Gazeta Sot

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Ska fatura për kompensimin e teksteve, MASH ia delegon përgjegjësinë shtëpive botuese

Prej 1 jave nuk shpërndahet asnjë faturë subvencioni për tekstet mësimore të fëmijëve invalidë Edhe pse ka kaluar rreth një javë nga dita kur ka filluar shpërndarja e teksteve mësimore në secilën shkollë, nuk është shpërndarë asnjë faturë subvencioni për tekstet mësimore të

No Pic available

Dashi mashtron pacientët për tenderët, në spital nuk gjendet as antibiotik

Drejtoria e QSUT, e pakënaqur me fondet për ilaçet: Qeveria na dha para të pamjaftueshme Drejtoria e Qendrës Spitalore Nënë Tereza dhe konkretisht kreu i saj drejtori Dashi, kanë mashtruar sërish të sëmurët e të afërmit e tyre, për tenderët e ilaçeve. Sipas të dhënave që dispono

No Pic available

Opera Silvano, premierë në skenën antike të Apollonisë me artistë nga tre shtete

Vepra e shkruar në vitin 1895 nga Pietro Mascagnign vjen premierë në skenën shqiptare Për herë të parë do të ngjitet në skenën shqiptare një nga veprat e njohura të kompozitorit italian Pietro Mascagni. Silavano është vepra që do të interpretohet në kuadër të festivaleve operis

No Pic available

Mehmet Xhelili: Festivali i Teatrit Profesionist, një arenë e vlerave Ballkanike

Tragjikomedia e Pirandelos Gjashtë personazhe kërkojnë autor hap siparin  e Festivalit të Teatrit U çel mbrëmë në Teatrin Kombëtar edicioni i parë i Festivalit të Teatrit Profesionist Ballkanik, i cili nga data 1deri më 7 shtator do të ngjisë në skenë kryevepra teatrore që mbajn�

No Pic available

Kontrata e re AMC, tarifimi dhe mënyra e pagesës arbitrare ndaj qytetarëve

AMC do ti faturojë pajtimtarit me paspagim sipas listës së çmimeve Kompania AMC vendos kushtet e pagës me mënyrën e tarifimit në mënyrë arbitrare.  Përveç çmimeve të larta të tarifimit, abonentët do të përballen edhe me sanksione të tjera në rast se nënshkruajnë kontratën. N

No Pic available

Përplasen ISSH-Ministria e Financave, shtyhet 2 muaj rritja e pagave dhe pensioneve

Vonesa në përllogaritjet e shtesave, pritet shpërndarja në muajin shtator Mungesa e përllogaritjes së rritjes së pagave dhe pensioneve sipas kategorive nga ISSH mban peng për të dytin muaj radhazi shpërndarjen e shtesës mbi pagat dhe pensionet. Burime nga Ministria e Financave bëjnë t

No Pic available

Kontrata skandaloze e AMC, qytetarët mbi një vit orvatje për të ndërprerë kontratën

Çdo ditë vonesë për pagesën e faturave, 0. 5 për qind gjobë për abonentët Kompania AMC ka publikuar formularin e ri të kontratës për abonentët me kontratë, e cila hyn në fuqi në fillim të muajit tetor. Në pjesën më të madhe të pikave të marrëveshjes shkelen të drejtat e ab

No Pic available

Fullani, apel Bodes: Kujdes me borxhin publik dhe deficitin

Banka e Shqipërisë vlerëson përmirësimin e klimës për biznesin dhe kreditimin Guvernatori i Bankës së Shqipërisë i rikujton qeverisë se duhet të bëjë kujdes me borxhin publik dhe deficitin. Sektori publik ka shënuar frenim të ekspansionit fiskal, që prej fillimit të tremujorit t

No Pic available

QSUT vatër korrupsioni, mjekët marrin 300 mijë lekë ryshfet për shtrimet në spital

Anulohen shtrimet në mungesë të shefave të shërbimeve, dyndje pacientësh pas pushimeve Pacientëve të sëmurë që u duhet të shtrohen në spital, përpara se të bëjnë teshat gati për tu mjekuar në spital, më parë duhet të mbushin xhepin plot pasi gjoba e një shtrimi në një prej

No Pic available

Monopoli Albtelekom, 12 mijë lekë në muaj abonimin mujor

AKEP miraton dyfishimin e pajtimit mujor Pajtimi mujor i telefonisë fikse nga fillimi i shtatorit do të jetë 530 lekë të rinj dhe deri në fund të vitit të ardhshëm do të arrijë në 1200 lekë të rinj. Vendimi është marrë nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare. Ndërkoh

No Pic available

Më mirë shenjtorja Nënë Terezë se paçavurja Vodafon

Pas shumë muajsh i mbërthyer nga imazhi i një kompanie celulare, më në fund Mozaiku i Muzeut Historik Kombëtar ka arritur që të çlirohet dhe tashmë sipërfaqja e tij nuk mund të shfrytëzohet për qëllime përfitimi. Të bësh biznes në kurriz të një vepre arti sigurisht që ësh

No Pic available

Pavijoni i Hematologjisë dhe Diabetit pa fiziologjikë, pacientët blejnë serumet në farmaci

Infermieret: Në spital nuk do të ketë ilaçe edhe gjatë dimrit Edhe pse është dëshmuar disa herë, se gjendja e medikamenteve në spitalin e sëmundjeve të brendshme e në përgjithësi e të gjitha spitaleve të tjera në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza është tejet e vësht

No Pic available

Grabitja me faturat, OSSH nuk dëmshpërblen prej 8 muajsh mbifaturimin e energjisë

Minimizimi i humbjeve në rrjet lë qytetarët pa energji elektrike Tetë muaj pasi qytetarët shqiptarë janë mbifaturuar për energjinë nga OSSH, asnjë prej tyre nuk ka marrë kompensimin. Mbifaturimi i muajit dhjetor të vitit të shkuar po mbahet peng nga Operatori i Sistemit të Shpërndar

No Pic available

Artistët: Me Nënë Terezën nderohet e gjithë bota, të ndalen pazaret me Mozaikun

Personalitete të artit dhe kulturës përshëndesin zëvendësimin e Vodafon me imazhin e humanistes shqiptare Ishte hera e parë që elita e kulturës shqiptare ngriti zërin ndaj përdhosjes që iu një prej veprave të artit shqiptar. Mozaiku i Muzeut Historik Kombëtar prej muajsh po shfrytë

No Pic available

Shpërndarja e teksteve nis me probleme, mungojnë librat dhe faturat për kompensimin

Shtëpitë botuese nuk shpërndajnë fatura për kompensimin e librave, protestojnë prindërit e fëmijëve invalidë Sekretaritë e shkollave në arsimin parauniversitar kanë qëndruar të hapura edhe në fundjavë. Kështu do të jetë edhe javën e ardhshme. Udhëzimi i Ministrisë së Arsimit

No Pic available

Vasili dhe Hana pranojnë se në Shqipëri ka ilaçe të falsifikuara

Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili ka pranuar se në tregun farmaceutik shqiptar qarkullojnë barna të falsifikuara. Ndaj nisur nga kjo ai ka theksuar nevojën e hartimit të një strategjie kombëtare për përmirësimin e rrjetit farmaceutik në vend, por edhe që në treg të mos ekzistoj

No Pic available

Nënë Tereza, sot festohet 100 vjetori i lindjes në gjithë botën

Festohet sot në të gjithë botën 100 vjetori i lindjes së humanistes me origjinë shqiptare, Gonxhe Bojaxhi ose siç njihet nga të gjithë, Nënë Tereza. Humanistja e madhe që ndërroi jetë në 5 shtator 1997, lindi 100 më parë si sot në një lagje shqiptare të Shkupit, por pjesën më t

No Pic available

OSSH, do ketë ndërprerje të energjisë nga dita e sotme, për shkak të remonteve

Që nga dita e hënë disa zona të ndryshme në vend do të kenë për disa ditë ndërprerje të energjisë elektrike për rreth 7 orë në ditë. Operatori i Sistemit të Shpërndarjes njoftoi dje pasdite se kjo ndërprerje energjie e cila do të nisë prej sot do të zgjasë deri me datën 27 Gu

No Pic available

... Pakëz dritë për minatorët

REPORTAZH Nga Pal MEHILLI* Ideja për të hedhur këto radhë, më lindi teksa po ndiqja një veprimtari me interes, pushtuar grevës së famshme të minatorëve të Rubikut, atë të 38. Përvjetori i kësaj greve, bash në sheshin ku nisi 72 vjet më parë, mblodhi minatorë, vagonist, zjarrm

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama