Sociale

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 22 mars 2019. Jeni duke lundruar në faqen 1
Bektashinjtë festojnë sot Sulltan Nevruzin
  • 2019-03-22

Bektashinjtë festojnë sot Sulltan Nevruzin

Besimtarët bektashinj festojnë sot ditën e Sulltan Nevruzit. Sulltan Nevruzi festohej si festa e ardhjes së pranverës dhe më vonë si ditëlindja e imam Aliut. Në Shqipëri ndodhet edhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane, e cila vizitohet nga shumë besimtarë dhe turistë të huaj, të cilë

No Pic available
  • 2019-03-22

Gratë shqiptare kanë marrëdhëniet më të tensionuara me burrat në Europë

Marrëdhënia midis burrave dhe grave në shoqëria ka qenë në ndryshim të vazhdueshëm. Megjithatë, edhe pse gjërat po ndryshojnë, gratë ende luftojnë për barazi me burrat. Jo vetëm, në Shqipëri, por edhe në botë vijon që të ketë një hendek midis grave dhe burrave në pagë. Grat

Faqet e para të gazetave-22 Mars 2019
  • 2019-03-22

Faqet e para të gazetave-22 Mars 2019

#td_uid_1_5c949485308e6 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/194-80x60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5c9494

Zbuloni kush janë 10 aeroportet më të mira në botë (Foto)
  • 2019-03-22

Zbuloni kush janë 10 aeroportet më të mira në botë (Foto)

Aeroporti më i mirë në botë për 2019, sipas rishikimeve të përdoruesve të eDreams, është Changi i Singaporit, përpara Brisbane në Australi dhe Zyrih Udhëtimi me aeroplan është bërë një praktikë e zakonshme për shumë prej nesh, deri në atë pikë sa për disa është sikur të m

Veliaj: Zgjedhjet nuk shtyhen, kemi një kontratë me qytetarët
  • 2019-03-22

Veliaj: Zgjedhjet nuk shtyhen, kemi një kontratë me qytetarët

Kryebashkiaku Erion Veliaj shprehet i bindur se nuk do të ketë shtyrje të datës së zgjedhjeve. I ftuar në emisionin Koha për tu zgjuar nga Bashkim Hoxha, Veliaj tha se zgjedhjet lokale që kanë të bëjnë me administrimin e qytetit nuk duhen ngatërruar me çështjet politike. Unë kam një

NGRITJA DHE RËNIA E KUVENDIT TË SHQIPËRISË
  • 2019-03-22

NGRITJA DHE RËNIA E KUVENDIT TË SHQIPËRISË

Kuvendin e Shqipërisë e kanë quajtur tempullin e Demokracisë. Kjo ndodhi pra, pas vitit 1990, kur nga pluralizmi i partive lindi Kuvendi i parë i Shqipërisë, i supozuar që në mënyrë të lirë përmbante delegimin e sovranitetit të kombit. Konsiderohej jo vetëm si tempulli i fjalës së

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani shumë mish të kuq?
  • 2019-03-22

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani shumë mish të kuq?

Proteinat janë thelbësore për një dietë të ekuilibruar, por mbingarkesa me mish të kuq mund të çojë në një sërë çrregullimesh që gjithashtu mund të çojnë në sëmundje të rënda. Kur konsumohet mishi, duhet të kihet parasysh se nga bujqësia intensive ka një profil ushqyes më

Kalendari