Sociale

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 11 shkurt 2019. Jeni duke lundruar në faqen 1
ALEANCË PSEUDOREVOLUCIONARE MES SHARLATANËSH
  • 2019-02-11

ALEANCË PSEUDOREVOLUCIONARE MES SHARLATANËSH

Nga: Bajram PEÇI Në një shoqëri me jetë të zbehtë qytetesh e fshatrash të zbrazur dhe ku jetesa në bashkësi shpërfaqet me grindje, mërzi, pengesa dhe hendeqe, edhe partitë politike nuk mund të jenë ndryshe. Ato bëhen epiqendra nga vilet jeta dhe kënaqësitë. Rreth tyre mblidhen nje

Rrihet mjeku i urgjencës, QSUT: E papranueshme, autori të dënohet
  • 2019-02-11

Rrihet mjeku i urgjencës, QSUT: E papranueshme, autori të dënohet

Një mjek në spitalin Infektiv të QSUT-së është dhunuar në kreu të detyrës. Ky veprim i përsëritur ndaj bluzave të bardha ka sjell reagimin e drejtorisë së QSUT-së. QSUT dënon aktin e rëndë dhe i bën thirrje autoriteteve që të zbardhin ngjarjen dhe autori të marrë dënimin e m

Rreziku nga smartphone-t dhe tabletat, disa këshilla përdorimi
  • 2019-02-11

Rreziku nga smartphone-t dhe tabletat, disa këshilla përdorimi

Ka ndotje të mjedisit, ndotje akustike, por edhe ndotje nga elektromanjetizimi, që konsiderohet si e padukshme dhe efektet e të cilës janë ende një objekt studimi Specialistët thonë se njerëzit janë bërë skllevër të ekranit dhe shpeshherë punojnë rrugës për në punë apo në kthim,

Temperatura deri në -10 gradë, ja çfarë parashikohet këtë javë
  • 2019-02-11

Temperatura deri në -10 gradë, ja çfarë parashikohet këtë javë

Ditën e sotme priten reshje dhe ulje temperaturash. Sipas parashikimit të Meteoalb, sot priten reshje shiu deri në mbrëmje, ndërsa e marta do sjellë ulje të temperaturave dhe reshje bore në lindje dhe juglindje. E mërkura sjell mot të kthjellët, por shumë të ftohtë dhe temperaturat gj

No Pic available
  • 2019-02-11

Banania lufton një sërë sëmundjesh, madje edhe depresionin

Banania njihet si një frut që lufton stresin dhe depresionin. Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyralë dhe fibra, të cilat luftojnë edhe një sërë sëmundjesh të tjera. Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh. Depresioni Sipas një studimi më të fun

JETIMJA E HARRUAR
  • 2019-02-11

JETIMJA E HARRUAR

– Historia që 15 vjet më parë, më nxiti të ideoj dhe të nxis në Kuvendin e Shqipërisë, nismën për të shpallur 20 Majin si Dita Kombëtare e Jetimëve – Padashur pashë emrin tënd të shkruar/, Në gurin e një varri të vithisur/, Nga mendja ime ishe krejt i shuar/, Si një

Lirohet baza e fundit e revoltës studentore, merr fund ngujimi te Juridiku
  • 2019-02-11

Lirohet baza e fundit e revoltës studentore, merr fund ngujimi te Juridiku

Fakulteti i Drejtësisë në Tiranë ishte baza e fundit e revoltës studentore, pasi ndryshe nga institucionet e tjera të arsimit të lartë u mbajt për mëse dy muaj i bllokuar nga studentët. Por edhe bojkoti e ngujimi në këtë fakultet ka marrë fund sot, teksa të gjithë kanë vendosur të

Kalendari