Zëri i Amerikës

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Presidenti Obama në Flint të Miçiganit

Presidenti Obama në Flint të Miçiganit

Presidenti amerikan Barak Obama po zhvillon sot një vizitë në qytetin Flint të Miçiganit për t'u takuar me banorët të cilët kaluan probleme të shumta nga ndotja e ujit me përbërës të rrezikshëm. Presidenti do të njihet nga afër me ndihmat që u janë ofruar banorëve për të kapë

John Kasich tërhiqet nga gara presidenciale

John Kasich tërhiqet nga gara presidenciale

Guverntatori i Ohajos John Kasich, një ndër konkurrentët për kandidat i Partisë Republikane në zgjedhjet për president, po tërhiqet nga gara, duke i hapur rrugë manjatit Donald Trump të marrë emërimin e partisë së tij. Zoti Kasich ishte një ndër 17 konkurrentët që u futën në g

Trump fiton në Indiana; Cruz largohet nga gara

Trump fiton në Indiana; Cruz largohet nga gara

Donald Trump shënon fitore të thellë në Indiana duke iu afruar shumë pranë emërimit nga Partia Republikane si kandidati i saj zyrtar për president. Rivali i tij kryesor, senatori nga Teksasi Ted Cruz, në një fjalim të martën në mbrëmje njoftoi se do të largohet nga gara. Gara në Ind

Vritet në Irak një ushtar amerikan

Vritet në Irak një ushtar amerikan

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter, njoftoi sot se një ushtarak amerikan është vrarë gjatë luftimeve në qytetin Irbil, në veri të Irakut. Sekretari Carter u tha gazetarëve në Stuttgard se nuk disponon për momentin informacione të mëtejshme. Sipas një zyrtari të ushtrisë amer

Zgjedhjet paraprake në shtetin Indiana

Zgjedhjet paraprake në shtetin Indiana

Kandidati që kryeson garën republikane për president, Donald Trump, përballet sot me një garë tjetër tejet të rëndësishme për shanset e tij për t'u bërë kandidati zyrtar i partisë. Sot janë duke u zhvilluar zgjedhjet paraprake në Indiana. Përballë tij është senatori i Teksasit,

Obama: Bin Laden gjithnjë në shënjestër

Obama: Bin Laden gjithnjë në shënjestër

Presidenti amerikan Barack Obama tha se vendimi për të kërkuar dhe eleminuar udhëheqësin e al-Kaidës Osama bin Laden, ka qënë prioritet që nga momenti që ai erdhi në krye të vendit, por vet ndërmarrja e misionit ishte debatuar shumë. Presidenti Obama foli për rrjetin televiziv CNN t�

Trump, deklarata për politikën e jashtme

Trump, deklarata për politikën e jashtme

Kandidati republikan për president, Donald Trump tha gjatë një takimi elektoral se Shtetet e Bashkuara nuk mund "të vazhdojnë të lejojnë Kinën të përdhunojë vendin tonë" dhe u angazhua se do ta ripërtërijë marrëdhënien e Amerikës me botën. Zoti Trump e ka paraqitur vazhdimi

Viktima e parë në SHBA nga virusi Zika

Viktima e parë në SHBA nga virusi Zika

Gjatë fundjavës u njoftua vdekja e parë në SHBA nga virusi Zika ndërkohë që ligjvënësit janë larguar për një pushim një javor. Asnjë nga dhomat e Kongresit nuk ka miratuar ende fonde për të luftuar virusin Zika, pavarësisht paralajmërimeve në rritje nga zyrtarët e shëndetësis�

Trump: Nuk mund të lejojmë Kinën

Trump: Nuk mund të lejojmë Kinën "të përdhunojë" vendin tonë

Kandidati republikan për president, Donald Trump tha gjatë një takimi elektoral se Shtetet e Bashkuara nuk mund "të vazhdojnë të lejojnë Kinën të përdhunojë vendin tonë" dhe u angazhua se do ta ripërtërijë marrëdhënien e Amerikës me botën. Zoti Trump e ka paraqitur vazhdimi

CIA rikrijon në Twitter ngjarjen për vrasjen e bin Ladenit

CIA rikrijon në Twitter ngjarjen për vrasjen e bin Ladenit

Agjencia Qendrore e Zbulimit, CIA, rikrijon në Tweeter operacionin që çoi në vrasjen e Bin Ladenit. Njoftimet u pritën me mijëra reagime në median sociale, që nga mbështetja e deri tek kritikat tejet të ashpra. Operacioni mori miratimin e presidentit Obama në majin e vitit 2011. Në të

Shqetësimet e votuesve në Indiana

Shqetësimet e votuesve në Indiana

Në fushatën presidenciale në Indiana, një nga shqetësimet kryesore është humbja e vendeve të punës në prodhim, për të cilën shumë punonjës fajësojnë marrëveshjet tregëtare si ajo e vitit 1994 për Tregëtinë e Lirë në Amerikën e Veriut, NAFTA. Siç njofton korrespondenti Kane

Tiranë, polemika qeveri-opozitë për bujqësinë

Tiranë, polemika qeveri-opozitë për bujqësinë

Në Tiranë, qeveria njoftoi sot disa lehtësira për bujqësinë, me qëllim që të nxiten prodhimi dhe eksportet. Por opozita deklaroi se ato janë masa të vonuara, tashmë që bujqit janë në gjendjen më të vështirë. Pesha e bujqësisë në prodhimin e brendshëm bruto ka rënë më tej,

Leja e lindjes në Shtetet e Bashkuara

Leja e lindjes në Shtetet e Bashkuara

Ndërsa Shtetet e Bashkuara janë vendi i vetëm i zhvilluar në botë që nuk ofron pushime të paguara lindjeje për nënat e reja, të dy kandidatët aktualë demokratë për president mbështesin një standard kombëtar për 12 javë pushim të paguar. Ky megjithatë nuk është një propozim i

Fëmijët mësojnë për financat

Fëmijët mësojnë për financat

Prindërit u thonë shpesh fëmijëve se "paratë nuk gjenden në rrugë". Që nga viti 1965, organizata "Junior Achievement", bashkëpunon me bizneset vendase për t'u mësuar nxënësve si sigurohen të ardhurat dhe si menaxhohen ato. Një grup adoleshentësh patën mundësinë të përjetojnë p

Obama në rolin e humoristit

Obama në rolin e humoristit

Presidenti Barack Obama ishte mbrëmë në qendër të vëmendjes së gazetarëve, politikanëve dhe personaliteteve të ftuara në darkën e përvitshme të Shtëpisë së Bardhë për korrespondentët. Kjo darkë ishte mundësia e fundit për Presidentin Obama që të shpotiste veten, miqtë, kun

Përdorimi i kamerave inteligjente

Përdorimi i kamerave inteligjente

Shumë shtëpi sot janë të pajisura me kamera sigurie dhe sensorë për të njoftuar pronarët nëse dikush është duke lëvizur në pronën e tyre, një anëtar i familjes, postieri, apo ndonjë hajdut. Një kompani franceze ka krijuar një kamera inteligjente për shtëpitë që dallon fytyrat

Integrimi i sistemeve elektrike

Integrimi i sistemeve elektrike

Më shumë se një shekull pasi bota filloi të përdorte rrymën alternative, si sistemin kryesor të shpërndarjes së energjisë elektrike, rryma e vazhduar po kthehet në përdorim. Në sajë të teknologjisë moderne, të dy sistemet tani mund të integrohen pa probleme, duke u sjellur kursime

Uashingtoni përballë Moskës

Uashingtoni përballë Moskës

Kur kanë kaluar dy muaj nga ndërprerja e luftimeve në Siri dhe shpërbërjes me shpejtësi të kësaj arritje, Shtetet e Bashkuara po e gjejnë veten në një pozitë gjithnjë e më të pakëndëshme, duke u përpjekur për të zgjeruar bashkëpunimin me Rusinë dhe njëkohësisht duke mos rën

Protestat ndjekin Donald Trumpin

Protestat ndjekin Donald Trumpin

Grupe të mëdha protestuesish vazhdojnë të ndjekin aktivitetet elektorale të kandidatit republikan për president Donald Trump. Dje në një aktivitet për fushatë, zotit Trump iu desh të ndryshonte itinerarin e lëvizjeve të tij në shtetin e Kalifornisë, në bregdetin e Oqeanit Paqësor.

Siri, sulme ajrore në Aleppo

Siri, sulme ajrore në Aleppo

Sot, rreth 30 goditje ajrore nga avionët dhe helikopterët luftarak të qeverisë siriane goditën zona të kontrolluara nga rebelët në qytetin verior Aleppo duke lënë të paktën pesë të vrarë. Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, me qendër në Britani, afro 250 civilë k

"Dishepujt" e Buffett-it mblidhen në Omaha

Mijëra investitorë po mblidhen në Omaha, të Nebraskës, për të marrë njohuri nga njëri prej investitorëve më të suksesshëm të botës. Warren Buffett, njeriu i tretë më i pasur i botës, do të organizojë takimin e përvitshëm të aksionerëve të korporatës "Berkshire Hathaway Inc

Kongresi dhe burgu i Guantanamos

Kongresi dhe burgu i Guantanamos

Ndërsa i kanë mbetur vetëm tetë muaj në detyrë, Presidenti Barack Obama është ende duke u përpjekur të përmbushë premtimin e tij të fushatës për të mbyllur burgun amerikan në Gjirin e Guantanamos në Kubë. Të enjten, Nënkomisioni i Sigurisë Kombëtare i Dhomës së Përfqësues

Pensilvania dhe përçarjet e republikanëve

Pensilvania dhe përçarjet e republikanëve

Gara për të marrë marrë kandidaturën presidenciale të partisë në mesin e republikanëve ka nxjerrë në pah përçarjet e thella brenda saj. Dy kandidatë të jashtëm, Donald Trump dhe Ted Cruz, kanë arritur të fitojnë më shumë gara në zgjedhjet paraprake se sa kandidatët e moderuar

Rënia e kompanisë Apple

Rënia e kompanisë Apple

Firmës më fitimprurëse në botë i ra vlera pas raportimit të shitjeve më të ulëta të celularit iPhone pas gati 13 vjetësh. Drejtori i kompanisë Apple, Tim Cook, fajëson gjendjen jo të mirë të ekonomisë kineze, por analistët radhisin një sërë faktorësh të tjerë, si mbingopjen

Acarime në fushatën presidenciale

Acarime në fushatën presidenciale

Disa persona u arrestuan të enjten në mbrëmje kur policia ndërhyri për të ndërprerë përleshjet mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të kandidatit republikan Donald Trump jashtë ambjentit ku ai po mbante një tubim në Kaliforninë e Jugut. Një person në një makinë që dukej se po s

Fortenberry, më shumë bashkëpunim kundër ISIS

Fortenberry, më shumë bashkëpunim kundër ISIS

Një ligjvënës amerikan që ka marrë rol udhëheqës në përpjekjet për të mbrojtur pakicat fetare në Lindjen e Mesme, thotë se lufta kundër Shtetit Islamik në Irak dhe në Siri, është luftë për të mbrojtur vetë civilizimin, e cila duhet mbështetur më gjerësisht nga të gjitha ve

Ted Cruz shpall Carly Fiorinën si kandidate për nënpresidente

Ted Cruz shpall Carly Fiorinën si kandidate për nënpresidente

Kandidati republikan për President Ted Cruz dhe kandidatja e saposhpallur prej tij si nënpresidente, Carly Fiorina, dikur rivalja e tij politike, përballen me një garë të vështirë për të mundur Donald Trumpin për emërimin e Partisë Republikane. Senatori Cruz që është shumë mbrapa z

Operacion i gjërë anti-krim në Nju Jork

Operacion i gjërë anti-krim në Nju Jork

Autoritetet amerikane kanë kapur 120 vetë në Nju Jork nën dyshimet për përfshirje në banda kriminale. Operacioni është cilësuar si goditja më e madhe kundër aktivitetit kriminal në historinë e qytetit. Arrestimet u bënë gjatë të mërkurës në një seri bastisjesh. Në njoftimin e

Volkswagen, pasojat e manipulimit teknik

Volkswagen, pasojat e manipulimit teknik

Prodhuesi gjerman i makinave, Volkswagen bëri të njohur se dëmi që i është shkaktuar kompanisë nga manipulimi për të fshehur sasinë e gazeve që çlirojnë makinat e saj me naftë, ishte 18, 2 miliardë dollarë vetëm për vitin 2015. Por dëmi total mund të jetë edhe më i lartë. Dr

SHBA, zgjedhjet: Trump fiton 5 shtete, Clinton 4

SHBA, zgjedhjet: Trump fiton 5 shtete, Clinton 4

Kandidati republikan Donald Trump, ka fituar në të 5 shtetet ku u zhvilluan zgjedhjet paraprake të së martës. Fitorja e çon atë një hap më pranë emërimit nga partia si kandidat i saj për president. Trump fitoi në Kënektikat, Delauare, Mariland, Pensilvani dhe Rode Ajlënd, me më shum

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama