Ballkan

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Rama: “Nuk ka shans që greva të përfundojë”

Autori i Lajmit: RedaksiaGjatë fjalimit të tij në protestën e pasdites, kreu socialist Edi Rama u shpreh edhe një herë i vendosur për vazhdimin e grevës së urisë duke theksuar se mbi 2 mijë qytetarë janë gati ti bashkohen kauzës së opozitës për transparencën e plotë të zgjedhjeve

No Pic available

Miqësoret Kuzhe: Miqësoret test për Eliminatoret e Evropianit

Autori i Lajmit: Redaksia Tiranë - Trajneri i Kombëtares shqiptare, Josip Kuzhe, bëri të ditur gjatë një konference shtypi listën e “gjatë” prej 26 lojtarësh të thirrur për dy ndeshjet miqësore ndërkombëtare të radhës, ato me Malin e Zi në Podgoricë, më 25 maj dhe me Andorr

No Pic available

Vdes tragjikisht Besian Idrizaj! Smundi të vesh fanellën kuqezi

Autori i Lajmit: Redaksia Besian Idrizaj, lojtari kosovar i cili kishte shprehur publikisht dëshirën për të veshur fanellën kuqezi, është ndarë në mënyrë tragjike nga jeta në moshën 22-vjeçare. Ish-mesfushori i Svansea Siti në Kategorinë e Dytë angleze (Championship) vdiq në ap

No Pic available

Aktorja Levis, akuza të reja seksuale për Roman Polanskin

Autori i Lajmit: Redaksia Uashington - Përkeqësohet edhe më shumë pozicioni i Roman Polanskit, i cili ndodhet në arrest shtëpie në Zvicër, në pritje të ekstradimit të mundshëm drejt SHBA. Sharlote Levis, aktorja britanike 42-vjeçare, ka drejtuar gishtin kundër regjisorit, duke tregu

No Pic available

Rinia kineze e zhgënjyer nga ekonomia

Autori i Lajmit: Redaksia Pekin – Ëndrra kineze, ashtu si edhe ajo amerikane, ka marrë formë nga premtimi se çdo brez i ri do të jetojë më mirë se pararendësi i tij. Në vitet e fundit, kjo do të thoshte më shumë mundësi pune, më shumë të mira materiale dhe pasuri të paluajtshme.

No Pic available

Imami i Mynihut, kundër radikalizmit mysliman

Autori i Lajmit: Redaksia Mynih — Hesham Shashaa e pa dy herë ekranin e telefonit të tij për të verifikuar numrin. “Është ose dikush që kërkon ndihmë, ose dikush që kërkon të më vrasë”, - thotë ai. Zoti Shashaa, një imam në xhaminë e Darul Quran-it, ndjek rregullat më str

No Pic available

Kongresmenët amerikanë flenë në zyrat e punës

Autori i Lajmit: Redaksia Uashington — Vjen ora 10 e mbrëmjes kur kongresmeni demokrat, Mike Quigley, veshur me tuta sporti dhe një t-shirt, shtron një dyshek të hollë portativ në dyshemenë e zyrës së tij dhe kalon natën. 51-vjeçari nga Çikagoja e bën diçka të tillë rregullisht. S

No Pic available

Angli, reja e hirit sot mbyllet Heathrou dhe Gatvick

Autori i Lajmit: Redaksia Londër – Hapësira ajrore britanike mund të mbyllet sërish ditën e stome për shkak të resë së hirit të vullkanit islandez. Si Heathrou ashtu edhe aeroporti tjetër i kryeqytetit britanik, Gatvick airports pritet të kenë vonesa të paktën deri të martën, sip

No Pic available

Angli, vëllezërit Miliband në garë për laburistët

Autori i Lajmit: Redaksia Londër - Gara për drejtimin e Partisë Laburiste Britanike është kthyer në një garë mes vëllezërish. Eduard Miliband, ish-ministër i Energjisë, ka konfirmuar dje kandidaturën e tij, vetëm pak ditë pasi zbriti në fushë vëllai i tij i madh, David, ish-mini

No Pic available

Vini bast për dollarin, vitin tjetër barazohet me euron

Autori i Lajmit: A.DraloUashington - Plani evropian i shpëtimit prej 1 milion milionë dollarësh që ka sjellë frymëmarrje të re në asetet e vjetra të botës, ka rritur gjithçka nga bondet e deri tek aksionet. Ajo që nuk mund të festojë është monedha e kontinentit, e cila përkohësisht

No Pic available

Prishja me Moskën, SHBA spranon të ndihmojë Shqipërinë

Autori i Lajmit: Androkli DraloUashington, 10 dhjetor 1961 – Prishja e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik rriti sot shpresat e Perëndimit për çarje të reja në botën komuniste. Fundi i lidhjes mes dy vendeve u zbulua nga Tirana dhe u konfirmua më pas nga amba

No Pic available

Përnaska: “Deklarata e Bosch, qëndrim personal”

Autori i Lajmit: Romir Saraci Deputetja e Partisë Demokratike, njëkohësisht anëtare e delegacionit shqiptar në Këshillin e Evropës dhe zëvendëspresidente e Partive Popullore Evropiane, Lajla Përnaska, e ka cilësuar si një deklaratë personale atë të shefit të OSBE-së në vendin ton�

No Pic available

Protesta Vizita e Erdoganit, grekët djegin flamurin turk

Autori i Lajmit: Redaksia Vizita historike e Kryeministrit turk në Greqi duket se nuk është pritur mirë nga qytetarët grekë. Edhe pse nga disa është cilësuar si historike, shumë të tjerë kanë protestuar, duke djegur edhe flamurin turk në një nga rrugët e Athinës. Sipas CNN turk,

No Pic available

Ismail Kadare “Ashtu si Eskili për grekët antikë”

Autori i Lajmit: Nga Baki Ymeri Shtëpia Botuese Humanitas, këto ditë, në Librarinë Carturesti, me iniciativën e Denisa Comanescu-t, organizoi një mbrëmje kushtuar shkrimtarit të njohur, Ismail Kadaresë, pas botimit të romanit “Kështjella”. Ismail Kadare është bërë i njohur

No Pic available

Greva e urisë së PS hyn në ditën e 16-të

Autori i Lajmit: Redaksia Ka hyrë në ditën e saj të 16 greva e urisë së 22 deputetëve dhe 180 mbështetësve të Partisë Socialiste, të cilët janë ngujuar që prej mbrëmjes së 30 prillit poshtë godinës së Kryeministrisë. Ndërkaq, sipas të dhënave që raportohen nga selia rozë,

No Pic available

Arben Malaj “U largova nga greva e urisë, ma këshilluan mjekët”

Autori i Lajmit: Redaksia “Pas disa konsultave mjekësore dhe kërkesës së ekipit mjekësor të grevës së urisë, u detyrova ta ndërpres atë dhe ti nënshtrohem një sërë analizave mjekësore. Kjo pasi rregulli bazë për të gjithë kolegët e grevës së urisë, është respektimi i k

No Pic available

Tepelenë, gjykata liron 4 protestuesit e PS-së

Autori i Lajmit: Redaksia Gjykata e Tepelenës liroi katër protestues të Partisë Socialiste, të cilët u ndaluan për bllokim të rrugëve kryesore. Për Novruz Shehun, Përparim Hodon, Luan Gerbin dhe Astrit Pashën lihet në fuqi vendimi për detyrim paraqitjeje. Ndërkohë pasi ka dëgjuar

No Pic available

Policia: Kemi pamjet, 5 policë u lënduan

Autori i Lajmit: Redaksia Pesë punonjës policie janë plagosur në protestën që Partia Socialiste zhvilloi dje pasdite në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Lajmi konfirmohet nga Drejtori e Policisë së qarkut të Tiranës nëpërmjet një njoftimi për shtyp të shpërndar�

No Pic available

Indrit Dokle drejtonte nga burgu trafikun e drogës

Autori i Lajmit: Redaksia Indrit Dokle, anëtari i bandës famëkeqe të Durrësit drejtonte nga burgu një supertrafik droge. Këtë fakt e kanë zbuluar prokurorët e qytetit italian të Leçes, të cilët kanë hetuar në bashkëpunim me prokurorinë shqiptare prej tre vitesh. Nga pë

No Pic available

SHBA,1957: Mehmet Shehu Nr.1 i Shqipërisë, me i forte se Hoxha

Autori i Lajmit: Nga Wolfgand Saxon Shqiperia eshte nje vend i thyer malor dhe qe po rreshqet drejt izolimit nen kontrollin komunist, regjim i cili eshte duke e mbeshtjelle me nje mister te cuditshem. Nje nga gjerat e paqarta eshte se realisht eshte nje nga njerezit me te forte te ketij vendi. P

No Pic available

Studimi, 20% e shqiptarëve vuajnë nga ankthi

Autori i Lajmit: Redaksia Njerëzit në vendin tonë janë të predispozuar të kenë frikë, madje, edhe të shfaqin gjendje të ankthit. Më të prekur nga këto çrregullime janë të rinjtë. Në një takim mes specialistëve psikiatër të vendit u theksua se stresi, depresioni dhe ankthi nu

No Pic available

Infermieret: “Po na rrahin pacientët, se nuk ka ilaçe në QSUT”

Autori i Lajmit: Lili Saraci Pacientët e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, aktualisht vuajnë mungesën e ilaçeve në çdo pavijon të spitalit. Në një prononcim për gazetën “Ballkan”, kryeinfermierja e urgjencës së fëmijëve, pra në pavijonin e pediatrisë, k

No Pic available

Prifti: “Sigurimi i jetës së minatorëve, qëllim kryesor”

Autori i Lajmit: Redaksia Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Dritan Prifti, ka prezantuar Planin e Veprimit për disiplinimin e aktivitetit minerar në mbledhjen e Task-Forcës së Bashkisë Bulqizë, e cila do të zbatojë këtë plan sipas urdhrit të përbashkët të dikasterit

No Pic available

Operatorët turistikë: Të ulen taksat për turizmin

Autori i Lajmit: Redaksia Në prag të nisjes së sezonit turistik në vend, shoqata e turizmit i kërkon qeverisë që të rishikojë taksat për këtë sektor. Konkretisht, operatorët turistikë kërkojnë që tatimi i vlerës së shtuar të ulet nga 20% në 8 % për sektorin e hoteleve dhe

No Pic available

Oborret, veç formularit tip, edhe vërtetësi trualli

Autori i Lajmit: Lili SaraciAgjencia e Kthimit dhe e Kompensimit të Pronave shpjegon për qytetarët se si duhet të veprojnë për të hipotekuar oborret në përdorim. Kështu, qytetarët duhet të paraqesin në AKKP, edhe një dokument ku të vërtetohet se ai është zotëruesi i truallit që d

No Pic available

Del nga greva e urisë grevisti i 37

Autori i Lajmit: Redaksia Del nga greva e urisë grevisti i 37-të i Partisë Socialiste. Pak minuta më parë shtetasi Florian Shima, 28 vjeç, pjesëmarrës në grevën e urisë të Partisë Socialiste është nxjerrë nga çadra në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për tu dërguar në spi

No Pic available

Fino: “E pranojmë draftin, ta pranojë edhe kryeministrit”

Autori i Lajmit: Redaksia Deputetët e opozitës kanë reaguar pozitivisht pas draftit të propozuar nga ndërkombëtarët për zgjdhjen e krizës politike në vend. Sipas deputetit Socialist Bashkim Fino PS është e gatshme të pranojë draftin, por është në pritje të reagimit të kryeminis

No Pic available

Dade: “Zgjidhja në dorë të Berishës”

Autori i Lajmit: Redaksia Sekretarja për marrëdhëniet ndërkombëtare të Partinë Socialiste Arta Dade deklaroi sot se jemi pranë një zgjidhjeje. “Besoj se ashtu sikurse e kemi thënë që në krye të herës zgjidhja mbetet në dorë të liderit të mazhorancës. Shpreh keqardhje që a

No Pic available

Lohan: “BE pranon çdo marrëveshje që respekton Kushtetutën”

Autori i Lajmit: Redaksia Gjatë një aktiviteti të organizuar në TOB, shefi i delegacionit të KE në Tiranë, Helmut Lohan ka deklaruar se BE do të pranonte cdo lloj zgjidhje që do të ishte produkt i marrëveshjeve të të dyja palëve, bazuar këto në Kushtetutë e transparencë. "Kjo ë

No Pic available

Bylykbashi: “Nuk e pranojmë kompromisin, shkel Kodin Zgjedhor”

Autori i Lajmit: Redaksia Qeveria shqiptare nuk e pranon kompromisin që ofroi kreu socialist Rama për tu tërhequr nga kërkesa për hapje të kutive me fletët e votimit dhe hetim vetëm të materialeve zgjedhore. “Ky propozim shkel drejtpërdrejt nenin 178 të Kodit Zgjedhor”, - deklaroi

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama