Gazeta Shqip

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Vidhen 13 mln dollarë nga 1400 bankomate në Japoni

Vidhen 13 mln dollarë nga 1400 bankomate në Japoni

Trembëdhjetë milionë dollarë janë vjedhur nga bankomatet në Japoni. Paratë janë nxjerrë me kredit-kartela të krijuara me të dhëna të vjedhura nga një bankë e Afrikës Jugore. Paratë janë vjedhur në më pak se tri orë nga 1400 bankomate në gjithë Japoninë, raporton agjencia e la

Drejtësia, si garanci ekonomike. SHBA: Sipërmarrësit janë larguar

Drejtësia, si garanci ekonomike. SHBA: Sipërmarrësit janë larguar

Zëvendësambasadori amerikan tregoi raste konkrete, sesi dy kompani amerikane vendosën të largoheshin nga Shqipëria, kur u përballën me vendime gjyqësore të padrejta. Bashkë me shembujt konkretë ishte edhe llogaria konkrete. Vitin e kaluar ne kemi biseduar me disa kompani që do të invest

Dekriminalizimi, Pollo: 130 emra të dyshimtë në administratë

Dekriminalizimi, Pollo: 130 emra të dyshimtë në administratë

Që nga fundjava, kur KQZ bëri publike listat e para të formularëve të vetëdeklarimit, shumica prej nesh menduan; përfaqësohemi nga gangot me vepra penale në të shkuarën, që nga më të rëndomtat e deri tek më të rrezikshmet. Ky ishte efekti i parë i ligjit të dekriminalizimit. Por a

Skandali i Shkodrës, Klosi: Kamera në qendrat e fëmijëve

Skandali i Shkodrës, Klosi: Kamera në qendrat e fëmijëve

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Blendi Klosi ka folur sot në lidhje me skandalin e ndodhur në qendrën e përkujdesit për fëmijët në Shkodër. Ministri Klosi deklaroi se do të vendosen kamera vëzhgimi në qendrat e fëmijëve. Ai u shpreh se ky aksion do nisë sa më parë dhe kam

Veliaj: Sot miratojmë vendimin, taksa zero për çdo të ri që hap një biznes

Veliaj: Sot miratojmë vendimin, taksa zero për çdo të ri që hap një biznes

Bashkia e Tiranës do të mbështesë çdo ide që vjen nga të rinjtë për hapje biznesi apo të një kompanie private. Këshilli Bashkiak pritet të votojë sot pasdite projektvendimin, i cili u mundëson të gjithë të rinjve që kanë një ide për të hapur një biznes të tyrin në territor

No Pic available

Pyjet, ISHMP: Gjatë fundjavës është identifikuar vetëm një rast shkelje

Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit ka bërë publike të dhënat në lidhje me monitorimin e pyjeve gjatë fundjavës. Sipas ISHMP-së situata është e qetë dhe është raportuar vetëm një rast shkeljeje në Dibër. “Në bazë të informacioneve që janë raportuar nga inspektorët në te

Veliaj: Tirana një kantier ndërtimi, të paaftët duan të na bllokojnë

Veliaj: Tirana një kantier ndërtimi, të paaftët duan të na bllokojnë

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka sulmuar sërish përfaqësuesit e djathtë në bashki, të cilët gjatë mbledhjes së këshillit bashkiak, kanë propozuar të diskutohet për çështje emergjente dhe jo për pikat në rendin e ditës. Veliaj tha se qyteti i Tiranës është kthyer n

Argjentinë, futbollisti vdes në fushë me dy goditje në fytyrë (Video)

Argjentinë, futbollisti vdes në fushë me dy goditje në fytyrë (Video)

Futbolli argjentinas është tronditur për vdekjen e një futbollisti gjysmë-profesionist, Michael Favre, 24 vjeç, mesfushor i San Jorge de Villa Elisa, një klub i vogël i Entre Rios. Favre ka vdekur në fushë pasi mori dy goditje në fytyrë nga dy kundërshtarë të skuadrës Defensores de C

Vëlla e motër, viktimat më të vogla në avionin e rrëzuar në detin Mesdhe

Vëlla e motër, viktimat më të vogla në avionin e rrëzuar në detin Mesdhe

Vajza 4-muajshe Një foshnjë 4-muajshe është një prej viktimave të avionit të rrëzuar “EgyptAir”. Ajo është viktima më e vogël, ndër 66 pasagjerët që ndodheshin në bord. Për fat të keq jeta e saj ishte shumë e shkurtër, pasi vogëlushja humbi jetën tragjikisht në avi

Euro 2016, Konte grumbullon 30 lojtarë tek Italia

Euro 2016, Konte grumbullon 30 lojtarë tek Italia

Janë 30 futbollistë të grumbulluar nga Antonio Konte për fazën e dytë të grumbullimit paraprak të Europianit. Në grupin e mbrojtësve, janë përfshirë Ogbona e Rugani, në mesfushë janë thirrur Zhorzhinjo dhe Sturaro dhe është për tu verifikuar gjendja e Tiago Motës e Montolivos. N

Shpërthime në Siri, mbi 100 persona kanë humbur jetën

Shpërthime në Siri, mbi 100 persona kanë humbur jetën

Të pakën 100 persona janë vrarë si pasojë e një sërë shpërthimesh të ndodhura në fortesën bregdetare të qeverisë siriane. Shpërthimet kanë goditur qytetet e Tartus dhe Jableh. Këto vendndodhje janë shumë pranë bazave ushtarake ruse, konkretisht bazës ajrore Khmeimim si dhe baz

Austria i thotë jo ekstremit të djathtë, fiton ekologjisti Van der Belen

Austria i thotë jo ekstremit të djathtë, fiton ekologjisti Van der Belen

Kreu i Partisë së Gjelbër Aleksandër Van der Belen, ka fituar zgjedhjet presidenciale në Austri pas rezultatit të zgjedhjeve, duke mundur ultra-nacionalistin Norbert Hofer. Sipas Ministrisë së Brendshme, ekologjisti ka marrë 50.3% të votave kundrejt 49.7% të kundërshtarit. Der Belen, ka

Vrasja e shqiptarit në Janinë, arrestohet një nga autorët

Vrasja e shqiptarit në Janinë, arrestohet një nga autorët

Organet greke të rendit në Igumenicë kanë arrestuar një shtetas shqiptar, i konsideruar një prej autorëve të vrasjes makabre të Bledar Terpollarit në një stan pranë Janinës, rreth dy javë më parë. Arrestimi i tij, sipas televizionit shteteror grek, ka ardhur pas dëshmive të një sh

PD: Bushi i Ramës fsheh të dhënat, prokuroria të hetojë

PD: Bushi i Ramës fsheh të dhënat, prokuroria të hetojë

Një ditë pas protestës në Krujë, ku kërkohej largimin i kreut të Bashkisë së këtij qytetit, Artur Bushi, Partia Demokratike ka përsëritur të njëjtën gjë edhe sot. Në një deklaratë për shtyp, kreu i departamentit për korrupsionin Ervin Salianji, ka theksuar se të dhënat e Bushi

Merrnin 650  për person drejt Greqisë, arrestohen dy të rinj në Berat

Merrnin 650 për person drejt Greqisë, arrestohen dy të rinj në Berat

Policia e Beratit ka finalizuar operacionin e koduar Azilanti 4, ku dy persona kanë rënë në pranga për shkak se kanë tentuar të kalonin në mënyrë të paligjshme drejt Greqisë katër shtetas shqiptarë. Janë arrestuar Hektor Gole, 31 vjeç dhe Manxhar Shehu 31 vjeç, ndërkohë që në k

Drejtësia, si garanci ekonomike. Ambasada e SHBA: Sipërmarrësit janë larguar

Drejtësia, si garanci ekonomike. Ambasada e SHBA: Sipërmarrësit janë larguar

Zëvendësambasadori amerikan tregoi raste konkrete, sesi dy kompani amerikane vendosën të largoheshin nga Shqipëria, kur u përballën me vendime gjyqësore të padrejta. Bashkë me shembujt konkretë ishte edhe llogaria konkrete. Vitin e kaluar ne kemi biseduar me disa kompani që do të invest

Lirimi i kosovarit, arrestohet juristi i burgut të Shënkollit

Lirimi i kosovarit, arrestohet juristi i burgut të Shënkollit

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, SHÇBA ka vënë në pranga juristin e burgut të Shënkollit, Devis Hoxha me akuzën e shpërdorimit të detyrës lidhur me rastin e lirimit të shtetasit kosovar Shuaip Zukaj. Zukaj u lirua pasi kreu dënimin në Shqipëri për akuzën e vrasjes s

Skema mashtruese me 2 mln euro, në gjyq administratori dhe ish-zyrtarët e doganës

Skema mashtruese me 2 mln euro, në gjyq administratori dhe ish-zyrtarët e doganës

Prokuroria e Fierit ka përfunduar hetimet dhe dërgon për gjykim administratorin e kompanisë së naftës, Tea Construction & Petrol, ish-zv.Drejtoreshën e Përgjithshme të Doganave dhe disa punonjës dogane, të gjithë të përfshirë në një skemë mashtruese financiare, me vlerë mbi 2

Stamboll, Nishani: Ndihmë sipas mundësive tona për refugjatët  

Stamboll, Nishani: Ndihmë sipas mundësive tona për refugjatët  

Presidenti Bujar Nishani ka folur gjatë samitit humanitar botëror në Stamboll, ku ka mbështetur Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Mi Moon sa i takon krizës së refugjatëve. Gjatë fjalimit të tij, Nishani tha se Shqipëria ka ofruar bashkëpunim dhe është në solidar

Fushë Krujë-Vorë, përplasen 2 automjete, plagosen tre persona

Fushë Krujë-Vorë, përplasen 2 automjete, plagosen tre persona

Tre persona kanë mbetur të plagosur në një aksident të shënuar pasditen e sotme në aksin rrugor Fushë Krujë-Vorë. Aksidenti ka ndodhur në afërsi të Urës së Gjolës, ku dy automjete janë përplasur me njëri-tjetrin. Një automjet tip Wolkswagen me targa AA911JU është përplasur me

PD: Krimi vazhdon, asnjë përgjigje nga Rama dhe Tahiri për përgjimet

PD: Krimi vazhdon, asnjë përgjigje nga Rama dhe Tahiri për përgjimet

Kreu i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj ka vijuar akuzat e tij ndaj kryeministrit Rama dhe ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri në lidhje me përgjimet e paligjshme. Sipas Alibeajt, kjo çështje vazhdon që të mbetet e mbuluar me mister dhe shefi i qeverisë nuk denjon

Automjeti del nga rruga në aksin Sarandë-Gjirokastër, plagoset rëndë 26-vjeçari

Automjeti del nga rruga në aksin Sarandë-Gjirokastër, plagoset rëndë 26-vjeçari

Një person ka mbetur i plagosur rëndë në një aksident të ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Sarandë-Gjirokastër. Aksidenti është shënuar rreth orës 17:00, në vendin e quajtur Miniera e Kripës”, ku një automjet tip “Toyota-Korona” me targë: AA099DA, ka dalë n

Drejtësia në ngërç: Bylykbashi: Duam një sistem të thjeshtë. Xhafaj: PD të reflektojë

Drejtësia në ngërç: Bylykbashi: Duam një sistem të thjeshtë. Xhafaj: PD të reflektojë

Komisioni i posaçëm për reformën në drejtësi ka mbyllur mbledhjen e radhës, mesa duket, sërish pa një konsensus mes opozitës dhe mazhorancës. Në fjalën e tij në fund të mbledhjes, Oerd Bylykbashi tha se PD u pozicionua në qëndrimet e veta dhe bëri propozimet në komision. Sipas tij

Lirimi i të burgosurit nga Kosova, shkarkohen 5 punonjës të burgut të Shënkollit

Lirimi i të burgosurit nga Kosova, shkarkohen 5 punonjës të burgut të Shënkollit

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka shkarkuar nga detyra 5 punonjës të burgut të Shënkollit pas lirimit të të burgosurit kosovar, Shuaip Zukaj, i cili pas dënimit në Shqipëri duhet të ekstradohej në Kosovë. Më konkretisht, janë shkarkuar nga detyra përgjegjësi i personelit, Arman

Qeveria përgënjeshtron PD: Fluturimet, turistike. Asnjë avion sështë ulur në Shqipëri

Qeveria përgënjeshtron PD: Fluturimet, turistike. Asnjë avion sështë ulur në Shqipëri

Qeveria, përmes portalit Transparenca.al, ka përgënjeshtruar deklaratën e bërë ditën e sotme nga deputeti demokrat, Flamur Noka, sipas të cilit ditën e diel, në plazhin e Semanit kanë lëvizur e janë ulur avionë të vegjël të cilët transportonin drogë. Sipas qeverisë, dje në hapë

Drejtori i IMTV-së, 1 milion lekë qytetares për ekzekutimin e vendimit të gjykatës

Drejtori i IMTV-së, 1 milion lekë qytetares për ekzekutimin e vendimit të gjykatës

Një milion lekë për ekzekutimin e vendimit të gjykatës dhe kompletimi i shtëpisë me perde të reja. Ky është pazari që bën drejtori i IMTV së Lushnjës, Dilaver Dupi, me një qytetare në këtë qytet, e cila prej vitesh është duke kërkuar nëpër dyert e gjykatave dhe të bashkisë s

Kryesia e PS cakton kandidatët për krerët e rinj në 61 bashki

Kryesia e PS cakton kandidatët për krerët e rinj në 61 bashki

Kryesie e Partisë Socialiste e mbledhur pasditen e sotme, ka pasur në fokus zgjedhjen e krerëve të rinj të kësaj partie në 61 bashkitë e vendit. Gjatë mbledhjes së sotme janë përzgjedhur kandidatët që do të konkurrojnë në çdo bashki të vendit. Mësohet se procesi i zgjedhjes së k

8 gjëra që ndodhin kur praktikohet dhembshuria te vetja

8 gjëra që ndodhin kur praktikohet dhembshuria te vetja

Këshilla – Ne shpesh jemi kritikët më të mëdhenj të vetes dhe kjo mund të krijojë pasoja serioze në përditshmërinë tonë. Dhembshuria ndaj vetes, ose arti i shprehjes së ngrohtësisë dhe respektit ndaj qenies sonë është një element i rëndësishëm i të qenët mirë T

Melania Trump, nga modele në zonjë e parë e mundshme

Melania Trump, nga modele në zonjë e parë e mundshme

Personazh – Bashkëshortja e Donald Trump-it, dikur një modele profesioniste, është në krah të bashkëshortit në fushatën për nominimin si kandidat për president në Partinë Republikane. Por në SHBA, shumë kritikë besojnë se ajo nuk do të mund të ishte një zonjë e par

Shqiptarja që rikthehet në Olimpiadë pas 20 vitesh

Shqiptarja që rikthehet në Olimpiadë pas 20 vitesh

Qitësja – Enkelejda Shehaj rikthehet që të marrë pjesë në Lojërat Olimpike për herë të parë pas dy dekadash. Hera e fundit që ajo mori pjesë në këto lojëra ishte në Atlanta në vitin 1996, kur përfaqësoi vendin e saj të lindjes, Shqipërinë. Në prill, ajo fitoi nj

Kalendari