Zeri.info

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Mbi 1 milion njerëz arrijnë në Haxh

Mbi 1 milion njerëz arrijnë në Haxh

Rreth 1.32 milion myslimanë nga e gjithë bota kanë arritur në Arabinë Saudite për pelegrinazhin vjetor të Haxhit, që nis të shtunën. Autoritetet saudite kanë shtuar masat e sigurisë për të parandaluar rrëmuajt e mundshme. Vitin e kaluar, mbi 2,000 pelegrinë kanë vdekur nga rrëmuja

Sali Berisha fyen rëndë Edi Ramën

Sali Berisha fyen rëndë Edi Ramën

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Bruksel ku është takuar me Përfaqësuesen e Jashtme të BE për Politikën dhe Sigurinë, Federica Mogherini. Një foto e shpërndarë nëpër internet gjatë takimit të Ramës me Mogherinin është cilësuar nëpër rrjetet sociale si flirtim i Kryeministr

Mitrovica temë diskutimi nesër në Bruksel

Mitrovica temë diskutimi nesër në Bruksel

Nesër përfundon raundi tre-ditore i dialogut Kosovë- Serbi me ndërmjetësim të BE-së. Temë diskutimi për ditën e nesërmen në dialogu teknik mes Kosovës dhe Serbisë është Mitrovica. Gjatë takimit palët do të diskutojnë për pjesën veriore dhe jugore të Mitrovicës, shkruan lajmi.

Maliqi ironizon me aktivistët e Vetëvendosjes

Maliqi ironizon me aktivistët e Vetëvendosjes

Publicisti i njohur Shkëlzen Maliqi ka përdoru një citat nga, siç ka shkruar ai, fansa të Lëvizjes Vetëvendosjes, për të ironizuar me ta. Maliqi reagimin e tij e ka bërë në Facebook. "Një citat nga fansat e VV: 'Iraku, Venezuela dhe Vetëvendosja po e ruajnë Krenarin Kombëtare. Më mi

Papa Françesku mund të vizitojë Kosovën

Papa Françesku mund të vizitojë Kosovën

Përveç Beogradit, Papa Francesku mund të vizitojë edhe Prishtinën, në 12 muajt e ardhshëm. Sipas burimeve të mediumit serb, Danas, përcjell Telegrafi, ai është ftuar nga kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ftesë për të cilën edhe Papa kishte shprehur gatishmëri për ta reali

Vizat mund të hiqen në fundvit

Vizat mund të hiqen në fundvit

Ministri Bekim Çollaku ka thënë për "Zërin" se ratifikimi i Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi do t'i hapte rrugë vendimit të Bashkimit Evropian për liberalizmin e vizave. Sipas tij, në skenarin më pozitiv një vendim i tillë mund të merret në fund të këtij viti Ministri i

Mësimdhënësit fillojnë të deklarohen për grevën

Mësimdhënësit fillojnë të deklarohen për grevën

Një pjesë e mësimdhënësve kosovarë tashmë ka nisur të deklarohen për grevë të përgjithshme në arsim. Në qoftë se Qeveria nuk përmbush kërkesat e tyre të dala nga kontrata kolektive, greva do të nisë në pjesën e parë të shtatorit. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe

Shenjtërimin e Nënë Terezës po e përcjellin 600 gazetarë

Shenjtërimin e Nënë Terezës po e përcjellin 600 gazetarë

Janë 600 gazetarë dhe 125 korrospotent të akredituar për të përcjellur këtë ceremoni. Ceremonia e shenjtërimit të Nënë Terezës po drejtohet nga Papa Françesku./ZËRI

Lutje në gjuhën shqipe në Vatikan

Lutje në gjuhën shqipe në Vatikan

Nënë Tereza tashmë është shpallur e Shenjt në Vatikan. Shenjtërimi i Nënë Terezës është përcjellur në shumë gjuhë të botës. Në lutjet që janë bërë theksohet mbrojtja e jetërave të qytetarëve anekënd botës. E një lutje e tillë u bë edhe në gjuhën shqipe./ZËRI

Foto të liderëve kosovarë në Vatikan

Foto të liderëve kosovarë në Vatikan

Ceremoninë e shenjtërimit të Nënës Terezë, fitueses së Çmimit Nobel, murgeshës shqiptare që çoi jetën në ndihmë të "më të varfërve nga të varfërit", po e përcjellin nga afër mijëra njerëz nga mbarë bota. Drejt Vatikanit kanë udhëtuar edhe liderët shqiptarë, nga Kosova e

Violeta e Veselit merr pagë 290 euro në muaj dhe Kobit PC Ced ku merr hiç më pak se 2165 euro

Violeta e Veselit merr pagë 290 euro në muaj dhe Kobit PC Ced ku merr hiç më pak se 2165 euro

Punësimi i familjarëve nga pushtetarët nëpër institucione shtetërore ka ndodhur që nga koha kur janë krijuar institucionet e përkohshme dhe ka vazhduar edhe këtë mandat, pavarësisht që shefi i tanishëm i Qeverisë, Isa Mustafa, kishte premtuar se do ta çrrënjos familjarizimin. Gazeta

Zhbogari nuk pritet mirë në Maqedoni

Zhbogari nuk pritet mirë në Maqedoni

Në vend të një mirëseardhje protokolloare, kryetari Gjorge Ivanov e priti ambasadorine e ri të BE-së në vend, Samuel Zhbogar, me kritika, transmeton Telegrafi Maqedoni. Zakonisht, kryetari i shtetit duhet që t'i pretë amabsadorët e huaj me një fjalim të shkurtër dhe të përshtatshëm,

Lista Srpska nuk merr pjesë në seancën e 1 shtatorit

Lista Srpska nuk merr pjesë në seancën e 1 shtatorit

Në seancën e 1 shtatorit që do të votohet për demarkacionin me Malin e Zi, Lista Srpska si duket nuk do të marrë pjesë në këtë seancë. Kështu, do të rrezikohet edhe kuorumi për mbajtjen e seancës, pasi që duhet të jenë dy të tretat e deputetëve (81 deputetë). Mospjesëmarrja e

QKUK me menaxher të akuzuar prokurimi

QKUK me menaxher të akuzuar prokurimi

Gazmend Rushiti, menaxher i Prokurimit në QKUK, është "përjashtuar" nga rregulla e shkarkimeve për zyrtarët e lartë, të cilët kanë të ngritura aktakuza. Ai megjithatë më 9 shtator 2016, në orën 13:15 do të paraqitet në seancë pasi ndaj tij rëndon aktakuzë për keqpërdorime Vend

Mbesa e Visar Ymerit njëra prej 6 të arrestuarve

Mbesa e Visar Ymerit njëra prej 6 të arrestuarve

Lajmi.net mëson se përveç Frashër Krasniqit, zëdhënësit të Lëvizjes Vetëvendosje, njëra prej të arrestuarve është edhe Adea Batusha. Kjo përveç që është aktiviste e VV-së, njëkohësisht është edhe mbesa e Visar Ymerit, kryetarit të Lëvzjes Vetëvendosje. Inicialet e Adea Bat

Opozita me çdo mjet kundër Demarkacionit

Opozita me çdo mjet kundër Demarkacionit

Barrikadimi i dy taborëve, pro dhe kundër Demarkacionit me Malin e Zi, ka bërë që më 1 shtator të rrezikohet siguria në Kosovë. Sulmet e fundit me bomba kanë shtuar potencialet që seanca e së enjtes të jetë e përcjellë me dhunë e cila, sipas njohësve të sigurisë, do të përcille

Aksident trafiku me gjashtë të lënduar

Aksident trafiku me gjashtë të lënduar

Policia ka deklaruar se si pasojë e aksidentit, lëndime trupore kanë pësuar katër meshkuj dhe dy femra, të gjithë shqiptarë shtetas të Kosovës. Të lënduarit janë dërguar në QKUK për tretman mjekësor kurse me urdhër të prokurorit, rasti është dërguar në procedurë të rregullt.

MPB kërkon rrugë ligjore të mos e paguajë gjobën 5 milionëshe

MPB kërkon rrugë ligjore të mos e paguajë gjobën 5 milionëshe

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni, ka deklaruar se dikasteri që ai drejton do të bëjë të gjitha përpjekjet ligjore që tëi shmanget pagesës së gjobës së shqiptuar nga Gjykata e Arbitrazhit në Paris. "Jemi duke bërë të gjitha veprimet dhe do të përdorim �

Dukagjinasit e të gjitha partive politike protestojnë me 27 gusht

Dukagjinasit e të gjitha partive politike protestojnë me 27 gusht

Përfaqësues të të gjitha subjekteve politike nga qendra e qytetit të Pejës kanë bërë thirrje për protestë për të kundërshtuar ratifikimin marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Ata kanë thirrur një protestë gjithpopullore me 27 gusht, e cila do të nisë nga ora 12:00 në qe

Vetëvendosja po bëhet gati për protestën e 1 shtatorit

Vetëvendosja po bëhet gati për protestën e 1 shtatorit

Lëvizja Vetëvendosje është duke i mobilizuar mbështetësit e saj që të jenë pjesë e protestës më 1 shtator, në të cilën do të kundërshtohet demarkacioni i kufirit të Kosovës më Malin e Zi. Kështu ka theksuar për Telegrafin, Tinka Kurti, pjesë e zyrës për informim në VV. Ajo

Kadri Veseli solidarizohet me popullin Italian

Kadri Veseli solidarizohet me popullin Italian

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është solidarizuar me popullin e Italisë pas tërmetit që la të vdekur mbi 37 persona. Të plagosurit janë mbi 100. Raportohet se janë 150 të zhdukur. Në mesin e tyre janë edhe 5 shqiptarë të plagosur. Kryetari Veseli uron shërim të shpej

Shpëton gomonia me 8 persona në ujërat e Karaburunit

Shpëton gomonia me 8 persona në ujërat e Karaburunit

8 persona që gjendeshin në një gomone në Karaburun kanë arritur që të mbërrijnë në portin e Vlorës, falë ndihmës së dhënë nga Forcat Detare. Mësohet se ka qenë anija e Forcës detare ajo që i ka dhënë ndihmë gomones. Gomonia ishte tre milje larg kepit të Gjuhëzës në Karabu

E ardhmja e pasigurt e koalicionit

E ardhmja e pasigurt e koalicionit

Partnerët e mëdhenj të koalicionit qeverisës, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) nuk janë të sigurta se çfarë do të ndodhë me koalicionin në rast se nuk ratifikohet Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Madje përfaqësues të k

Pritje prej 20 minutash në vendkalimet kufitare të Maqedonisë

Pritje prej 20 minutash në vendkalimet kufitare të Maqedonisë

Në vendkalimet kufitare të Maqedonisë ka pritje prej 20 minutash për hyrje dhe dalje nga vendi, njoftoi Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë. Informacioni vlen vetëm për anën e Maqedonisë, pra në kalimet që menaxhohen nga shteti i Maqedonisë. Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë rekomandon kujdes të

Kanadaja kërkon mbi 300 000 emigrantë

Kanadaja kërkon mbi 300 000 emigrantë

Kanadaja është një nga vendet rekord për pranimin e emigrantëve, por duket se shteti në fjalë nuk do të ndalet. Ministri i Emigracionit John McCallum ka deklaruar se vendi i tij kërkon mijëra emigrantë për të plotësuar nevojat për punë. Teksa flet për një popullsi në plakje dhe mu

Behgjet Pacolli ka ide për demarkacionin

Behgjet Pacolli ka ide për demarkacionin

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka dalë me një ide se si mund të zgjidhet çështja e demarkacionit - që po e mban peng politikën në Kosovë, që gati një Në një intervistë për emisionin "Infobox" të TV Dukagjinit, Pacolli ka thënë se deputetët kosovarë do të duhej ta kushtëzoni

Haradinaj pret Kryetarin e Parlamentit6 Kantonal te Gjeneves

Haradinaj pret Kryetarin e Parlamentit6 Kantonal te Gjeneves

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka pritur Jean Marc Guinchard, Kryetar i Parlamentit Kantonal të Gjenevës. Musafiri nga Gjeneva, u interesua për zhvillimet në Kosovë dhe tha se Zvicra do ta mbështes Kosovën në të gjitha fazat e zhvillimit të saj, sic edhe ka bërë deri me tani.

Italia miraton 200 mijë euro për vendet e prekura nga vërshimet

Italia miraton 200 mijë euro për vendet e prekura nga vërshimet

Ministria e punëve të jashtme dhe bashkëpunimit ndërkombëtar e Italisë, Drejtoria e përgjithshme për bashkëpunim dhe zhvillim përmes Federatës ndërkombëtare të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, ka miratuar 200 mijë euro, transmeton Telegrafi Maqedoni. Qëllimi i këtij donac

Këto vende nesër mbesin pa rrymë

Këto vende nesër mbesin pa rrymë

KEDS-i ka njoftuar për ndërprerjet e planifikuara të furnizimit me energji elektrike në disa zona, për shkak të mirëmbajtjes së rrjetit nëpër distrikte. Prishtinë Më 11.08.2016 ne NS 110/35/10 kV Prishtina 1 do të shkyçen: Dalja 10 kV J15 Kampi Jordanez (10000010) prej orës 16:00 - 20

Gaz lotsjellës në Kryesi të Kuvendit

Gaz lotsjellës në Kryesi të Kuvendit

Në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës është hedhur gaz lotsjellës. Në këtë mbledhje ku po merrnin pjesë edhe opozita po diskutohej për caktimin e seancës së Demarkacionit. Ka qenë Glauk Konjfuca nga Vetëvendosja ai i cili ka hedhur gazin lotsjellës ndërsa anëtarët e kry

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama