Sociale

Gjithsej 13 lajme të mbledhura për datën 16 nëntor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
ORBAN MË NË FUND HAP DERËN PËR NJË REFUGJAT
  • 2018-11-16

ORBAN MË NË FUND HAP DERËN PËR NJË REFUGJAT

Lajmi i mirë në fillim: Pas vitesh të gjata oponence për ardhjen e migrantëve dhe refuzimit për pranimin e refugjatëve, Viktor Orban më në fund u dorëzua. Ai jo vetëm që lejoi një “refugjat” të hyjë në Hungari, por me gjasë paska qenë personalisht i përfshirë në orga

Këshilla për të krijuar miq të mirë
  • 2018-11-16

Këshilla për të krijuar miq të mirë

Marrëdhëniet sociale janë shumë të rëndësishme për jetën tonë. Të gjithë kemi nevojë për  disa miq rreth vetes, për një jetë më të mirë dhe më të shëndetshme. Miqtë na e bëjnë jetën me të lumtur dhe më të lehtë, nëse janë të sinqertë. Për të qenë sa më social,

Djegia e yndyrave, fitnes dhe ushtrimet më efikase
  • 2018-11-16

Djegia e yndyrave, fitnes dhe ushtrimet më efikase

Gjimnastika është thelbësore për të qëndruar në formë, por mund të përmirësoni efikasitetin e saj   Nuk ka rrugë të shkurtra: për tu dobësuar dhe për të djegur dhjamin ju duhet të hani më pak dhe të lëvizni më shumë. Nga kjo pikëpamje, megjithatë, jo të gjitha format e tr

Gjermania kërkon 25 mijë infermierë, Kosova e Shqipëria favoritë
  • 2018-11-16

Gjermania kërkon 25 mijë infermierë, Kosova e Shqipëria favoritë

Gjendje shqetësuese në përkujdesjen e personave të moshuar në Gjermani. Sipas të dhënave të Qeverisë federale gjermane, në vend mungojnë 25 mijë infermierë për përkujdesje ndaj të moshuarve. Për ta zbutur këtë gjendje, Gjermania ka ndërmend ta angazhojë fuqi punëtore jashtë ve

Tirana, finaliste e çmimeve europiane për transformim
  • 2018-11-16

Tirana, finaliste e çmimeve europiane për transformim

Tirana u përzgjodh ndër 3 finalistet për çmimin europian mbi veprimtarinë transformuese gjatë vitit 2018. Kryeqyteti shqiptar u vlerësua në mënyrë specifike për aksionin lidhur me rritjen e hapësirës së gjelbër urbane rreth qytetit. Tirana u vlerësua gjithashtu edhe për angazhimin e

ME ARRATINË E TIJ, GRUEVSKI E VËRTETOI QË ËSHTË VJEDHËS
  • 2018-11-16

ME ARRATINË E TIJ, GRUEVSKI E VËRTETOI QË ËSHTË VJEDHËS

Spartak Ngjela Por, që u arratis nëpërmjet Shqipërisë për në Hungari, mendohet se është ndihmuar nga korrupsioni i lartë shqiptar. Në Tiranë ka rënë zia. Miku i madh i Gruevskit, Meta, ndihet në hall se Gruevski u vërtetua nga policia shqiptare që ka dalë nga Shqipëria për të sh

Në Spitalin Ushtarak mungojnë protezat! Investimi 100 mln lekë mbeti në ajër
  • 2018-11-16

Në Spitalin Ushtarak mungojnë protezat! Investimi 100 mln lekë mbeti në ajër

Fiks Fare evidentoi këtë situatë e cila ka kohë që vazhdon, ata që vuajnë nga sëmundjet që prekin eshtrat e trupit nuk gjejnë zgjidhje. Emisioni Fiks Fare e solli këtë problematikë nëpërmjet rastit të qytetares Fatmira Braimllari. 48-vjeçarja nga Vloçishti i Korçës e cila vuan p

Kalendari