Gazeta Express

Artikujt e fundit ne sistemin tone
VV: Premtimet e thata të Presidentes

VV: Premtimet e thata të Presidentes

Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se raporti i presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga për vitin 2012, përmbante më shumë premtime të thata për vitin 2013, sesa angazhime të përfunduara në vitin 2012.“Ajo foli për integrimin evropian dhe liberalizimin e vizave, por nuk përmendi kri

Thaçi raporton për takimin me Daçiqin

Thaçi raporton për takimin me Daçiqin

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi ka informuar deputetët e Kuvendit të Kosovës lidhur me takimin e tij të tretë të mbajtur me kryeministrin serb, Ivica Daçiq, duke thënë se është arritur marrëveshja që të zbatohet marrëveshja për Menaxhimin e Integruar të Kufirit (IBM), si dhe p

No Pic available

S’duan kushte

Në këtë fundjavë pritet që FIFA përfundimisht t’i zgjedhë modalitetet rreth zhvillimit të ndeshjeve miqësore për përfaqësuesen e Kosovës. Mirëpo, ç’farë modalitetesh do të përzgjidhen tash për tash askush nuk e di. Udhëheqësit e futbollit në vend shpresojnë që Sepp

E “llahtarisi ulërima e Nishliut në Eurovison”

E “llahtarisi ulërima e Nishliut në Eurovison”

Emri i kompozitorit shqiptar, Agim Krajka, natyrshëm aludon në Festivalin e Këngës në RTSH, nuk e mban vendi kur flitet për gjendjen në të cilën është katandisur ky festival.“Festivalit i ka mbetur vetëm emri festival. Është shndërruar në një ekspozitë vajzash të bukura, shal

Zgjatet afati për konkurrim

Zgjatet afati për konkurrim

Komuna e Prishtinës ka bërë të ditur të martën për zgjatjen e afatit për konkurrim në konkursin për krijimin e skulpturës për shtatoren e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, që parashihet të vendoset në Sheshin e Pavarësisë. “Lajmërojmë të gjithë krijuesit, në ve

No Pic available

Në kërkim të varrit të Genghis Khanit

Për shekuj me radhë, historianët dhe kërkuesit e thesareve kanë qenë në kërkim të varrit të pushtuesit të famshëm mongol, Genghis Khan. Zbulimet e reja ofrojnë dëshmi mjaft bindëse se ky varr më në fund është gjetur.Për 800 vjet me radhë që nga vdekja e tij, njerëzit kanë kë

12.12.12. – një herë në jetë

12.12.12. – një herë në jetë

Kalendari sot shënon 12.12.12. – që përkthyer ndryshe do të thotë 12 dhjetor 2012.Ndryshe nga 11 vjetët e fundit, kjo do të jetë data e fundit e trefishtë për gati një shekull, kur kalendari do të shënojë 01.01.01 (1 janar 2101).Kjo do të thotë edhe një shans i fundit për çif

Nuk do të ketë kiamet me 21 dhjetor

Nuk do të ketë kiamet me 21 dhjetor

Me afrimin e datës së shumëpërfolur 21 dhjetor, mbështetur mbi kalendarin e Maja-ve, rrjetet sociale janë përmbytur nga porositë për fundin e botës.Të shumta kanë qenë postimet në internet për ditët e famshme të errësirës, që do të pushtojnë globin, të ftohtin siberian, që do

Të bardhët pakicë në Londër

Të bardhët pakicë në Londër

Britanikët e bardhë janë për herë të parë në histori pakicë në Londër, treguan të dhënat e regjistrimit të popullsisë në Britaninë e Madhe.Siç përcollën gjerësisht mediat angleze, vetëm 44,9 për qind e banorëve të kryeqytetit janë “autoktonë”, në total 3.7 milio

Koreja e Veriut testoi raketën

Koreja e Veriut testoi raketën

Koreja e Veriut ka thënë se ka lëshuar një raketë, e cila ka vendosur satelitin në orbitë.Komanda e Shteteve të Bashkuara për Mbrojtjen e Hapësirës Ajrore ka thënë se sistemet amerikane kanë detektuar se Koreja Veriore ka lansuar një objekt në orbitën e Tokës.Lëshimi i raketës ë

SHBA-ja njeh opozitën e Sirisë

SHBA-ja njeh opozitën e Sirisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se vendi i tij ka vendosur të njohë grupin kryesor të opozitës siriane si “përfaqësues legjitim” të popullit të Sirisë.Ky hap do të thotë se Washingtoni nuk njeh më regjimin e presidentit Bashar al-Assad.Shtetet e Ba

No Pic available

Jahjaga thekson nevojën e reformave për sundimin e rendit dhe ligjit

(E plotësuar) Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, iu drejtua sot deputetëve të Kosovës me një fjalim e saj vjetor. Në fjalimin e saj ajo theksoi nevojën e reformave të brendshme për sundimin e rendit dhe ligjit, për të pasur një rrugë më të lehtë për Bashkimin E

Haradinaj: Kushti kryesor për koalicion është udhëheqja e qeverisë

Haradinaj: Kushti kryesor për koalicion është udhëheqja e qeverisë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka theksuar se partia që ai drejton ka marrë një ofertë për të ndarë përgjegjësitë dhe ai beson se një koalicion i AAK-së me PDK-në do të ndodhë. Sipas tij, AAK është e interesuar që të bëjë ndryshime në situatën në vend pasi gjendja e tan

Kosova vendos marrëdhëniet diplomatike me Dominikën

Kosova vendos marrëdhëniet diplomatike me Dominikën

Një ditë pas njohjes formale të shtetit të pavarur dhe sovran të Kosovës nga Komonuelthi i Dominikës, dy shtetet kanë vendosur zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike ndërmjet tyre.Akti i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike është nënshkruar në Nju Jork ndërmjet ambasadorit Bekim Se

Rekordi s’është i Messit

Rekordi s’është i Messit

Mediat spanjolle e kanë kontestuar rekordin e Lionel Messit, i cili së fundmi e kaloi gjermanin Gerd Muller, duke realizuar 86 gola për një vit të plotë. E përditshmja AS shkruan se rekordi absolut i takon ish futbollistit nga Zambia, Godfrey Chitalu, i cili gjatë një viti diellor kishte re

No Pic available

Balotelli, 2 mijë euro për taksi!

Mario Balotelli ka vazhduar me çmenduritë e tij. Futbollisti italian e ka bërë ‘skandalin’ e radhës duke shpenzuar për taksi plot 2 mijë euro, vetëm për të shkuar nga Manchesteri drejt Londrës dhe anasjelltas. 22 vjeçarin e priste në kryeqytetin anglez menaxheri i tij Mino Rai

Bradford eliminon arsenalin nga Capital Cup

Bradford eliminon arsenalin nga Capital Cup

Janë dashur minutat shtesë që të definohet gjysmëfinalisti i Capital Cup në takimin në çerekfinalen në mes të Bradford dhe Arsenalit. Vendasit kaluan në epërsi në minutën e 16 të takimit me anë të Thompson. Pjesa e dytë ishte e tëra e Arsenalit pasi që sulmuan vazhdimisht portën

Mbret i dueleve në Evropë

Mbret i dueleve në Evropë

Valon Behrami ka regjistruar statistika mbresëlënëse këtë sezon me Napolin. Në pesë kampionatet më të forta evropiane, asnjë lojtar nuk ka qenë më i suksesshëm se futbollisti kosovar sa u përket kontrasteve. 27 vjeçari ka fituar plot 82 duele, respektivisht 5,9 për ndeshje. Përfaqë

“Life of Pi” premiera e radhës në ABC

“Life of Pi” premiera e radhës në ABC

Premiera botërore e filmit “Life of Pi” (Jeta e PI-së) do të jepet premierë më 18 dhjetor në kinemanë ABC. Në filmin e zhanrit Adaptim, Aksion/Aventurë/Dramë dhe me regji të Ang Lee, luajnë aktorët Suraj Sharma, Gerard Depardieu, Tabu, Irrfan Khan, Adil Hussain, Tobey Maguire,

Page përgatitet për solo turne

Page përgatitet për solo turne

Kitaristi legjendar i grupit Led Zeppelin, Jimmy Page, i cili momentalisht po promovon një DVD me interpretime të grupit, në një intervistë për revistën ‘Guitar World’, ka zbuluar se vitin e ardhshëm dëshiron të nis një solo turne muzikore, pavarësisht obligimeve të shumta që

MSA për Kosovën, pas përmbushjes së prioriteteve afatshkurtëra

MSA për Kosovën, pas përmbushjes së prioriteteve afatshkurtëra

Shefat e diplomacive të vendeve anëtare të BE-së të mbledhur sot në Bruksel nuk janë pajtuar për të nisur negociatat për MSA-në me Kosovën. Vendimin i pari e ka bërë publik në Twitter, Komisioneri për Zgjerim, Stefan Fyle. “BE-ja ka konfirmuar mundësinë që Kosova të hapë ne

Grabovci për përgjimet: Hajgare mes shokëve

Grabovci për përgjimet: Hajgare mes shokëve

Adem Grabovci ka thënë se qëllimi i publikimit të përgjimeve ka qenë përçarja.Analistët kanë paralajmëruar pasoja, shkruan Kosova Sot.“Të gjitha ato që shihen se më shumë kanë qenë hajgare në mes të shokëve. Madje Samiu vetë e ka atë fjalor dhe këtë e dime të gjithë, e

Plotësoni kushtet

Plotësoni kushtet

Kosova duhet të plotësojë një varg kushtesh për të siguruar hapjen e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim -Asociimit. Ministrat e Jashtëm të BE’së kërkuan përparime në luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe dialogut me Serbinë, në mënyrë që gjatë gjysm

Ambasadorja na dëmtoi

Ambasadorja na dëmtoi

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj deklaratave të Ambasadores së SHBA’ve, e cila tha se Albin Kurti e ka kërcënuar ish-Sekretaren Amerikane Madeleine Albright. Ata thonë se nuk i kanë shkruar asnjëherë Albright’it, por pohojnë se aktivistët e tyre vetëm kanë kundërshtuar p

Adili transferohet në Basel

Adili transferohet në Basel

Endogan Adili konsiderohet si e ardhmja e futbollit zviceran. Futbollisti turk me prejardhje kosovar po shkëlqen në fanellën e Grasshoppersit dhe kjo ka bërë që Baseli të arrijë marrëveshje me të, të hënën. “Ne kemi arritur marrëveshje me lojtarin. Më së largu në pranverë, Adi

IBM'i, pa probleme në Merdarë dhe Jarinjë

IBM'i, pa probleme në Merdarë dhe Jarinjë

Në dy vendkalimet kufitare me Serbinë në Merdarë dhe Jarinjë po vazhdon të zbatohet pa asnjë problem marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit. Zëdhënësi i policisë së Kosovës, Baki Kelani tha për Radio Kosovën se gjatë natës dhe në orët e mëngjesit çdo gjë ka shkuar

Guardiola, vështirë se adaptohet në Bayern

Guardiola, vështirë se adaptohet në Bayern

Oliver Kahn nuk është i sigurt nëse Pep Guardiola do të mund të kishte sukses nëse e merr në dorë Bayern Munichun, siç kishte tek Barcelona, ku fitoi gjithçka. Trajneri spanjoll flitet se është njëri ndër kandidatët për ta zëvendësuar Jupp Heynckesin në fund të sezonit, por Kahn

Texasi dorëzoi peticionin për shkëputje nga SHBA-ja

Texasi dorëzoi peticionin për shkëputje nga SHBA-ja

Banorët e Texasit kanë dërguar në Shtëpinë e Bardhë peticionin, me të cilin kërkojnë shkëputje nga SHBA-ja.Siç njoftoi kanali televiziv ABC, peticioni online është nënshkruar nga 119 mijë persona, me ç’gjë është plotësuar kushti prej së paku 25 mijë nënshkrimeve, kur Sht

Pastore, i panevojshëm në PSG

Pastore, i panevojshëm në PSG

Do të largohet në janar, maksimumi në qershor. E ardhmja e Javier Pastores do të jetë larg Paris Saint-Germainit, i cili ka vendosur ta shesë mesfushorin argjentinas, për ta nxjerrë shumicën e parave të shpenzuara për të një vit e gjysmë më parë, përkatësisht 42 milionë euro nga P

700 të vdekur nga tajfuni në Filipine

700 të vdekur nga tajfuni në Filipine

Bilanci i viktimave të shkaktuara nga “Bopha”, stuhia më e fortë e këtij viti në Filipine, ka kaluar tashmë kuotën e 700 personave.Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet lokale, të cilat kanë saktësuar se qindra persona të tjerë, shumica e të cilëve peshkatarë, janë en

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama