Sociale

Gjithsej 9 lajme të mbledhura për datën 18 nëntor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
ILIR META SHPËTOI PRESIDENTIN
  • 2018-11-18

ILIR META SHPËTOI PRESIDENTIN

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, arriti ta shpëtonte veten nga një gafë e rëndë prej amatori politik në limitin e skadendës së kohës që kishte në dispozicion për dekretimin e ministrit të Brendshëm. Jo për pasojat që do të shoqëronin rrëzimin për herë të dytë pa shkak kush

No Pic available
  • 2018-11-18

Letrat për Kalpurnian

Gaius Plinus Sesilius Sekundus (Gaius Plinus Caesilius Secundus) juristi dhe shkrimtari romak, i njohur me emrin Plini i Riu, ka lënë një koleksion letrash që na japin një pasqyrim më të plotë të jetës publike dhe private në Romë në fund të shekullit I. Ai lindi në Italinë e Veriut,

Erdhi dimri! Korça dhe Elbasani zbardhen nga bora, probleme në fshatra (Foto)
  • 2018-11-18

Erdhi dimri! Korça dhe Elbasani zbardhen nga bora, probleme në fshatra (Foto)

Temperaturat verore me të cilat thuajse u mbyll dhe vjeshta morën fund dhe dimri ka përqafuar këtë fundjavë Shqipërinë, teksa rryma të ftohta ajrore kanë bërë që nga sirtarët të dalin xhupat dhe ombrellat. Sipas Meteoalb dimri i vërtetë është këtu dhe i ftohti që erdhi papritur

No Pic available
  • 2018-11-18

Kënd i 3-të lojrash për fëmijët dhe kënd force te Liqeni (Foto)

Vogëlushët e zonës së Liqenit të Thatë, të Kopshtit Botanik dhe Selitës nuk do duhet të udhëtojnë deri te këndi i madh i lojërave te parku i liqenit për të luajtur apo argëtuar. Kjo pasi Bashkia e Tiranës ka vendosur që lodrat tua çojë sa më afër. Në bashkëpunim edhe me donat

BORXHI PUBLIK SI PIRAMIDË DHE KRIM SHTETËROR
  • 2018-11-18

BORXHI PUBLIK SI PIRAMIDË DHE KRIM SHTETËROR

Nga Petrit VASILI Shqiperia eshte mberthyer qartazi ne daren e nje qeverisje, qe krijon cdo cast ekonomi te asfiksuar dhe pa asnje vizion,grabitje te financave publike dhe thellimin e nje borxhi publik derrmues per nje vend me amortizatore ekonomike dhe sociale kaq te dobet si Shqiperia. Ky faliment

Makthi i përmbytjeve nga Vjosa, ndërtohen 5 argjinatura në Mifol
  • 2018-11-18

Makthi i përmbytjeve nga Vjosa, ndërtohen 5 argjinatura në Mifol

Ndërtimi i pesë argjinaturave në zonën e Mifolit pritet të mbrojë nga gërryerjet e lumit Vjosë krahun e majtë të shtratit, që prej vitesh ka shkaktuar probleme. Investimi i bashkisë së Vlorës është ndarë në dy faza, 39 milionë lekë në fazën e parë dhe 51 milionë lekë në faz

Fat apo ters? Traditat në Europë për macen e zezë!
  • 2018-11-18

Fat apo ters? Traditat në Europë për macen e zezë!

E djeshme (17 nëntori) ishte dita botërore e Maces së Zezë, kafshë që sipas traditës mesjetare të rrënjosur në kulturën evropiane, për fat të mirë trashëgimni e epokave të tjera që ndihen gjithmonë e më pak sot, sjell fat të keq. Dhe ja si shihet në vende të ndryshme. Ja çfar

Kalendari