Sociale

Gjithsej 11 lajme të mbledhura për datën 11 tetor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Mbyllja e lojërave të fatit, Veliaj: Vendimi më i guximshëm në dobi të familjeve shqiptare
  • 2018-10-11

Mbyllja e lojërave të fatit, Veliaj: Vendimi më i guximshëm në dobi të familjeve shqiptare

Nga 1 janari nuk do të ketë asnjë pikë bastesh apo kazino në Tiranë dhe në gjithë territorin e Shqipërisë. Vendimi i qeverisë për të mos lejuar hapjen e bizneseve të lojërave të fatit  është përshëndetur nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i cili përmes një po

Barnat, 56 farmaci kapen në shkelje, kontroll në gjithë vendin
  • 2018-10-11

Barnat, 56 farmaci kapen në shkelje, kontroll në gjithë vendin

Task forca e ngritur nga Ministria e Shëndetësisë ka intensifikuar kontrollet në rrjetin e hapur farmaceutik për tregtimin e barnave pa recetë. Që nga krijimi i Task Forcës 1 muaj më parë, janë kontrolluar 115 farmaci në të gjithë vendin. Kontrollet kanë qenë të fokusuara kryesisht

IKMT aksion te Syri i Kaltër, do prishen 16 objekte pa leje
  • 2018-10-11

IKMT aksion te Syri i Kaltër, do prishen 16 objekte pa leje

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur sot një operacion në zonën e “Syrit të Kaltër” në bashkinë e Finiqit.  IKMT ka planifikuar të prishë në këtë zonë turistike 16 objekte pa leje ndërtimi. Objektet janë të madhësive të ndryshme, një dhe dy kat

No Pic available
  • 2018-10-11

VJESHTA E STUHISHME E ANGELA MERKEL

Unioni i të Rinjve të CDU-së, zgjedhjet në Bavari dhe Hesen, kongresi i partisë CDU në dhjetor. Këto janë disa fushëbeteja politike të kancelares Merkel. Por sa e fuqishme është ende ajo? Disa analistë e vlerësuan pozitivisht fjalimin e Merkelit në fundjavën që shkoi para rinisë s

Gënjeshtrat mbi ushqimin
  • 2018-10-11

Gënjeshtrat mbi ushqimin

Instituti i Shëndetësisë ka hapur edhe një sesion në faqen zyrtare për t’i mohuar ato, por lajmet e rreme për të ushqyerit janë të shumta dhe veçanërisht të rrënjosura në imagjinatën popullore. Së bashku me Prof. Daniela Lucini, drejtuese e mjekësisë së stërvitjes Humanit

No Pic available
  • 2018-10-11

I ftohti, 5 këshilla të dobishme për ta shmangur

Po ju japim disa këshilla të vogla dhe praktike që të mos e nisni këtë sezon duke teshtirë. Këtu jemi: tani jemi në vjeshtë dhe temperaturat, veçanërisht në orët e hershme të ditës dhe në mbrëmje, bëhen shumë më të ashpra. Ekskursioni termik është i lartë dhe kështu, kur d

Greqi-Gjermani, kush i ka borxh kujt!?
  • 2018-10-11

Greqi-Gjermani, kush i ka borxh kujt!?

Greqia i ka borxh Gjermanisë miliarda euro. Apo e kundërta? Athina edhe 70 vjet pas përfundimit të Lufës së Dytë Botërore kërkon pagesën e dëmeve. Për ndërhyrjes ushtarake në Greqi, në maj të vitit 1941, trupat e Hitlerit kanë vënë flamurin nazist mbi Akropol në Athinë. Deri në

Kalendari