Metropol

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Italia ndan kuotat për punonjësit sezonal

20/04/2012  Nis sot plotësimi i kërkesave on-line www.nullaostalavoro.interno.it Ja cilët mund të hyjnë në Itali për punë sezonale Italia çel procedurat e aplikimit për hyrjen e 35 mijë punonjësve sezonalë në sektorët e përcaktuar të bujqësisë e hotelerisë. Duke nisur n

No Pic available

Në maj zbardhet plani i ri urbanistik i Tiranës

20/04/2012  Nis hartimi i planeve të detajuara për pjesë të veçanta të qytetit Berisha: Plani do të ndalë betonimin e kryeqytetit Në javët e para të muajit maj grupi strategjik i ekspertëve do të marrë në dorë për vendimmarrje draftin e detajuar të planit rregullues të

No Pic available

Ish-të dënuarit politikë, gati shpërndarja këstit të dytë

20/04/2012  Nevojitet një certifikatë lindjeje pas datës 26 mars Të gjithë ish-të dënuarit politikë që janë mbi 65 vjeç duhet të dorëzojnë çertifikatën e lindjes për të përfituar këstin e dytë të parave të dëmshpërblimit. Në një njoftim të Ministrisë së Financ

No Pic available

“Shqiptari Ledi Bianku mes shtatë gjyqtarëve pa përvojë në gjyqësor”

20/04/2012   “Daily Mail” zbulon të paaftët e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut ANGLI- Ledi Bianku, përfaqësuesi shqiptar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, rezulton një nga 7 prej 11 gjyqtarëve që kanë pak ose aspak përvojë gjyqësore. Një

No Pic available

Nano: Jam në kontakt me Ramën, Berishën dhe të gjitha partitë parlamentare

20/04/2012  Fatos Nano, vetëshpallet kandidaturë për presidencën e ardhshme Ish-kreu socialist, Fatos Nano, gjatë një interviste të dhënë dje për gazetarin Sokol Balla, në emisionin “Top Story”, shprehu hapur ambicien e tij për të qenë kandidat për zgjedhjet e ardhshme

No Pic available

Rrjedhin votat e PD-së Olldashi bashkon votën me PS-në, e abstenon

20/04/2012  Rezoluta për Autoritetin e Konkurrencës Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, ka shprehur rezerva ndaj projektrezolutës së Kuvendit për Autoritetin e Konkurrencës, ku gjatë votimit të djeshëm ai ka bashkuar votën e tij me opozitën. Projektrezoluta u miratua nga Ku

No Pic available

Aleanca “Kuq e Zi” merr kreun e Këshillit Bashkiak

20/04/2012  Zgjidhet ish-këshilltari i Lëvizjes së Legalitetit, u largua nga kjo forcë Votimi në kuti çokollatash dhe fletë votimi të improvizuara PËRRENJAS-Aleanca “Kuq e Zi” arrin të marrë drejtimin e Këshillit Bashkiak të Përrenjasit e ndihmuar nga të majtë e parti

No Pic available

Ruçi: U mohua votimi i fshehtë Topalli: Mos qani si kryetari

20/04/2012  PS e PD debate për votimin e Çefës në KLD Seanca e djeshme plenare nisi me debate aty ku u mbyll një javë më parë: në votimin për kandidatët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Kreu i grupit të PS-së, Gramoz Ruçi, tha se në seancën e kaluar parlamentarizmi

No Pic available

Haxhinasto: Gjyqtarët, kemi reaguar në rrugë diplomatike

20/04/2012  Ministri i Jashtëm thyen heshtjen Zëvendëskryeministri Edmond Haxhinasto, njëherësh ministër i punëve të Jashtme, ka thyer heshtjen duke reaguar nga Brukseli në lidhje me incidentin e ndodhur pak ditë më shtetin helen, i cili nuk lejoi futjen të territorin e tij të

No Pic available

Gjykata 1 vit burg mjekut për trajtim të gabuar

19/04/2012  Vdiq pacienti, mjeku: Nuk kam asnjë çështje të hapur në gjykatën e Elbasanit ELBASAN- Të jepet 1 vit burg për një mjek në Elbasan, sot drejtor i qendrës shëndetësore në komunën Gjergjan. Kjo ka qenë kërkesa e prokurorit të çështjes Binas Nina, i cili ka dekl

No Pic available

FORCA PËR TË NDRYSHUAR VIZIONIN PËR BOTËN

19/04/2012  Kevin Higgins shkruan për Visar Zhitin Këto ditë doli dhe u promovua në Irlandë libri me ese dhe kritika “Mentioning the war” (“Duke përmendur luftën”), shkruar nga poetit, studiuesi dhe botuesi irlandez Kevin Higgins, krijimtaria e të cilit i ka kaluar kufijtë

No Pic available

Sistemimi i varreve të vjetra zgjidh ngërçin për 10 vjetët e ardhshëm

19/04/2012  Edmond Panariti: Reforma në respekt të dinjitetit njerëzor dhe besimit fetar Sistemi i ri i administrimit të varrezave ekzistuese do t’u vijë në ndihmë banorëve të kryeqytetit që të 10 vjetët e ardhshëm, që të mos përballen me stresin dhe kaosin e krijuar nga

No Pic available

Hetues anglezë në Shqipëri për vrasjen e djegien e kufomës

19/04/2012  Ekzekutimi misterioz i Agim Hoxhës vë në lëvizje policinë ANGLI- Detektivë nga Hampshire kanë fluturuar për në Shqipëri që të mbështesin prindërit e moshuar të një shqiptari të vrarë, trupi i të cilit u gjet në një makinë të djegur. Tre oficerë anglezë

No Pic available

Greqia i bën presion shtetit shqiptar

19/04/2012  Tre gjyqtarëve u dhunohen pasaportat, ndalohen të udhëtojnë në “Shengen” Doganieri grek arrogancë dhe fjalë fyese edhe ndaj SHBA-ve Tre gjyqtaret shqiptare që vendosën për dënimin e dhunuesit të varreve në Boboshticë Naum Disho, nuk munden dot të hyjnë në a

No Pic available

Hilari Klinton viziton Tiranën brenda vitit 2012

19/04/2012  Takimi i Haxhinastos me sekretaren Hilari Klinton në gjashtëmujorin e dytë të këtij viti do të vizitojë Tiranën. Këtë ia ka pohuar ministrit të Jashtëm të Shqipërisë vetë Hilari Klinton gjatë një takimi që kanë zhvilluar në punimet e ministerialit të NATO

No Pic available

PS: Reforma mbyllet brenda muajit. Numërim elektronik për votat

19/04/2012  Mblidhet Komisioni për Reformën Zgjedhore Komisioni për Reformën Zgjedhore zhvilloi dje mbledhjen e tij të radhës, ku vendosi me konsensus miratimin e amendamenteve në Kodin Zgjedhor për zgjedhësit dhe përgatitjen e listës së zgjedhësve. Edhe pse e zhvilluar me dye

No Pic available

Hipoteka fermerëve që punojnë tokën

19/04/2012  Mazhoranca miraton projektligjin për tokën bujqësore Drafti: Titujt e pronësisë do të jepen nga komunat dhe bashkitë Fermerët që kanë në zotërim tokë bujqësore, e cila është ndarë nga komisionet vendore, por që nuk kanë tapi, do të pajisen me tituj pronësi

No Pic available

Vend pune në arsim për 3 mijë euro me vërtetim fals

18/04/2012  Mashtrimet, policia e Elbasanit arreston sekserin. Shpallen në kërkim 2 të tjerë ELBASAN- Të gjente punë në arsim për 3 mijë euro, por vërtetimet e punës rezultonin fals, vihet në pranga 56-vjeçari. Hiqej si mik i Drejtorit të Arsimit në Elbasan dhe në bashkëpu

No Pic available

Firma boshnjake ofroi 9 milionë euro më pak

18/04/2012  Diferenca e shumave të ofruara ka bërë që të shtyhet realizimi Ibro: Na kanë bërë presion, por ne i kemi rezistuar Operatori i Sistemit të Shpërndarjes (OST) ka reaguar dje në lidhje me shkrimin e botuar në gazetën kosovare “Zëri”, sipas të cilës në ndërt

No Pic available

Abuzimi, hetim për kompanitë e naftës

18/04/2012  AKBN nis kontrollin për shpenzimet e bëra nga kompanitë nxjerrëse Në maj dalin rezultat. Qëllimi: saktësimi i tatim-fitimit Pas debateve publike dhe provave të paraqitura se kompanitë koncesionare që merren me prodhimin e naftës në vend prej 8 vjetësh nuk paguajnë

No Pic available

Hapnin tunel për HEC, asfiksohen 2 punëtorë

18/04/2012  Ngjarja në Selishtë të Dibrës, nisin hetimet për mossigurim teknik DIBER- Vdesin 2 punonjës të një firme që po ndërtonte një HEC në Selishtë të Dibrës. Dy viktimat sipas burimeve policore të zonës janë Nazmi Hida 40 vjeç dhe Qamil Shehu 50 vjeç, të cilët

No Pic available

Pas 22 vjetësh prezantohet strategjia per pronat

18/04/2012  Eduard Halimi e vlerëson çështjen e pronave si histori suksesi Nuk është e qartë si do të zgjidhet problemi i tokave të grabitura Ministri i Drejtësisë, Eduart Halimi, ka prezantuar dje draftstrategjinë për reformën në fushën e drejtësisë. Megjithëse është

No Pic available

Arvizu: Të përmirësohet gjuha mes krerëve

18/04/2012  Trojka e ambasadorëve takim me Ramën Debatet dhe ashpërsimi i gjuhës nga krerët e politikës shqiptare për anëtarin të ri të Këshillit të Lartë të Drejtësisë kanë detyruar dje ambasadorët e akredituar në vendin tonë që të zhvillojnë një takim me kryetari

No Pic available

Votim me zarf për zgjedhjen e pasardhësit të Topit

18/04/2012  Propozimi për reformën parlamentare. Ballafaqimi me rregulloren e PE-së Presidenti i ardhshëm i vendit pritet të zgjidhet me një procedurë të re votimit. Ai do të jetë i fshehtë dhe me kuti, siç është zhvilluar deri më sot, por elementi që do ti shtohet procedu

No Pic available

Halimi-Topit: Tërhiqe propozimin antikushtetues për nënkryetarin e KLD-së

18/04/2012  Letra e hapur e ministrit të Drejtësisë, baza ligjore ku mbështetet Ndonëse mbledhja e KLD-së për të zgjedhur nënkryetarin nuk do të zhvillohet sot, për shkak të axhendës së kryetarit, ministri Halimi i dërgoi dje atij një letër të hapur, ku shprehte kërkesë

No Pic available

Autogli i dytë, edhe Konomi me dy mandate

18/04/2012  Zëvendësohet Seseri, KQZ-ja miratoi dje emrin e Edison Konomit si deputeti i 66-të i PS-së PS: Kodi flet për kryetarët e bashkive, jo për anëtarë të këshillave Partia Socialiste nuk ia ka dalë dot “të detyrojë” Edison Konomin në kohë që të heqë dorë nga

No Pic available

Kreditë për shtëpi, bankat me rregulla të reja për blerje

16/04/2012  Preferohet kredia në lekë. Ja ndryshimet Për të kontrolluar nivelin e kredive të këqija bankat e nivelit të dytë në Shqipëri kanë ndryshuar procedurat për kreditë e blerjeve të shtëpive. Megjithëse interesi i qytetarëve ka shënuar rënie për këto kredi, sër

No Pic available

Lugar: Ne Shqiperi u eliminuan arme kimike te shkaterrimit ne mase

16/04/2012  Raporti i senatorit Lugar përmend asgjësimin Shqipëria merret shembull për shkatërrimin e armëve kimike Mariglen Mulla SHBA- Senatori Lugar, kontribuesi kryesor në asgjësimin e armëve kimike në Shqipëri, ka prezantuar në senat përparimin e programit të tij. Edhe

No Pic available

Shkrumbohet banesa 300-vjeçare e Hadërajve

16/04/2012  Ngjarja në mesnatë, flakët rrezikuan dhe banesat e tjera GJIROKASTER- Flakët e një zjarri masiv kanë përfshirë orët e para duke u gdhirë dita e diel, një banesë të braktisur, e shpallur monument kulture në qytetin e Gjirokastrës. Vatra e zjarrit është regjistr

No Pic available

Berisha vizitë sekrete në Afganistan

16/04/2012  Kryeministria për arsye sigurie njofton pas kthimit nga Kandahari Ushtarëve; Jemi krenarë për ju, do të qëndroni këtu deri në fund Kryeministri Berisha përfundoi vizitën dyditore që u bëri trupave të Forcave të Armatosura Shqiptare në Afganistan, që operojnë n

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama