Sociale

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 21 nëntor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Të rinjtë arsimohen më pak dhe emigrojnë më shumë
  • 2018-11-21

Të rinjtë arsimohen më pak dhe emigrojnë më shumë

Në shkollat e gjithë vendit këtë vit janë regjistruar 31 mijë e 800 maturantë më pak. Arsyeja është se një pjesë e madhe e të rinjve janë larguar në emigrim bashkë me familjet, por sipas sociologëve ka rënë edhe dëshira për tu arsimuar. Sociologët thonë se zgjidhja është t

SHOW MEDIATIK PËR NJË GAZSJELLËS TË PASIGURT
  • 2018-11-21

SHOW MEDIATIK PËR NJË GAZSJELLËS TË PASIGURT

Shumë politikanë e zotërojnë artin e madh të prezantimit publik me efekt mediatik të një projekti ndërtimi të papërfunduar. Rusia ka përvojë që në epokën sovjetike, edhe Turqia nuk qëndron shumë më pas. Së fundmi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan hapi me pompozitet aeroportin e

Unaza e Re, 102 familje do marrin paratë e dëmshpërblimit
  • 2018-11-21

Unaza e Re, 102 familje do marrin paratë e dëmshpërblimit

Një pjesë e ndërtimeve në Unazën e Re që do shkatërrohen nga ndërtimi i rrugës, do dëmshpërblehen. Ato rezultojnë se janë me dokumente të rregullta dhe pronarët kanë marrë informacionin e duhur. Pjesa tjetër janë pa leje. Në listën e pronareve që kanë ndërtime pa leje rezul

Të kripura ose pikante, zbuloni shijen tuaj sipas Horoskopit
  • 2018-11-21

Të kripura ose pikante, zbuloni shijen tuaj sipas Horoskopit

Ka një thënie latine që thotë: Nuk ka asnjë diskutim në lidhje me shijet. Dhe në të vërtetë për shijet nuk diskutohet sepse ato janë shumë subjektive dhe mund të ndryshojnë tepër nga një person në tjetrin. Bazuar në shenjën tuaj të zodiakut, mund të zbuloni shijen e preferuar t

FATI I GRUEVSKIT TRAZON MË SHUMË TIRANËN SE SHKUPIN
  • 2018-11-21

FATI I GRUEVSKIT TRAZON MË SHUMË TIRANËN SE SHKUPIN

Arratia e ish-kryeministrit, dikur autoritar dhe të gjithëfuqishëm, si dhe fundi i hidhur jo thjesht politik i tij nuk ka trazuar vetëm Maqedoninë fqinje. Në Tiranë ka nisur prej ditësh një garë e pashpallur udhëheqësish për gjetur Gruevskin tek tjetri dhe kjo nuk është shenjë e keqe

Protesta e banorëve të Astirit: Do e mbrojmë me gjak pronën
  • 2018-11-21

Protesta e banorëve të Astirit: Do e mbrojmë me gjak pronën

Ka hyrë në ditën e saj të 18 protesta e banorëve të Astirit, të cilët kundërshtojnë shembjen e banesave. Sot ata bllokuan aksin tek Unaza e Re që lidh Pallatin me Shigjeta dhe sheshin “Shqiponja” dhe shprehen se do të vazhdojnë të të mbrojnë banesat e tyre, qoftë edhe me

Smartphone i thyer ose i vjetër? 7 këshilla për bërë (gati) si të ri
  • 2018-11-21

Smartphone i thyer ose i vjetër? 7 këshilla për bërë (gati) si të ri

Nga përditësimi i sistemit dhe i aplikacioneve, pastrimi i kujtesës, deri te pajisja e restaurimit të plotë. Dhe për dëmtime estetike ju mund të përdorni mbrojtëse cover-i Smartphone i vjetruar shumë dhe çfarë duhet të bëni? Nëse kemi një smartphone për një kohë të gjatë, mund

Kalendari