Gazeta 55

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Rreziku i Mr.Betonit/Shkatërrimi i mbi 60 viteve investim në Teatrin e Operës dhe në Teatrin Kombëtar

Rreziku i Mr.Betonit/Shkatërrimi i mbi 60 viteve investim në Teatrin e Operës dhe në Teatrin Kombëtar

Plani ogurzi i Edi Rames nisur që një dekadë gjysëm më parë sot u zyrtarizua publikisht me të gjithë përbërësit e tij duke filluar me një mashtrim dhe deformim të historisë së TKOB-se me përcaktimin si vit i 60-vjetorit të krijimit në një kohë që shfaqja e parë operistike d

No Pic available

Shenjim i demarkacionit ndërveti

Shenjimi i kufirit të Kosovës me vendet përreth përfshirë Malin e Zi, përbën një proces për të cilin të gjitha forcat politike as që e vënë në mëdyshje. Sidomos për shtetin e ri, të dalë me luftë qysh prej 18 vitesh, kjo është domosdoshmëri e ngutshme. Në fund të fundit

No Pic available

Sherefedin Shehu, projeksioni i dibranëve

Vetëm tre ditë i ndajnë dibranët nga shansi luksoz për ta çliruar veten, të ardhmen e tyre dhe të fëmijëve të tyre nga ai peng njëvjeçar, ngërçi e abuzimi prej interesave dhe monopoleve. Këtë shans atyre ua krijoi parasëgjithash Partia Demokratike dhe koalicioni opozitar që ajo k

Jozefina Topalli: Lindita Nikolla të ikë e të marrë përgjegjësitë që ka sot e gjithë ditën

Jozefina Topalli: Lindita Nikolla të ikë e të marrë përgjegjësitë që ka sot e gjithë ditën

Ish krye parlamentarja Jozefina Topalli foli për maturantët, ndërsa bëri një paralelizëm me atë që po ndodh këto ditë në Shqipëri dhe situatën e viteve të komunizmit kur vetë Topallit iu mohua e drejta e studimit për shkak të biografisë ndërsa ajo e kujton kështu atë m

Maturantët në këmbë, kërkojnë largimin e Lindita Nikollës

Maturantët në këmbë, kërkojnë largimin e Lindita Nikollës

Me dhjetëra e qindra maturantë janë grumbulluar para hyrjes së Kuvendit për të protestuar kundër reformës që po rrezikon të ardhmen e tyre. Me pankarta në duar "Universiteti i studentëve, jo i klientëve", "Nuk jemi kavie laboratori", "Rikthim i sistemit meritë-preferencë", m

No Pic available

Të kujt janë 100 kafkat në Dardhë të Kërçovës?

Në ditën e katërt të hetimeve, Prokuroria e Përgjithshme ka mbyllur qasjen te shpella afër vendit të quajtur "Dardha" në afërsi të fshatit Baçisht të Kërçovës, ku ditë më parë, një ekip speleologësh italianë gjetën mbetje të shumta mortore dhe rreth 100 kafka njerëzish.

Basha: Më 11 shtator bashkia do tu kthehet qytetarëve dibranë

Basha: Më 11 shtator bashkia do tu kthehet qytetarëve dibranë

andidati për kryetar bashkie të Dibrës, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua me banorë të fshatrave Poçest, Bellovë, Rapdisht dhe Tomin. Shehu u tha banorëve se me të kryebashkiak, bashkia do t'u kthehet qytetarëve dhe administrata

Universitetet shtetërore për FRESSH-in, maturantët i çojnë bujkrobër tek klientët e privatit

Universitetet shtetërore për FRESSH-in, maturantët i çojnë bujkrobër tek klientët e privatit

Ish-kryeministri: "Edi Eama, Al kapone i Shqipërisë. Janë prerë plantacione me arra për të mbjellë kanabis. Rama, Tahiri dhe Peleshi, tre emrat që dalin në të gjitha përgjimet e agjencive të huaja për kanabisin" Ish-kryeministri Sali Berisha ka kërkuar dorëheqjen e Lindita N

No Pic available

Idriz Sulejmani: Deputet në Kuvendin e Kroacisë, për të ndalur diskriminimin social të shqiptarëve

Në prag të zgjedhjeve të 11 shtatorit Idriz Sulejmani, shqiptari që jeton dhe vepron në Kroaci, sërish ka vendosur që të kandidojë për zgjedhjet parlamentare në Kroaci, pas siç thotë ai, padrejtësive që i janë bërë në garat e fundit për deputet në parlamentin kroat. Kandida

Brukseli certifikon dështimin e Ramës

Brukseli certifikon dështimin e Ramës

Bashkimi Europian e ka ndarë mendjen se me Edi Ramën në krye të qeverisë s'mund t'i ngjizet kurrfarë bashkëpunimi që e afron Shqipërinë me Evropën. Në vendin e duhur për të shpallur lajmin se reforma në drejtësi do të shpërblehej me rekomandimin për hapjen e negociatave t

Nga Dibra nis bashkimi i madh i shqiptarëve, për të larguar bandën e Edi Ramës

Nga Dibra nis bashkimi i madh i shqiptarëve, për të larguar bandën e Edi Ramës

Kandidati për kryetar bashkie në Dibër, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilluan takim me banorë të fshatrave Kandërr, Kishavec, Vakuf, Borovjan e Deshat Shehu: Gjiknuri vjen në Dibër të studiojë hidrocentralin e radhës që do japë m

Vdekja e 17 vjeçarit në landfillin e korrupsionit/PD kallëzim penal ndaj Erion Veliajt

Vdekja e 17 vjeçarit në landfillin e korrupsionit/PD kallëzim penal ndaj Erion Veliajt

Erion Veliaj është përgjegjësi kryesor i vdekjes së 17 vjeçarit Ardit Gjoklaj. Zanafilla e paligjshmërisë nis me krijimin e shoqërisë Eco Tirana, me dhënien e 49 për qind të kapitaleve nga Veliaj, një firme italiane, pa garë, pa konkurs e pa transparencë, duke vazhduar më tej

Basha: Dyshja Rama-Nikolla po vjedhin të ardhmen e 40 mijë të rinjve

Basha: Dyshja Rama-Nikolla po vjedhin të ardhmen e 40 mijë të rinjve

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka paralajmëruardje shpërthimin e një tjetër krizë kombëtare, asaj të maturantëve, pas sjelljes së papërgjegjshme që qeveria ka treguar me brezin e intelektualëve të nesërm të kombit. Në një intervistë për studion e Eni Vasilit, Basha ka shpre

Shqipëria kanabiste  i vetmi premtim i mbajtur i Ramës

Shqipëria kanabiste i vetmi premtim i mbajtur i Ramës

Shifrat janë kokëforte. Vetë Saimir Tahiri raportoi vjet se ishin shkatërruar 600 mijë rrënjë kanabis, ose 99,2 përqind e sipërfaqes së mbjellë, kurse sivjet, shifrat zyrtare flasin për 1,5 milionë bimë të shkatërruara, ndërkohë që shifrat ndërkombëtare raportojnë për

No Pic available

Arroganca e një ish-kryebashkiaku, sot kryeministër!

Partneriteti dhe komunikimi institucional dhe personal është një kriter dhe një qasje, që inkurajohet fort në vende me demokraci, qoftë dhe optimale që nga marrja e zyrës apo e postit të çdo ofiqari apo pushtetari të çdo rangu. Partneritetet brenda dhe në gjithë sektorin shtetër

Shehu: Në Peshkopi pushtetarët luajnë, bëjnë presion edhe me asistencën sociale

Shehu: Në Peshkopi pushtetarët luajnë, bëjnë presion edhe me asistencën sociale

Kandidati për kryebashkiak i Dibrës, Sherefedin Shehu zhvilloi një takim me gratë dibrane. Shehu ka vlerësuar sakrificën e grave dibrane për të përballuar situatën e rëndë ekonomike dhe papunësinë e lartë në këtë bashki "Bashkia të marrë të gjitha masat që buka, uji dhe

No Pic available

A do mund ta shpëtojmë të ardhmen tonë, nga duart e politikanëve të pandërgjegjshëm?

Pas skandalit me pranimet për vitin e ri akademik 5 shtatori, ishte dita ku shumë prej ne maturantëve do merrnim lajmin nëse do ishim apo jo fitues në preferencat, që kemi zgjedhur ditën e aplikimit. Por fatkeqësisht, kjo datë për shumicën e ne maturantëve simbolizoi "prishjen" e

Muharem Rama, djali i sekretarit të dytë që kërkon të bëhet sekretar i parë

Muharem Rama, djali i sekretarit të dytë që kërkon të bëhet sekretar i parë

Disa ditë më parë, me rastin e një mitingu para popullit, sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste, Gramoz Ruçaj, deklaroi se forca e tij kishte 20 vjet që i lutej Muharem Ramës për ta kandiduar dhe ai mezi kishte pranuar së fundi. Të thuhej kjo shprehje p.sh. në Suedi, No

No Pic available

Gonxhe Bojaxhiu, e shenjta Terezë

Sa herë që etërit e Selisë së Shenjtë iu drejtoheshin besimtarëve me rastin e Krishtlindjeve, çasti më i bukur ishte kur vinte radha që në gjuhën shqipe të shqiptohej urimi: "Për shumë mot Krishtlindjet". Më 4 shtator 2016 në sheshin e Shën Pjerit në Vatikan ishin mbledhur rret

Kapri: Pogradeci i diskriminuar nga qeveria Rama, zero investime publike

Kapri: Pogradeci i diskriminuar nga qeveria Rama, zero investime publike

Mungesa e investimeve/Kreu i Shtetit, Bujar Nishani priti Kryetarin e Bashkisë të Pogradecit, i sugjeron kontakte direkte me donatorët Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti dje në një takim Kryetarin e Bashkisë së Pogradecit, zotin Eduart Kapri. Gjatë takimit u bisedua rreth

No Pic available

Kriza e transportit publik dhe ndërhyrja pa sens në sheshin Skënderbej

Sot që ditën e parë të bllokimit të sheshit "Skwnderbej", Tirana u përball me krizën e transportit publik, trafikun mbytës dhe bllokimin total, pa fol për stresin dhe ndotjen qe tejkalon ato te niveleve me te këqija ne euroazi ... Kjo është ndërkohë edhe një krize planifikimi terri

Basha: Pseudoreforma e Edi Ramës, drama e mijëra maturantëve-të shkarkohet Lindita Nikolla

Basha: Pseudoreforma e Edi Ramës, drama e mijëra maturantëve-të shkarkohet Lindita Nikolla

Kreu i Opozitës: I kërkojmë KLSH-së të nisë menjëherë një auditim të plotë të procesit Kreu i Opozitës: "Shkarkimi i menjëhershëm i Ministres së Arsimit, Lindita Nikolla. Shpallja e plotë e listave, nga i pari maturant tek i fundit, transparencë totale, e menjëhershme, qys

No Pic available

Loja me të ardhmen, çfarë po ndodh me maturantët?

Gjatë diskutimeve për Ligjin e Arsimit të Lartë shumë më akuzuan se isha ashpër, të tjerë që ndoshta isha nga të vetmet që mbështeta studentët që në krye të herës. Shumë më parë se kolegë e profesorë në Universitete. E me të drejtë sot po shohim pasojat e asaj që ndodhi

Lu: Serioze në Shqipëri situata e krimit të lidhur me politikën

Lu: Serioze në Shqipëri situata e krimit të lidhur me politikën

Ambasadori i SHBA-ve: "Reforma në drejtësi e rëndësishme për të pastruar sistemin nga gjyqtarët e prokurorët e korruptuar. Po ashtu e rëndësishme të ngrihet një prokurori e pavarur dhe një njësi speciale të hetimit që njihet si Byroja Kombëtare të hetimit, që në shënjestë

No Pic available

Kushtetuta e Kaçanikut njëri ndër aktet themeltare të shtetësisë se Kosovës

Rrethanat e krijuara pas heqjes se Autonomisë se Krahinës Socialistë Autonome të Kosovës në mars të vitit 1989, shtyri një pjesë të elitës se politikës shqiptarë të Kosovës që të vepronin. Në rrethana jashtëzakonisht të mjegullta në dhjetor të vitit 1989, filloj punën legji

Tallja me maturantët, një kockë që do ti zërë frymën qeverisë së papërgjegjshme

Tallja me maturantët, një kockë që do ti zërë frymën qeverisë së papërgjegjshme

E mjaft përfolura reforma në Arsim po jep frytet për klientelën, ndërsa gjithçka është në kurriz të mijëra maturantëve, të cilëve po u vihet në rrezik e ardhmja. Zanafilla e problemit nis me goditjen e dy elementëve kryesorë mbi të cilët bazohej Matura Shtetërore: merit

Nis nga Dibra, 200 socialistë braktisin Edi Ramën, i bashkohen PD-së

Nis nga Dibra, 200 socialistë braktisin Edi Ramën, i bashkohen PD-së

Lulzim Basha: "Edi Rama, aleancë me bandat - PD, gjithmonë aleancë me shqiptarët e ndershëm. Të bashkohemi në zgjidhje, sot për Dibrën e nesër për Shqipërinë" Në takimin e djeshëm, mbajtur në Pallatin e Kulturës ishte i pranishëm edhe kreu Lulzim Basha. Në fjalën e tij

Shpërdorimi kryeministror/Dibra në prag zgjedhjesh, bum tenderësh në Agjencinë e Prokurimit

Shpërdorimi kryeministror/Dibra në prag zgjedhjesh, bum tenderësh në Agjencinë e Prokurimit

Të dielën e kësaj jave zhvillohen zgjedhjet për kreun e Bashkisë së Dibrës, ndërsa stafi ekzistues po kontrakton më shpejtësi fondet që njësia vendore ka në dispozicion për këtë vit Vetëm në buletinin e djeshëm të Prokurimeve Publik u shpallën me dhjetëra njoftime për

Kanabisi i Rinasit trallis pilotët

Kanabisi i Rinasit trallis pilotët

S'ka asnjë përgjigje nga turisti i arave me kanabis për 50 mijë bimët e filmuara në kodrat pranë aeroportit të Rinasit. Kanabisi po trallis pilotët dhe po pengon edhe operacionet e patrullimit ajror nga partnerët ndërkombëtarë, por një dorë misterioze kontrollon trafikun në tok

No Pic available

Të përndjekurit politikë të Dibrës të kujtojnë rolin e Kristaq Ramës në diktaturë, para se të shkojnë në votime

Thirrje - Të nderuar bashkëvuajtës të Dibrës demokrate Në këto ditë të fushatës zgjedhore për Kryetarin e Bashkis se Dibrës, para syve na dalin ato pamje të tmerrshme të atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit komunist. Mbi të gjitha na dalin para s

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama