Deutsche Welle

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Opozita siriane i kerkon OKB-se te veproje

Opozita siriane i kerkon OKB-se te veproje

Liga Arabe ne fillim te seances se posacme te forumit me te larte te OKB-se ne Nju Jork beri thirrje per denimin e dhunes ne Siri. Sekretari i Pergjithshem i Liges Arabe Nabil Elarabi tha se Liga do qe Keshilli i Sigurimit ta mbeshtese planin e saj te paqes. Por sado qe te kembengulin vendet arab

Dhuna kunder gruas ne Shqiperi - shqetesim

Dhuna kunder gruas ne Shqiperi - shqetesim

Duke shprehur shqetesimin per nje problem te mprehte te shoqerise shqiptare nje grup ambasadoresh te huaj qe punojne ne Tirane kane adresuar ditet e fundit ne opinionin publik nje leter te hapur ku kerkojne vemendje me te madhe nga autoritetet dhe nga shoqeria ne parandalimin dhe penalizimin e ke

Serbet e Veriut - ndryshore ne ekuacion

Serbet e Veriut - ndryshore ne ekuacion

DW Ne cmase eshte ne gjendje shtysa per Serbine per te arritur statusin e vendit kandidat per ne BE ta zvogeloje apo ta largoje potencialin per konflikt me Kosoven Freizer Mendoj se mundesia e Serbise per te marre statusin e vendit kandidat per anetaresim ne Bashkimin Evropian eshte ende nje sh

Stamm Jahjaga me sharme dhe instinkt politik

Stamm Jahjaga me sharme dhe instinkt politik

Parlamenti i Bavarise ishte institucioni i pare zyrtar qe vizitoi presidentja e Kosoves Atifete Jahjaga ne Mynih. Jahjaga ndodhet per nje vizite triditore ne kryeqytetin e Shtetit te Lire te Bavarise per te marre pjese ne punimet e Konferences se Sigurise por ajo po e shfrytezon kete ngjarje per

Jahjaga prezantohet ne Bavari

Jahjaga prezantohet ne Bavari

Viziten e saj te pare ne Gjermani Jahjaga e shfrytezoi edhe per tiu prezantuar nga afer disa politikaneve bavareze. Ne Parlamentin e Landit te Bavarise stacioni i pare dhe ndoshta me i lehte per te presidentja me re e Evropes u prit nga dy kolege te vjetra me pervoje Kryetarja e Parlamentit kris

Ne Rumani denohet nje ish-kryeminister

Ne Rumani denohet nje ish-kryeminister

Per here te pare qe nga renia e regjimit komunist ne Rumani ne vitin 1989 u denua me burgim nje ish-kryeminister. Gjykata e Larte ne Bukuresht mori ne fillim te javes 30.01.2012 vendim per denimin e ish-kryeministrit te qeverise social-demokrate Adrian Nastase me dy vjet burgim per financimin ile

Shtohen azilkerkuesit por jo njohjet e azilit

Shtohen azilkerkuesit por jo njohjet e azilit

DW Qeverite lokale te vendeve ballkanike kane zhvilluar fushata informimi per ceshtjen e liberalizimit te vizave. Njerezit po e ushtrojne lirine e qarkullimit disa prej tyre po kerkojne strehim. A mos ligjet perkatese te azilit ne disa vende te BE-se jane pjese e problemet pasi japin shtyse per k

Trysni ne rritje ndaj Putinit

Trysni ne rritje ndaj Putinit

Te shtunen 04.02.2012 Moska do te zbardhet. Jo ne kryeqytetin rus nuk pritet debore e re. E bardhe eshte ngjyra e levizjes se protestes Per zgjedhje te lira e cila ka lindur rreth dy muaj me pare. Pjesemarresve te mitingut te planifikuar te mbahet ne mesdite iu be thirrje te sillnin me vete sende

Gjykata e OKB-se vendos ne favor te Gjermanise

Gjykata e OKB-se vendos ne favor te Gjermanise

Gjykata me e larte e Kombeve te Bashkuara me vendimin e saj konfirmoi interpretimin juridik te Gjermanise. Qeveria gjermane ne fund te vitit 2008 i ishte drejtuar Gjykates Nderkombetare per te shqyrtuar nese vendimet e shpallura nga disa gjykata italiane per zhdemtime financiare per shkak te kri

Hammarberg Kur Maqedonia te bashkohet me BE-ne gjuha maqedonase do te jete atje

Hammarberg Kur Maqedonia te bashkohet me BE-ne gjuha maqedonase do te jete atje

Komisioneri per te Drejtat e Njeriut Thomas Hammarberg ne raportin e fundit te tij vjetor ka bere nje pasqyre te disa fushave ku nevojiten te merren masa me energjike ne shume shtete anetare te Keshillit te Evropes. Keto masa perfshijne funksionimin e sistemit gjyqesor luften kunder korrupsionit

Dhuna kunder gruas ne Shqiperi shqeteson perendimoret

Dhuna kunder gruas ne Shqiperi shqeteson perendimoret

Duke shprehur shqetesimin per nje problem te mprehte te shoqerise shqiptare nje grup ambasadoresh te huaj qe punojne ne Tirane kane adresuar ditet e fundit ne opinionin publik nje leter te hapur ku kerkojne vemendje me te madhe nga autoritetet dhe nga shoqeria ne parandalimin dhe penalizimin e ke

Freizer Serbet e Veriut jane nje ndryshore e vecante ne ekuacionin e Kosoves

Freizer Serbet e Veriut jane nje ndryshore e vecante ne ekuacionin e Kosoves

DW Ne cmase eshte ne gjendje shtysa per Serbine per te arritur statusin e vendit kandidat per ne BE ta zvogeloje apo ta largoje potencialin per konflikt me Kosoven Freizer Mendoj se mundesia e Serbise per te marre statusin e vendit kandidat per anetaresim ne Bashkimin Evropian eshte ende nje

Konferenca e Sigurise e Mynihut per transformimet globale

Konferenca e Sigurise e Mynihut per transformimet globale

Konferenca e Sigurise e Mynihut nje vit me pare u befasua prej shperthimit te revolucionit ne boten arabe. Gjersa ne Mynih po takohej Kuarteti i Lindjes se Aferme dhe keshillohej pa ide te reja mbi konfliktin shumevjecar midis izraeliteve dhe palestinezeve ne Kajro masat dolen ne rruge dhe zhvill

NATO diskuton per misionet ne Kosove dhe Afganistan

NATO diskuton per misionet ne Kosove dhe Afganistan

Ndersa ne Afganistan NATO-ja nis terheqjen e trupave per Kosoven ende smund te behet fjale. Ne fakt kontigjenti gjerman i trupave te KFOR-it duhej te reduktohej ne mase por pas trazirave vitin e kaluar si pasoje e te cilave u plagosen edhe disa ushtare gjermane tani nuk mund te shtrohet opcioni i

Si duhet te zhvillohet terheqja nga Afganistani

Si duhet te zhvillohet terheqja nga Afganistani

Franca do ti terheqe trupat e saj deri ne fund te 2013 komplet nga Afganistani. Kete e pati bere te ditur ne janar presidenti francez Nicolas Sarkozy pasi kater ushtare franceze ishin vrare prej nje pjesetari te forcave afgane te sigurise. Ministri amerikan i mbrojtjes Leon Panetta shkoi me tej n

Te rizbulosh boten me  www.dw.de

Te rizbulosh boten me www.dw.de

Me nje Website te ri ne internet ne adresen e re www.dw.de nje dizajn te ri te korporates dhe nje program televiziv te riperpunuar krejtesisht Deutsche Welle i del perballe qe prej se henes 6 Shkurt 2012 konkurrences ne tregjet mediatike nderkombetare. Ndryshimet jane nje gur themeletar per permi

Te ruash vlerat dhe te mbrosh interesat - Vizita e kancelares Merkel ne Kine

Te ruash vlerat dhe te mbrosh interesat - Vizita e kancelares Merkel ne Kine

Bota duhej te mesohej me rritjen ekonomike te Kines pasi nuk ka asnje ceshtje te bashkesise nderkombetare ku te mos kerkohet edhe qendrimi kinez Qofte ky ndryshimi i klimes qofshin protestat e pergjakshme ne Siri apo programet atomike te Korese se Veriut dhe Iranit. Nderkohe pesha e thesarit kine

Kancelarja Merkel viziton Kinen

Kancelarja Merkel viziton Kinen

Viti 2012 eshte viti jubilar i marredhenieve gjermano - kineze. Para 40 vjetesh ato vendosen marredhenie diplomatike ndersa sot Gjermania dhe Kina kane marredhenie te qendrueshme politike dhe ekonomike. Gjermania eshte patneri me i rendeisishem ekonomik i Kines ne Europe. Vitin e kaluar u zh

Komisioni i BE pengon fuzionimin ne burse

Komisioni i BE pengon fuzionimin ne burse

As muajt e tere te lobimit dhe as disa leshime nuk qene ne gjendje per te parandaluar ndalimin e fuzionimit. Ne fund nuk patem zgjidhje tjeter pervecse ta ndalonim fuzionimin tha komisioneri i BE-se per konkurrencen Joaquin Almunia te merkuren 01.02.2012 ne Bruksel. Arsyeja sipas Komisionit nje p

Pro dhe kunder referendumit ne veri

Pro dhe kunder referendumit ne veri

Kryetari i Keshillit Kombetar serb ne veri te Kosoves Millan Ivanoviq qe mbeshtet organizimin e referendumit thote per Deutsche Wellen se serbet kane te drejte qe te deklarohen nese duan te mbeten ne kornizen e institucioneve te Serbise. Nuk ka dyshim qe qytetaret duhet te vendosin por ka pe

Kusari-Lila Ne kemi arritur qarkullim te lire te mallrave

Kusari-Lila Ne kemi arritur qarkullim te lire te mallrave

Ne nje interviste per Deutsche Welle-n ministrja kosovare Kusari Lila shprehet se me marreveshjet e arritura ne Bruksel Kosova ka marre persiper detyrime nderkombetare dhe cdo veprim ndryshe kundrejt Serbise do te ishte kunder parimeve te Bashkimit Evropian per liri te tregut. DW Zonja Kusari-L

Ne Rumani per here te pare qe pas renies se regjimit komunist denohet nje ish-kryeminister

Ne Rumani per here te pare qe pas renies se regjimit komunist denohet nje ish-kryeminister

Per here te pare qe nga renia e regjimit komunist ne Rumani ne vitin 1989 u denua me burgim nje ish-kryeminister. Gjykata e Larte ne Bukuresht mori ne fillim te javes 30.01.2012 vendim per denimin e ish-kryeministrit te qeverise social-demokrate Adrian Nastase me dy vjet burgim per financimin ile

Supriza e re e Zuckerbergut

Supriza e re e Zuckerbergut

Facebook shkruan ne kerkesen paraqitur autoritetit te mbikqyrjes se burses ne SHBA se synon te mbledhe pese miliarde dollare nga emetimi i aksioneve. Por kjo shifer eshte vetem nje pike fillestare referimi per te llogaritur kostot e rregjistrimit. Analistet presin me mbledhjen e deri dhjete milia

Trazira me te vdekur ne Egjipt

Trazira me te vdekur ne Egjipt

Shume vete kane humbur jeten nga gjakderdhja apo nga shtypja me kembe ne perpjekje per te ikur nga stadiumi bejne te ditur njoftimet zyrtare Nder viktimat ndodhen edhe shume police. Vellazeria Myslimana ka bere pergjegjese per tragjedine perkrahesit e presidentit te rrezuar Hosni Mubarak. Nje pol

Thomas vom Braucke Rritet numri i azilkerkuesve por jo edhe i njohjeve te azilit

Thomas vom Braucke Rritet numri i azilkerkuesve por jo edhe i njohjeve te azilit

DW Qeverite lokale te vendeve ballkanike kane zhvilluar fushata informimi per ceshtjen e liberalizimit te vizave. Njerezit po e ushtrojne lirine e qarkullimit disa prej tyre po kerkojne strehim. A mos ligjet perkatese te azilit ne disa vende te BE-se jane pjese e problemet pasi japin shtyse per

Gjykata Evropiane e te Drejtave te Njeriut deshiron te punoje ne menyre me efikase

Gjykata Evropiane e te Drejtave te Njeriut deshiron te punoje ne menyre me efikase

150 000 ankesa per shkelje te te drejtave te njeriut jane aktualisht ne pritje per tu gjykuar ne Gjykaten Europiane te te Drejtave te Njeriut KEDNJ ne Strasburg. Kjo gjendje eshte e papranueshme tha britaniku ser Nicolas Bratza kryetari i kesaj Gjykate ne konferencen vjetore per shtyp te gjykat

Plan i ri kombetar veprimi per integrim

Plan i ri kombetar veprimi per integrim

471 faqe eshte Plani kombetar i veprimit per Integrimin i miratuar me 31.01.2012 ne Berlin gjate takimit te nivelit te larte per integrimin. Me te tani duhet te jete ndermarre nje hap tjeter ne politiken e integrimit tha para shtypit kancelarja Angela Merkel ne fund te takimit me 120 delegate te

Per te kaluar dimrin ne Gjermani - Rome nga Serbia azilkerkues ne Gjermani

Per te kaluar dimrin ne Gjermani - Rome nga Serbia azilkerkues ne Gjermani

Afro 46.000 vete kane kerkuar vitin e kaluar azil ne Gjermani. Sipas te dhenave te ministrise se Brendshme numri i kerkesave u rrit qarte ne te katertin vit me rradhe. Pas refugjateve nga Afganistani dhe Iraku grupi i trete i azilkerkuesve eshte nga Serbia. Bildunterschrift Groszligansicht des

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama