veliaj inspekton punimet për parkimin nëntokësor në Rr. e Elbasanit

Veliaj: Para tre vitesh, as që diskutohej një parking publik nëntokësor, sot po bëjmë të katërtin; Tirana po merr pamjen e një Europe të vogël Para tre vitesh, ndërtimi i një parkingu nëntokësor në kryeqytet ishte diçka e paimagjinueshme. Por, sot në Tiranë, përveç dy parkingjev

Vizitorët e shtatorit, turistë të shumtë në kryeqytet këtë fundjavë
  • 2018-09-22

Vizitorët e shtatorit, turistë të shumtë në kryeqytet këtë fundjavë

Tirana është shndërruar në një ndër qytetet më atraktive dhe që ngjall kureshtjen jo vetëm të fqinjëve, por të turistëve nga vende të ndryshme të Europës. Jam nga Parisi. Është hera e parë që vij. Jam duke zbuluar Tiranën sepse çdo gjë më duket interesante, si përsa i përk

Gjurmë Shqiptare: Shqiponjat e Sanxhakut në Serbi (Video)
  • 2018-09-22

Gjurmë Shqiptare: Shqiponjat e Sanxhakut në Serbi (Video)

Një hulumtim i fortë, ndalimi nga policia serbe Përse mbulohet ekzistenca e mijëra shqiptarëve të Sanxhakut në Serbi? Si janë zhdukur varret e tyre? Gjurmët, të vërtetat, asimilimi Sfida ndaj shtetit serb me simbolin e shqiponjës. Ndiqni videon e plotë të dokumentarit të Marin Mem

Ngacmohej seksualisht nga shefat, 23-vjeçarja: Në punë kërkojnë format jo aftësinë
  • 2018-09-22

Ngacmohej seksualisht nga shefat, 23-vjeçarja: Në punë kërkojnë format jo aftësinë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për tu punësuar. Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar është ndjerë vazhdimisht e ngacmuar seksualisht nga shefat e saj. Nisa të kërkoja punë, po

Kalendari