Tirana Observer

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Sulmi terrorist në Londër, foto e myslimanes po bën xhiron e botës

Sulmi terrorist në Londër, foto e myslimanes po bën xhiron e botës

Kjo fotografi e bërë gjatë sulmit terrorist të së mërkurës në Londër të Anglisë, ku mbetën të vrarë 5 persona dhe afro 50 të tjerë u plagosën, është bërë virale në mediat botërore, pas shpërndarjes në rrjetet sociale, raporton The Telegraph. Një gruaja myslimane e mbuluar m

Turistët në panik/ Të shtëna me armë zjarri në Monte Karlo, grabitje spektakolare e gjigandit të bizhuterive

Turistët në panik/ Të shtëna me armë zjarri në Monte Karlo, grabitje spektakolare e gjigandit të bizhuterive

Disa të shtëna armësh kanë tronditur sot turistët në rrugët e Monte Karlos pasi disa grabitës të armatosur bastisën një dyqan bizhuterish Cartier. Në fillim agresorët hapën zjarr në një tunel aty pranë, për të shpërqëndruar shërbimet emergjente, para se të nisnin bastisjen. S

No Pic available

Roli i Sorosit ngjall polemika në Evropën qendrore dhe lindore

Udhëheqës të ndryshëm politikë në Evropën qendrore dhe lindore po dënojnë filantropin liberal George Soros. Disa veprimtarë kundër Sorosit në këto vende thonë se e kanë marrë frymëzimin edhe nga Shtetet e Bashkuara, veçanërisht nga disa media të djathta amerikane, që e shohin fi

No Pic available

Festa e Greqisë, përfaqësuesi i Kryeministrisë flet greqisht

Është përkujtuar 196-vjetori i Festës Kombëtare të Greqisë, paraditen e së shtunës në qendër të fshatit Livadhja, bashkia Finiq. Banorë të bashkisë, por jo vetëm, edhe të ardhur nga Greqia dhe shumë të ftuar, u mblodhën për të festuar. Të pranishëm në këtë festë ishin edh

No Pic available

Basha: SHBA e di të vërtetën të një Shqipërie që qeveriset nga një i kapur

Kreu i PD-së, Lulzim Basha tha sërish sot se mazhoranca do të pranojë qeverinë teknike dhe se Rama do të largohet si kryeministër. Pas kthimit nga SHBA, Basha tha se Perëndimi e di të vërtetën që qeveria sipas tij qeveriset nga një kryeministër i kapur nga krimi. Fillon dhe llomotit, f

No Pic available

LSI nuk do të hyjë në zgjedhje edhe nëse opozita nuk merr pjesë

Bojkoti i zgjedhjeve nuk është plan i LSI edhe nëse Partia Demokratike vendos të mos marrë pjesë në të. Klajda Gjosha e konfirmon këtë në një intervistë për Report Tv, ku sqaron gjithashtu se LSI synon të arrihet ende një marrëveshje mes palëve për të shmangur këtë krizë ekstr

No Pic available

20-vjetori i tragjedisë së Otrantos, Rama: Bunkeri në bulevard po mban peng të ardhmen

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Vlorë, në një aktivitet përkujtimor për 20-vjetorin e tragjedisë së Otrantos, me 81 viktima dhe 24 të zhdukur. Gjatë fjalës së mbajtur Rama theksoi se ende nuk është bërë drejtësi për jetët e humbura. Kryeministri u ndal te rëndësia e reformës

Fotografi në grup, urime dhe keqardhje, ja si u bë tranzicioni në 4 ministri

Fotografi në grup, urime dhe keqardhje, ja si u bë tranzicioni në 4 ministri

Katër ministrat e rinj kanë marrë detyrën ditët e fundit dhe procesin e tranziionit politik e kanë pasqyruar edhe në rrjetet sociale. Dikush me fotografi e dikush me mesazhe lamtumire apo urimi, gjithçka ka rrjedhur (jo pa keqardhje) fjollë. GSH.al sjell mesazhet dhe imazhet e qeverisë së

No Pic available

Dëshmitë/ Vajzat: Si na shfrytëzoi grupi i orgjive me pagesë

Përveç vajzës 26-vjeçare që u kap në flagrancë duke ushtruar prostitucion me tre klientë njëherësh, Policia e Tiranës ka identifikuar edhe 5 vajza të tjera që ishin rekrutuar nga grupi që u godit dy ditë më parë, raporton Panorama. Bëhet fjalë për 5 studente në fakultete të ndr

No Pic available

Mësimi që nuk e mori dot Edi Rama!

Nga Dritan HILA Përplasja në një sallë, ku nuk ishte opozita por vetëm njerëz që 15 vjet më parë i përkisnin të gjithë Partisë Socialiste, me siguri ka qënë shtysa që ka vepruar në nëndërgjegjen e Edi Ramës i cili e ka cilësuar Ben Blushin si KëPëDist. Ishte një reminishencë

Shërbimet sekrete: Familja Berisha ka 300 mln euro pasuri, ndërsa pesë ish-ministra mbi 500 mln euro

Shërbimet sekrete: Familja Berisha ka 300 mln euro pasuri, ndërsa pesë ish-ministra mbi 500 mln euro

Avokati Spartak Ngjela me anë të një statusi të publikuar në rrjetin social Facebook ka komentuar sot situatën politike në vend e veçanërisht protestën e opozitës në çadrën para kryeministrisë. Sipas Ngjelës, kjo protestë i ngjan një komedie pasi sikundër pretendon ja komedia: Ber

Një titull nderi për Rudina Magjistarin, ja personazhet e njohur që morën pjesë në ceremoni

Një titull nderi për Rudina Magjistarin, ja personazhet e njohur që morën pjesë në ceremoni

Në një ceremoni të veanti për personazhet e suksesshëm të artit e biznesit, organizuar nga UAC Global School of Management, në Tiranë, e ftuar ka qenë edhe producentja dhe moderatorja e Tv Klan, Rudina Magjistari. Në një postim të bërë në profilet e saj sociale, Rudina ka shprehur mir

No Pic available

Çfarë Ferrari në Australi! Vettel triumfon

Një fitore e madhe, një fitore e merituar dhe një rikthim i Vettelit e Ferrarit në majën e podiumit të një Çmimi të Madh të Formulës 1, e këtë e kanë bërë që në garën e parë të Australisë në Melbourne. Gjermani 4 herë kampion i botës i kokëkuqes ka mposhtur skuderinë gjerm

Erjon Veliaj dhe Ajola Xoxa shohin ndeshjen te Pazari i Ri, ja kush është më shumë tifoz

Erjon Veliaj dhe Ajola Xoxa shohin ndeshjen te Pazari i Ri, ja kush është më shumë tifoz

Dje, Tirana kishte dhe një hapësirë më shumë për të ndjekur ndeshjet e Kombëtares, Pazarin e ri. Sigurisht nuk mund të mungonte, për të promovuar edhe këtë funksion të hapësirës së re vitale që i është shtuar Tiranës, kryetari i Bashkisë së saj, Erion Veliaj i cili e ndoqi nde

No Pic available

Çfarë ka ndodhur më 26 mars?

1169 Saladini apo Salahudini bëhet emir i Egjiptit. Saladini ishte sulltani i parë i Egjiptit dhe Sirisë dhe themeluesi i dinastisë Ayyubid. Mysliman me origjinë kurde, Saladini udhëhoqi opozitën myslimane kundër kryqtarëve evropiane. Në kulmin e fuqisë, sulltanat e tij përfshinte Egjip

Nikolla i përgjigjet Kryemadhit: E dyta herë që më surprizon negativisht

Nikolla i përgjigjet Kryemadhit: E dyta herë që më surprizon negativisht

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla nëpërmjet një postimi në Facebook i është përgjigjur deputetes së LSI-së, Monika Kryemadhi e cila nuk ka shprehur pëlqimin e saj për Reformën në Arsimin e Lartë. Nikolla shkruan se kjo është hera e dytë që ajo e suprizon negativisht në një koh

No Pic available

Krisja PS-LSI, Taulant Balla sulmon me tone të forta Monika Kryemadhin

Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, në mungesë të opozitës kanë nisur përplasjet e forta mes tyre. Taulant Balla deklaron se të paktën në Qarkun e Elbasanit, rolin e opozitës po e kryen Lëvizja Socialiste për Integrim. Ai tha se Monika Kryemadhi, e caktuar për drejt

Kryemadhi i përgjigjet akuzave të PS: Nuk po bëjmë opozitën në vend të PD-së

Kryemadhi i përgjigjet akuzave të PS: Nuk po bëjmë opozitën në vend të PD-së

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi flet sot në emisionin Kjo Javë,  në News24 në lidhje me zhvillimet e fundit politike. Kryemadhi, e cila ditët e fundit ka qenë në qendër të diskutimeve për shkak të kritikave të saj ndaj qeverisë, do të përgjigjet sot p

