Sociale

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 14 nëntor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
MINORITETI GREK DHE SHQIPËRIA
  • 2018-11-14

MINORITETI GREK DHE SHQIPËRIA

Gjatë ceremonisë mortore të Konstandinos Kacifas në Bularat Nga Zamira ÇAVO Ngjarjet e fundit në Bularat dëshmuan më së pari tre problem madhore: – Së pari dëshmuan se ekstremizmi nacionalist grek me Agimin e Artë, është në ofensivë në Greqi dhe se Athina zyrtare është gati

Shqipëria e treta për numrin e lartë të emigrantëve, 40% kanë ikur
  • 2018-11-14

Shqipëria e treta për numrin e lartë të emigrantëve, 40% kanë ikur

Nga të gjitha vendet në tranzicion, Shqipëria renditet e treta për numrin e lartë të emigrantëve në raport me popullsinë që jeton brenda vendit, evidentoi Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në raportin e fundit të Tranzicionit 2019. Vendi ynë u rendit pas Gazës dhe Bosnjës,

No Pic available
  • 2018-11-14

Ndërtuesi mashtrues, 70 milionë lekë për një gabim të Hipotekës

Fiks fare denoncoi sot veprimet e një ndërtuesi që kishte mashtruar një qytetare duke i marrë shtatë milionë lekë borxh dhe duke i lënë peng tre apartamente, të cilat pas disa vitesh dolën se ishin të bllokuara nga banka. Për një gabim të bërë nga punonjësit e hipotekës, qytetarj

Stresi dhe duhani, 7 arsye pse flokët thinjen para kohe
  • 2018-11-14

Stresi dhe duhani, 7 arsye pse flokët thinjen para kohe

Supozohet se gjatë viteve të gjithë njerëzit thinjen, ka nga ata që thinjen përpara të tjerëve dhe jo vetëm për shkak se ajo është shkruar në gjenet e tij. Këtu janë disa nga shkaqet e mundshme të një fenomeni të pakthyeshëm. “Në mençurinë popullore shpesh shtrihen të v

Zbulimet e Fizikës që kanë ndryshuar jetën e të sëmurëve sot
  • 2018-11-14

Zbulimet e Fizikës që kanë ndryshuar jetën e të sëmurëve sot

Çmimi Nobel për Fizikë 2018 u shkon tre shkencëtarëve (Arthur Ashkin, Gerald Gérard Mourou dhe Donna Strickland) rezultatet e të cilave janë përkthyer në lloje të ndryshme të lazerëve, instrumenteve kirurgjike dhe pajisjeve diagnostikuese që kanë revolucionarizuar trajtimin e shumë s

No Pic available
  • 2018-11-14

PSE PO I PAGUAJMË KAQ SHTRENJTË KONCESIONET?

Nga Klodian TOMORRI Veçanërisht në dy vitet e fundit qeveria shqiptare flirtoi rëndë me kontratat e Partneritetit Publik-Privat duke koncesionuar në seri një sërë veprash dhe shërbimesh publike tek privatët. Sipas të dhënave të publikuara nga vetë Ministria e Financave, angazhimet që

No Pic available
  • 2018-11-14

MOS I VRISNI VAJZAT! MOS I VRISNI GRATË!

Albina FERKO-NANAJ Sipas përllogaritjeve që nga viti 1990 në Shqipëri janë vrarë 33 000 fetuse bebesh vetëm për arsyen e thjeshtë se ishin vajza. Aborti selektiv ka bërë kërdinë ndër ne dhe ka prishur ekuilibrat shoqëror, por mbi të gjitha ka forcuar çdo ditë e më shumë stigmën

Kalendari