Sociale

Gjithsej 11 lajme të mbledhura për datën 22 tetor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Fusha e mbetjeve në Fier, banorët braktisin shtëpitë
  • 2018-10-22

Fusha e mbetjeve në Fier, banorët braktisin shtëpitë

Fusha e mbetjeve në hyrje të Fierit, në Sheq ka bërë që nga kjo zonë të largohen edhe banorët. Për shkak se ajo sa vjen dhe zgjerohet, banorët e tjerë jetojnë mes ndotjes. Gjendja në fushën e mbetjeve në Sheqan të Fierit degradon dita-ditës. Deri më tani askush nuk i ka dhënë z

Fëmijët kanë nevojë për mikrobe, forcojnë imunitetin
  • 2018-10-22

Fëmijët kanë nevojë për mikrobe, forcojnë imunitetin

Fëmijët kanë nevojë për mikrobe. Studimet tregojnë se mikrobet janë të rëndësishme, pasi në të kundërt fëmijët nuk mund të kenë imunitet. Ekspertët theksojnë se ky ekzagjerim në pastërti kontribuon në një sërë kushtesh kronike që variojnë nga alergjitë në obezitet. Ata

ITALIA PO KTHEHET NË RREZIK
  • 2018-10-22

ITALIA PO KTHEHET NË RREZIK

Projektbuxheti i papërballueshëm i qeverisë italiane të përbërë nga populistët dhe radikalët e djathtë e detyron BE të ecë drejt vendimeve delikate. Fjala është për besueshmërinë e BE dhe për tepër shumë para. Koalicioni i përbërë nga populistët dhe radikalët e djathtë në

Ja çfarë thonë yjet për raportin dhe stilin tuaj të seksit
  • 2018-10-22

Ja çfarë thonë yjet për raportin dhe stilin tuaj të seksit

Disa besojnë se shenja e horoskopit mund të thotë shumë për personalitetin. Më parë, ne zbuluam se njerëzit e lindur në këto muaj konsiderohen si më inteligjentët dhe në shtator, ekspertët shpjeguan se horoskopi ju tregon se sa sukses do të keni në karrierën tuaj. Pra, çfarë tjet

No Pic available
  • 2018-10-22

Kthimi i eshtrave të Mithat Frashërit, Bashkia nis ndërtimin e memorialit

Mit’hat Frashëri publicist, shkrimtar, përkthyes, albanolog, diplomat, veprimtar i çështjes kombëtare, politikan, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, do të prehet në Atdhe pranë Vëllezërve Frashëri në Parkun e Madh. Bashkia e Tiranës ka nisur punë për n

Ndotja në mes të Lezhës
  • 2018-10-22

Ndotja në mes të Lezhës

Ndotja e kanalit të Fildanes, i cili përshkon pjesën jugore të qytetit të Lezhës, vijon të jetë prej vitesh problem jo vetëm për pamjet, por edhe kundërmimin. Fare pranë këtij kanali ndodhet edhe tregu i fruta-perimeve dhe ndotja rrezikon shëndetin e konsumatorëve. Fajin për ndotjen

Analiza 30 mijë lekë; Prindërit e fëmijëve me sindromën Down tregojnë vështirësitë
  • 2018-10-22

Analiza 30 mijë lekë; Prindërit e fëmijëve me sindromën Down tregojnë vështirësitë

Tetori është muaji i sensibilizimit për sindromën Down. Karotipi është një analizë që e kryejnë të lindurit me sindromën Down. Mbi bazë të saj individi përfiton pagesën e aftësisë së kufizuar. Por prej gati 7 vitesh kjo analizë gjenetike nuk kryhet në shtet, por tek privati dhe

Kalendari