Alsat

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Ligji i mbetjeve Wolfarth Ti sherbeje komunitetit

Ligji i mbetjeve Wolfarth Ti sherbeje komunitetit

Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri Eugen Wolfarth deklaroi se ligji i debatuar për manaxhimin e mbetjeve duhet te kete si synim jo vetem zhvillimin ekonomik te vendit por dhe ate mjedisor. Deklaratat Wolfarth i bëri nga qyteti i Shkodrës, ku theksoi gjithashtu se e drejta

Rrezohet Meta- Prifti ekspertet Materiali jo origjinal

Rrezohet Meta- Prifti ekspertet Materiali jo origjinal

Ekspertët e videos Meta-Prifti kanë paraqitur sot në Gjykatën e Lartë konkluzionet mbi regjistrimin mes ish-ministrit të Ekonomisë dhe ish-zëvendëskryeministrit, duke hedhur dyshime të forta mbi origjinalitetin e saj. Ata kanë bërë t&e

Ligj i ri per kufijte PD Nuk jemi cenuar nga fqinjet

Ligj i ri per kufijte PD Nuk jemi cenuar nga fqinjet

Socialistët kërkojnë një ligj të ri për kufijtë. Duke vënë në dyshim dhe ekzistencën e një ndarje tokësore me shtetin grek që prej 2008-s, të majtët në komisionin e sigurisë, do t?i kërkojnë me shkrim

Rrezohet Sali Shehu PD 11 vota kunder Topit

Rrezohet Sali Shehu PD 11 vota kunder Topit

Me akuza dhe qëndrime të qarta kundër Presidentit të Republikës është shoqëruar prezantimi i Sali Shehut si kandidatura e propozuar për të kryesuar Kontrollin e Lartë të Shtetit. Shqyrtim i Dekretit anashkaloi kualifikimet profesionale t&eu

Abetare unike Shqiperi-Kosove me nje tekst

Abetare unike Shqiperi-Kosove me nje tekst

Kosova dhe Shqipëria do të unifikojnë Abetaren për klasat e para që nga shtatori i vitit të ardhshëm. Ky është premtimi që  përsëritën pas takimit të dy ministrat e arsimit, ai kosovar Ramë Buja dhe ministri shqiptar Myq

Real ne krye Mourinho shijon momentin e bukur

Real ne krye Mourinho shijon momentin e bukur

Jose Mourinho shijon momentin e shkëlqyer të Realit të Madridit, i cili ka marrë kryesimin e kampionatit pasnjoll pas 11 muajsh vuajtje nën dominimin e rivalëve të përjetshëm të Barcelonës. Madrilenët kanë regjistruar një ecuri po

Hungari 14 viktima nga perplasja e trenit

Hungari 14 viktima nga perplasja e trenit

Një aksident i rëndë që u mori jetën 14 vetëve ndodhi në jug-lindje të Hungarisë, pas përplasjes se një minibusi me një kamion. Aksidenti ndodhi mesnatën e së dielës në autostradën që lidh qytetet Zeged dhe Mak

Pasaportat biometrike Kosove nis shperndarja e tyre

Pasaportat biometrike Kosove nis shperndarja e tyre

Në Kosovë ka nisur pajisja e qytetarëve me pasaportat e para biometrike. Me anë të një ceremonie të organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme autoritetet shënuan nisjen e procesit që është një nga kushtet kryesore që duh

Turneu i Turqise tenis per femra fiton Kvitova

Turneu i Turqise tenis per femra fiton Kvitova

Petra Kvitova ka triumfuar në turneun botëror të tenisit për femra të zhvilluar në Turqi, duke konfirmuar veten si një nga sportistet më të talentuara të këtij sporti. 21-vjecarja ceke mundi në finalen e Stambollit rusen Victoria Azarenka,

No Pic available

Kompromis per guvernatorin Patozi Te ndryshojme formulen

Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë do të jetë politikisht konsensual. Të paktën këtë ka tentuar të bëjë maxhoranca, e cila ndryshoi formulën e zgjedhjes së anëtarëve të bordit të Bankës së S

Rrezohet presidenti ligji i mbetjeve nuk ndryshon

Rrezohet presidenti ligji i mbetjeve nuk ndryshon

Maxhoranca nuk merr parasysh vërejtjet e Presidentit për ligjin e mbetjeve. Deputetët e djathtë në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese rrëzuan dekretin e Bamir Topit që kërkonte shfuqizimin e neneve 48 dhe 49, të cilët parashikonin importin e pl

Topi te konsultohej Berisha Prita terheqjen e Sali Shehut

Topi te konsultohej Berisha Prita terheqjen e Sali Shehut

Kreu i ri i KLSH-së ndez debatin mes maxhorancë-presidencë. Në grupin parlamentar demokrat, kryeministri Sali Berisha theksoi se kreu i shtetit duhej të konsultohej me Parlamentin për emrin e drejtuesit të ri të Kontrollit të Lartë të Shtetit. S

No Pic available

Kompromis per integrimin Rama PS politike te dores se shtrire

Kryetari i opozitës Edi Rama ka garantuar se do të vijojë atë që e quan “politikën e dorës së shtrirë’’  në adresë të maxhorancës. Ky angazhim publik i tij, në mbledhjen e rradhës me grupin  parlam

Sulmet kibernetike Britania jep 650 mln paund per sigurine

Sulmet kibernetike Britania jep 650 mln paund per sigurine

Qeveria britanike vihet përsëri në shënjestër të sulmeve kibernetike. Numri i këtyre sulmeve vlerësohet si shqetësues nga agjencia britanike e kundërzbulimit të të dhënave informatike. Objekt i sulmeve kanë qenë të dh&eu

4 ne pranga punonjesit e ujesjellesit vidhnin kabllot

4 ne pranga punonjesit e ujesjellesit vidhnin kabllot

Pas gjashtë muajsh hetimi policia e Fierit ka mundur të identifikojë dhe të arrestojë autorët e vjedhjeve të njëpasnjëshme të kabllove elektrikë që furnizonin me energji pompat e Ujësjellësit. Vjedhjet në linjën për

Plevneliev president Bullgari zgjedhjet test per qeverine

Plevneliev president Bullgari zgjedhjet test per qeverine

Kryeministri i Bullgarisë, Boiko Borisov shpalli  fitoren për kandidatin e partisë së tij, Rosen Plevneliev, në balotazhin për postin e presidentit. Plevneliev ka fituar 54 për qind të votave, gjë që cilësohet si një mbështetje e

Incident ne veri sulmohen makinat e KFOR-it

Incident ne veri sulmohen makinat e KFOR-it

Një incident tjetër shënohet në Veri të Kosovës, ku një grup të rinjsh kanë sulmuar me gurë dy makina të KFOR-it. Sipas Policisë, ngjarja ndodhi në udhëkryqin e rrugëve që të çojnë drejt Zveçanit

Kampionatet europiane Bajerni i pandalshem prane titullit

Kampionatet europiane Bajerni i pandalshem prane titullit

Askush nuk mund të ndalë Bajernin e Mynihut që vazhdon të kryesojë i vetëm kampionatin gjerman. Bavarezët e drejtuar nga Jup Heinkens kanë regjistruar një tjetër fitore, duke mundur thellësisht 4-0 Nurembergun. Një sukses ky që ka komf

Mbyllet censusi INSTAT Rezultati pas 10 ditesh

Mbyllet censusi INSTAT Rezultati pas 10 ditesh

Anketuesit e Institutiti të Statistikave kanë trekitur në çdo derë dhe banesë në Shqipëri. Pak orë pas mbylljes së Regjistrimit të Popullsisë dhe Banesave, drejtoresha e përgjtihshme e INSTAT, e shoqëruar nga menaxherët e k

UNESCO njeh Palestinen shtet

UNESCO njeh Palestinen shtet

Agjencia për Arsim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara votoi për pranimin e Palestinës si anëtare me të drejta të plota, lëvizje e cila u kundërshtua ashpër nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Gjermania. Mirëpo, me ndihmë

Euro 2012 Ukraina inaguron stadiumin e ri

Euro 2012 Ukraina inaguron stadiumin e ri

Ukraina i ka dhënë një tjetër goditje të gjithë kritikëve dhe skeptikëve që ende vazhdojnë të ngrenë dyshime në lidhje me aftësitë e këtij vendi për të pritur Euro 2012 bashkë me Poloninë. Organizator

No Pic available

Referendumi grek votim per paketen e re te ndihmes

Greqia do të thërrasë një referendum për paketën e re të ndihmës nga Bashkimi Europian, e cila ka për qëllim zgjidhjen e krizës së borxheve. Njoftimin e bëri vetë kryeministri i vendit, Jorgos Papandreu u cili tha gjithashtu se nj

Ulen aksidentet Sulce Hapja e sheshit lehteson trafikun

Ulen aksidentet Sulce Hapja e sheshit lehteson trafikun

Hapja e Sheshit “Skënderbej” do të ulë ndjeshëm numrin e aksidentëve në Tiranë. Të paktën kështu thonë specialistët e qarkullimit rrugor, të cilët shprehen se hapja e dy akseve rrugore do të krijojë mjaft leh

Qeveria e Libise kryeminister i ri Abdel Rahim Al-Kib

Qeveria e Libise kryeminister i ri Abdel Rahim Al-Kib

Autoritetet e përkohshme në Libi kanë emëruar inxhinierin elektronik, Abdel Rahim Al-Kib si kryeministrin e parë të paskonfliktit, në ditën e përfundimit të misionit të NATO-s që ndihmoi në rrëzimin e ish liderit Muamar Gedafi. K&

Foshnja e 7 miliarde deklarohet ne Indi dhe Filipine

Foshnja e 7 miliarde deklarohet ne Indi dhe Filipine

Sot bota u bë me 7 miliardë banorë. Filipinet u bënë shteti i parë që mirëpriti një foshnjë të lindur si e 7 miliardta; një vajzë e vogël që mori emrin Danika Mej Kamaço dhe që lindi vetëm dy minuta para mesn

Denohet me 18 muaj burg Sheshel zbuloi deshmitaret

Denohet me 18 muaj burg Sheshel zbuloi deshmitaret

Vojisllav Sheshel, i akuzuar për krime lufte gjatë luftës në ish-Jugosllavi, u dënua për shpërfillje të gjykatës me 18 muaj burg. Në një nga librat e tij ai ka  zbuluar identitetin e njëmbëdhjetë dëshmitarëve të

Incidenti ne Sarajeve autori thote se sulmoi i vetem

Incidenti ne Sarajeve autori thote se sulmoi i vetem

Atentatori i Ambasadës Amerikane në Sarajevë ka vepruar i vetëm. Të paktën kështu ka deklaruar avokati mbrojtës i 23-vjeçarit Mevlid Jashareviç, i arrestuar për sulmin e së premtes së kaluar, gjatë të cilit mbeti i plagos

Reforma ne drejtesi PS-PD perplasje per tryezen

Reforma ne drejtesi PS-PD perplasje per tryezen

Deputetët demokrat të komisionit të ligjeve e konsiderojnë formë të re bllokimi, tryezën e mbledhur nga Partia Socialiste për reformën në drejtësi. Në një deklaratë publike, deputetët e mazhorancës janë shprehur se

Universitetet te henen fituesit e formularit A3

Universitetet te henen fituesit e formularit A3

Fituesit e fundit për këtë vit akademik mund të gjejnë emrat e tyre nga data 31 tetor pranë fakulteteve. Rezulatet pas plotësimit të formularit A3 mund të gjenden dhe në faqen zyrtare të Ministrisë së Arsimit. Kjo e fundit sqaron se re

Azilkerkuesit Rosmont Tani 15 kerkesa ne dite

Azilkerkuesit Rosmont Tani 15 kerkesa ne dite

Aplikimet e shqiptarëve që kërkojnë azil në Belgjikë arrijnë në 15 persona në ditë. Ndonëse ky numër është ulur krahasuar me dy javë më parë, sërish shqetësimi i zyrtarëve evropianë ësht&eum

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama