Sociale

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 09 nëntor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Si të luftojmë fryrjen e barkut? 
  • 2018-11-09

Si të luftojmë fryrjen e barkut? 

Barku i fryrë? Cilat janë ushqimet që duhet të shmangim dhe cilat janë ushqimet që duhet të marrin për të qenë gjithmonë në formë?  Barku i fryrë është një çrregullim i bezdisshëm që, përveç të qenit i shëmtuar, gjithashtu ndikon në mirëqenien tuaj. Shkaqet mund të jenë

Blloku Vasil Shanto me ndriçim LED
  • 2018-11-09

Blloku Vasil Shanto me ndriçim LED

Rreth 3 vite më parë vetëm 30 për qind e rrugëve të Tiranës ishin të ndriçuara. Ndërsa sot, jo vetëm që 80 për qind e rrugëve të kryeqytetit janë të ndriçuara, por një pjesë e mirë e tyre janë pajisur me teknologjinë LED të ndriçimit. Një prej lagjeve që ka përfituar nga

Nga refugjatët tek reperët, njihuni me fytyrat e reja të Kongresit (FOTO)
  • 2018-11-09

Nga refugjatët tek reperët, njihuni me fytyrat e reja të Kongresit (FOTO)

Nga më të rejat e zgjedhura te deputetja e parë myslimane: ka një bum të prezencës së gjinisë femërore    Ilhan Omar, së bashku me Rashida Tlaib është një nga gratë e para myslimane amerikane që është bërë deputete në SHBA. E zgjedhur në Dhomën e Përfaqësuesve për Minesot

Burrat shqiptarë ndër më të keqtrajtuarit për lejen e prindërimit
  • 2018-11-09

Burrat shqiptarë ndër më të keqtrajtuarit për lejen e prindërimit

Në Shqipëri gratë që behën nëna përfitojnë leje prindërimi për 52 javë, edhe pse jo të paguara me 100% të pagës. Kohëzgjatja e lejes së prindërimit për gratë në Shqipëri është ndër më të gjatat në botë dhe Europë. Megjithatë nuk ndodh e njëjta gjë me lejen e prindër

PO TANI, SA TË LIRË JANË MINORITARËT GREKË?
  • 2018-11-09

PO TANI, SA TË LIRË JANË MINORITARËT GREKË?

Nga Mentor KIKIA Jashtë çdo qëndrimi nacionalist…. Ajo që u demonstrua sot në Bularat të Gjirokastrës ishte një shfaqje e shëmtuar e vulgut të shoqërisë greke dhe politikës që e mbështet. Flamuj pa fund, si në asnjë ceremoni, askund, edhe mbarë Greqisë, u shpalosën shoqëru

Përfitimet e çmuara nga konsumimi i mollëve
  • 2018-11-09

Përfitimet e çmuara nga konsumimi i mollëve

Të gjithë e njohim shprehjen e famshme Një mollë mban mjekun larg. Kjo thënie ende vazhdon që të ketë fuqi sepse molla është një frut me veti të shumëfishta. Frut i çmuar Molla është një grumbulluese e substancave me fuqi të padiskutueshme shëruese, një aleat i mirëqenies së sh

PSE U ANULUA SAMITI I DIASPORËS?
  • 2018-11-09

PSE U ANULUA SAMITI I DIASPORËS?

Nga Petrit KUÇANA Ngjante tejet përbuzës sesa i neveritshëm një njoftim i shpërndarë nga ambasadat shqiptare nëpër botë: Ju njoftojmë se Samiti i dytë i Diasporës do të mbahet në datën 2 mars 2019. Mbajtja e Samitit të Dytë të Diasporës në mars do të përkojë me përvjetorin e

Kalendari