Gazeta Standard

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Qeveria miraton pr/ligjin për Byronë Kombëtare të Hetimit, do monitorohet nga SHBA e BE. Drejtori do emërohet nga ministri

Neni 26/1 - Byroja Kombëtare e Hetimit organizohet si strukturë e veçantë në Policinë e Shtetit. Kjo strukturë ushtron kompetencat në të gjithë territorin e vendit. Organizimi dhe funksionimi administrativ i Byrosë përcaktohet me udhëzim të ministrit përgjegjës për Rendin dhe Siguri

No Pic available

Sali Berisha: Dënoj aktin amoral të Ramës e vasalëve të tij

Ibrahim Kodra u varros 10 vjet më parë në Ishëm me praninë e autoriteteve të larta të vendit dhe drejtuesit e Fondacionit "Ibrahim Kodra" ishin të pranishëm dhe e shoqëruan në banesën e fundit pa paraqitur asnjë kërkesë për t'u varrosur në një vend tjetër. Eshtrat e piktorit të m

No Pic available

Kodra, Blushi llogari Kumbaros:Pse e bëni pis me zënka politike

Për këtë çështje mjaft të nxehtë të ditëve të fundit ministrja Kumbaro tha: "Ua kemi treguar edhe medias aktin noterial, por edhe banorëve të Ishmit. Në 2006 kur piktori ka ndërruar jetë, ai është varrosur në fshatin e lindjes. Sipas një verifikimi të letrave të testamentit të

No Pic available

Revoltohen artistët e muzikës live/ Fund Marrësë 2 kontrolle në lokalet e artistëve

Pas lokalit të artisitit Elton Deda, radha i ka ardhur vëllezërve Stefi të cilët administrojnë një lokal nate së bashku me këngëtaren Aurela Gaçe. Kontrollet e tatimorëve javëve të fundit sipas artistëve janë jashtë normales për faktin se përse duhet të ketë aksione agresive të

No Pic available

Debati për kryetarin në PS/ Dade në krah të Blushit: Majko u bë Kryeministër për shkak të zbatimit të statutit

Kërkesa e deputetit Ben Blushi për mbajtjen e zgjedhjeve në PS dhe deklarata e ish-kryeministrit Pandeli Majko se vërejtjet e tij ishin të drejta, por se mbështeste kryeministrin Rama u kthyen dje në qendër të diskutimit të deputetëve të Komisionit të Jashtëm në pjesën "off rekord".

No Pic available

Ligji i ri për shpronësimet, si shteti i merr tokën pronarit për investimet strategjike

Një ligj i sjellë nga qeveria për shpronësimet me interes publik lidhur me investitorët strategjikë parashikon ndërhyrjen e shtetit në favor të sipërmarrësit të madh nëse nuk arrihet marrëveshja mes palëve. Është pikërisht projektligjit për disa shtesa e ndryshime në ligjin "për

No Pic available

PD: Shëndetësia. 338 mln euro shkelje. Si u abuzua me partneritetin publik-privat në 900 ditët e fundit

Partia Demokratike ka reaguar dje nëpërmjet deputetes Jorida Tabaku, në lidhje me shqetësimet kryesore që ka ngritur opozita kohët e fundit, ndaj qeverisjes Rama. Deputetja e PD-së, si fillim theksin e vuri tek tenderat abuzivë dhe për konçensionet, ku sipas saj, janë shqetësuese për bu

No Pic available

Intervista/Blushi: Rama klimë terrori mbi mbështetësit e mi, do jem brenda PS-së për sa kohë të jetë PS

Deputeti socialist Ben Blushi i ftuar dje në emisionin "Studio e Hapur" të gazetares Eni Vasili në News 24 foli dje lidhur me kërkesat e tij për garën e brendshme. Po ashtu ai komentoi edhe qëndrimet e kolegëve për këtë çështje, ndërsa la të hapur edhe ambicien për kryeministër në

No Pic available

Qeveria miraton pr/ligjin për Byronë Kombëtare të Hetimit, do jete në varësi të Prokurorisë. Drejtori do emërohet nga ministri

Neni 26/1 - Byroja Kombëtare e Hetimit organizohet si strukturë e veçantë në Policinë e Shtetit. Kjo strukturë ushtron kompetencat në të gjithë territorin e vendit. Organizimi dhe funksionimi administrativ i Byrosë përcaktohet me udhëzim të ministrit përgjegjës për Rendin dhe Siguri

No Pic available

Rama: Vende pune ka, por nuk ka profesionistë

Kreu i qeverisë shtoi se "nëse politika dhe rendja qorrazi pas votave, duke ndërmarrë një rrugë si ajo e eliminimit të sistemit të arsimit profesional dhe krijimit të një sistemi piramidal universitetesh, nuk do të kishte bërë këtë krim, por do të ishte reformuar sistemi i arsimit pr

No Pic available

Ngritja e Byrosë së Hetimit, Rama 40 minuta në zyrën e Metës

Kryeministri Edi Rama reagoi në FB pas miratimit në mbledhje të vendimit për ngritjen e Byrosë së hetimit duke ironozuar opozitën.

No Pic available

A është, vallë, njeri? rihidhet në treg

Pas dhjetë vitesh, libri i italianit me origjinë hebreje, që kishte mundur të shiste pak kopje, rihidhet në treg.

No Pic available

Të mbijetojmë për të dëshmuar mizorive të përditshme

Ndonjëherë të gjithë ne mbijetojmë për të treguar, për të dëshmuar gjithçka ndodh tek brezat e ardhshëm. Ngjarjet, situatat janë shënime që mbeten të skalitura tek secili prej nesh. Edhe ai, Primo Levi, shkrimtari, dëshmitari, partizan, kimist dhe poet Italian mbijetoi për të treg

No Pic available

Vijojnë takimet/ Ambasadorët Lu e Vlahutin pas Bashës takim me Xhafaj

Më herët diplomatët patën takime me kreun e PD, Lulzim Basha dhe ish-kryeministrin Sali Berisha.

No Pic available

Ministria trazon eshtrat e Kodrës dhe shkel ligjin me vendimin për zhvarrim

Vendimi i Ministrisë së Kulturës për zhvarrosjen e eshtrave të Ibrahim Kodrës rezulton se është marrë në shkelje të plotë me ligjin nr. 9220 për "Shërbimin publik të varrimit". Ky ligj i ndryshuar në vitin 2014 përcakton qartë në nenin 17 të tij se zhvarrimet nga nëntoka lejohen

No Pic available

Majko: Rama është një kokëderr, Blushi nuk duhet të abzuojë me parimin e së drejtës

Europarlamentarët shprehën optimistë për reformën në drejtësi, Rrezikojmë mos votohet dhe nëse ndodh, përse do të ndodhë kjo? Ju folët që Rama ka folur për disa parametra teknikë që nuk mund të preken, ndërsa LSI është më e prirur për konsensus më të gjerë. Ka një lloj lë

No Pic available

Para deputetëve dhanë llogari Beqaj, Gjiknuri dhe Ahmetaj Konçesionet sdalin jashtë programit të PS

Kërkesave të vazhdueshme të deputetëve socialistë për të pasur një bilanc lidhur me punën e qeverisë, ministrat e PS-së iu përgjigjën në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar. Mbledhja u kryesua nga kryeministri Rama dhe pjesë e saj ishte edhe kritiku i tij më i fortë Ben Blush

No Pic available

Ligji për emigrantët/ PD jep alarmin për ligjin e ri të qeverisë: Po manipulohen listat e zgjedhsëve

Komisioni i Ligjeve ka miratuar mes debatesh ligjin e regjistrimit të emigrantëve. Në praninë e ministrit të Brendshëm deputetët e opozitës kërkuan që ky ligj të diskutohej në Komisionin e Posaçëm për Reformën Zgjedhore me pretendimin se adresa mund të ketë ndikim zgjedhor, gjë q

No Pic available

Basha: Reforma në Drejtësi, koha për dialog politik dhe konsensus

Lideri i partisë Demokratike Lulzim Basha, në takimin e tij ditën e djeshme me eurodeputetët, ngriti shqetësimet kryesore të opozitës, ku përveç reformës në drejtësi, dhe atë të dekriminalizimit, ngriti dhe atë të zgjedhjeve. Kryeopozitari Basha ka bërë me dije përmes një deklara

No Pic available

Kryetarja e FRESSH i cudit të gjithë: Sot u zgjova te pallati i Sajmir Tahirit

Gjatë fjalimit të saj në një aktivitet në selinë e PS për të shpërndarë teserat për anëtarët e rinj Joleza ka bërë një lëmsh të vërtetë me deklaratat e saj. Aq sa ministry Tahiri i ka bërë me shenjë ministres së Inovacionit, Mirela Harito që ishte pranë tij, duke i thënë

No Pic available

Përdhoset amaneti i Ibrahim Kodrës në 10 vjetorin e vdekjes

Eshtrat e mjeshtrit Ibrahim Kodra, nuk po gjejnë qetësi. Në këtë 10 vjetor të ndjarjes së tij nga jeta, piktori i madh do të zhvarroset nga balta që e rriti dhe e treti për tu vendosur në memorialin tek Kodrat e Liqenit në kryeqytet. Urdhri i Ministrisë së Kulturës thotë se në 12 sh

No Pic available

Basha eurodeputetëve: Shqetësimi ynë quhet Edi Rama, ka lidhje të fortë me krimin, paranë dhe pushtetin

Fleckenstein dhe Kukan janë dy eurodeputetët me kontribut të konsiderushëm për miratimin e ligjit të dekriminalizimit dhe si të tillë, Basha nuk mund të mos shprehte para tyre shqetësimin e opozitës për atë që e quan "sfidë ndaj shpirtit të ligjit".

No Pic available

Basha: Rama ju imponon shqiptarëve zgjedhjet, modeli i tjetërsimit të vlerave

Lideri i opozitës Lulzim Basha, ka bërë me dije ditën e djeshme, se kryeministri Rama po bën gjithçka për të shmangur zgjedhjet në partinë e tij. "Marrë shkas nga zgjedhjet për kryetarët e degëve të Forumit Rinor Demokrat në kryeqytet, shefi i opozitës Lulzim Basha ka atakuar kundë

No Pic available

PD: Jemi të hapur për koalicion me FRD, Aleancën Kuq e Zi dhe PBDNJ

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, gjatë një interviste për "Ora neës", deklaroi se opozita do ti rikthehet sërisht protestave, pasi shqiptarët e ndjejnë se kanë përballë një qeverisje jo të mirë, jo për interesat e tyre, por për interesat e xhepit të b

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama