Sociale

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 17 nëntor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
POKER POLITIK NË IZRAEL
  • 2018-11-17

POKER POLITIK NË IZRAEL

Izraeli ishte duke u përpjekur pas trazirave të përgjakshme në Gaza që të qetësonte situatën. Por zhvillimet po shkojnë drejt një krize të fortë qeveritare, pika kulmore e saj ishte dorëheqja e ministrit të Mbrojtjes, Avigdor Lierbaman të mërkurën. Teknikisht kryeministri Netanjahu

74-vjetori i çlirimit të Tiranës, komunistët me foto të Enver Hoxhës
  • 2018-11-17

74-vjetori i çlirimit të Tiranës, komunistët me foto të Enver Hoxhës

Me foto të diktatorit Enver Hoxha në duar, komunistët kanë përkujtuar sot 74-vjetorin e çlirimit të Tiranës. Ata u mblodhën te monumenti i Ushtarit të Panjohur, ku vunë kurora me lule dhe nderuan me grusht. Kjo nuk është hera e parë, pasi në çdo festë komunistët kryejnë nderime e

Koreja e Veriut, historia e vendit nga Kim Il Sung në Kim Jong Un
  • 2018-11-17

Koreja e Veriut, historia e vendit nga Kim Il Sung në Kim Jong Un

Në National Geographic një dokumentar për të treguar dinastinë Kim Nga lufta e përgjakshme që shkatërroi vitet 1950 në kërcënimin bërthamor për takimin historik midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut: historia e Koresë së Veriut (Republika Popullore Demokratike e Koresë) ësh

NË PRITJE TË AIR ALBANIA
  • 2018-11-17

NË PRITJE TË AIR ALBANIA

Nga Petrit KUÇANA Mbi 200 familje shqiptare kanë rezervuar këtë verë me kompaninë tonë, më pati thënë Aishja, një turke e bukur që ka një agjenci turistike turke këtu në Londër. Ajo kishte filluar të mësonte edhe ndonjë fjalë shqip dhe justifikonte suksesin e saj, me krahasimin e

74-vjetori i çlirimit të Tiranës, Veliaj: Të mos lejojmë politikanët të na përçajnë
  • 2018-11-17

74-vjetori i çlirimit të Tiranës, Veliaj: Të mos lejojmë politikanët të na përçajnë

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka marrë pjesë në ceremoninë e përkujtimit të 74-vjetorit të Çlirimit të Tiranës. Në fjalën e mbajtur, Veliaj u bëri apel qytetarëve që të mos lejojnë përçarjen nga politika. Ai foli edhe në lidhje me protestën e banorëve të Unazës së Re, duke the

Hipoteza shokuese e Harvardit: Alienët po na spiunojnë
  • 2018-11-17

Hipoteza shokuese e Harvardit: Alienët po na spiunojnë

Oumuamua, objekti në formë puroje që arriti në Sistemin tonë Diellor dyshohet se mund të jetë një sondë e dërguar  nga jashtëtokësorët për të spiunuar mbi ne.  Hipoteza është e hulumtuesve të Harvardit të cilët në studimin e tyre na shpjegojnë se si arritën në këtë përfu

Ushqimet që duhen për të luftuar lodhjen e vjeshtës (FOTO)
  • 2018-11-17

Ushqimet që duhen për të luftuar lodhjen e vjeshtës (FOTO)

Ndryshimi i sezonit mund të na bëjë të ndihemi veçanërisht të lodhur, por ka ushqime që na ndihmojnë të jemi plot energji Ndryshimi i sezonit është një moment kritik për trupin tonë, ku shpesh ndodh të ndihemi të lodhur dhe pa energji. Për fat të mirë, të ushqyerit mund të na n

Kalendari