Sociale

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 18 tetor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2018-10-18

Kardinali Ernest Troshani feston 90-vjetorin, Meta: Zoti të bekoftë!

Kardinal Ernest Simoni Troshani feston sot 90-vjetorin e lindjes. Presidenti Ilir Meta, nëpërmjet një postimi në Facebook ka uruar kardinalin, duke e cilësuar si një simbol të rezistencës dhe përkushtimit. Meta i uron jetë të gjatë dhe shëndet. Me rastin e 90-vjetorit të lindjes, i sh

DILEMA E CILA I LË PA GJUMË KOSOVARËT
  • 2018-10-18

DILEMA E CILA I LË PA GJUMË KOSOVARËT

Nga Fadil LEPAJA Kush do të jetë kryetari i ardhshëm i PDK? E di se titulli dhe kjo fjali hyrëse do të i bëjë të buzëqeshin shumë lexues të cilëve nuk u bëhet fare vonë se kush do të jetë në krye të PDK, e lëre më të i lë pa gjumë. Kush do të jetë, pra, kryetar i PDK-së, pa

Dita e dasmës, disa këshilla mbijetese për nusen (FOTO)
  • 2018-10-18

Dita e dasmës, disa këshilla mbijetese për nusen (FOTO)

Ndihma e vogël e domosdoshme që mund të kthehet në shpëtimtare reale në ditën e dasmës. Dita e dasmës duhet të jetë e përsosur, por në mesin e shumë përgatitjeve shpesh harrojmë një element shumë të rëndësishëm: kitin e mbijetesës. Ajo duhet t’i besohet nënës ose ndonj

Ushqimet kancerogjene dhe anti-kancer, ja çduhet të konsumojmë
  • 2018-10-18

Ushqimet kancerogjene dhe anti-kancer, ja çduhet të konsumojmë

Nuk ka më asnjë dyshim: të paktën 3 nga 10 raste të kancerit janë për shkak të asaj që hamë. Është po aq e sigurt se dieta mesdhetare luan një rol mbrojtës: shumë studime tregojnë se një regjim i lartë në kalori, i pasur me yndyrna shtazore, mish të kuq, salsiçe dhe me fibra të

Katari, 1.35 mln USD për rikonstruksionin e shkollës Jeronim de Rada
  • 2018-10-18

Katari, 1.35 mln USD për rikonstruksionin e shkollës Jeronim de Rada

Shkolla Jeronim de Rada do të rikonstruktohet plotësisht. 1100 nxënësit e saj do të kenë kushte më të mira mësimi në klasa, me ngrohje në dimër, terrene të reja sportive e laboratorë modernë. Ambasada e Katarit i ka dhuruar Bashkisë së Tiranës 1.35 milion dollarë për të bërë

Regjistrimi i portaleve, PD: AKEP të pezullojë urdhrin anti-ligjor
  • 2018-10-18

Regjistrimi i portaleve, PD: AKEP të pezullojë urdhrin anti-ligjor

Deputetja demokrate Albana Vokshi ka kërkuar nga AKEP që të pezullojë urdhrin për regjistrimin e portaleve online. Vokshi thekson se urdhri është antikushtetues dhe antiligjor. Urdhri i datës 15 Tetor i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare për regjistrimin e portaleve onlin

Studimi i ri, kanabisi ngadalëson plakjen e trurit
  • 2018-10-18

Studimi i ri, kanabisi ngadalëson plakjen e trurit

Kanabisi, deri më tani një drogë me nam të keq, mund të kthehet në një bimë mjekësore të shumëanshme. Si mjet kundër dhimbjeve kanabisi ndërkohë është pranuar. Me gjasë kjo bimë ka efekt edhe tek disa sëmundje psikike dhe mund të ketë madje edhe efektin e rinimit të trurit. Kë

Kalendari