Rama nuk heq dorë nga reformat, flet nga Vlora: E vetmja rrugë për të kuruar sëmundje të rënda

Rama nuk heq dorë nga reformat, flet nga Vlora: E vetmja rrugë për të kuruar sëmundje të rënda

Në një takim me përfitues të Paktit Kombëtar të Mirëqënies Sociale në Vlorë, kryeministri i vendit Edi Rama tha se reforma sociale e këtyre viteve të fundit ka rezultuar pozitive për shtresat në nevojë. Ai theksoi se reformat janë e vetmja mënyrë për të kuruar sëmundje të rënd

VIDEO/ Braçe zihet keq me zv/ministrin e Ekonomisë, zbulohen sms-të mes Ben Blushit, Andi Bejtjas e Henri Çilit

VIDEO/ Braçe zihet keq me zv/ministrin e Ekonomisë, zbulohen sms-të mes Ben Blushit, Andi Bejtjas e Henri Çilit

Rubrika zbavitëse në emisionin Kjo javë në News24 ka sjellë të tjera momente pikante nga jeta politike në vend përgjatë javës që lamë pas. Rubrika hapet me kreun e PD-së Lulzim Basha që tundet ndërsa flet në çadrën e lirisë. Më pas kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe q

Gruaja i kandidon për kryebashkiake e Kavajës, kreu i PS jep dorëheqjen

Gruaja i kandidon për kryebashkiake e Kavajës, kreu i PS jep dorëheqjen

Kryetari i Partisë Socialiste në Kavajë, Gentian Daja ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Këtë e bëri të ditur vetë Daja nëpërmjet një statusi në Facebook. Ai njofton se fill pas mbledhjes së Asamblesë Socialiste të Kavajë, ku u propozuan 6 kandidatë për Kryetar Bashkie, një n

No Pic available

EMRAT/ Kush janë 42 sponsorët VIP që dhanë 260 mln lekë për LSI

Në raportet financiare të dorëzuara në KQZ për burimet e parave gjatë vitit 2016, e vetmja parti parlamentare që ka dorëzuar listën e donatorëve në shumën mbi një milionë lekë të vjetra, është Lëvizja Socialiste për Integrim. Ajo numëron plot 42 donatorë me dhurime mbi 100 mij

No Pic available

Shqipëria në Guinnes, thyhet rekordi i Cup Song

2017 të rinj nga qytete të ndryshme të Shqipërisë pushtuan këtë të shtunë bulevardin para sheshit “Skënderbej”. Të ulur në formën e gërmave ALBANIA ata performuan në sinkron fenomenin e njohur në botë, Cup Song duke përplasur në tokë kupat plastike dhe duke thyer reko

Ilir Çeta, historia e atentatorit të Berishës

Ilir Çeta, historia e atentatorit të Berishës

Dritare.net sjell të plotë artikullin e gazetares Rudina Xhunga të botuar në gazetën Koha Jonë, ku atentatori Ilir Çeta hodhi një granatë dore mbi Presidenti i asaj kohe, Sali Berisha, në fshatin Shkallnur, më 5 qershor 1997. Nga Rudina Xhunga Ilir Çeta, në ditën e 26 vjetorit të lind

No Pic available

Flet izraeliti i përgjimit: E vërteta e pajisjes që mu bllokua në Rinas

Yoram Frig quhet izraeliti që u ndalua në aeroportin e Rinasit, me një pajisje të veçantë për të cilët prokuroria dyshon se kryen përgjime. Ai u lirua sot, por pasaporta e tij mbahet nga autoritetet deri në zbardhjen e plotë të ngjarjes. Prokuroria ka nisur hetimet për këtë çështje

No Pic available

Kush ishte politikani që izraeliti i skanoi biznesin?

Shtetasi izraelit Yoram Frig, i cili u ndalua ditën e premte në aeroportin e Rinasit me një pajisje të sofistikuar për lokalizmin e përgjuesve ambientalë, ka treguar se ishte thirrur në Shqipëri nga një politikan i njohur. Gjatë deklarimeve të dhëna mbrëmjen e së premtes përpara prok

Gjendet trupi i pajetë i një vajze në lumin Shkumbin

Gjendet trupi i pajetë i një vajze në lumin Shkumbin

Një tjetër kufomë është gjetur pasditen e sotme në anë të lumit Shkumbin në qytetin e Rrogozhinës. Sipas njoftimit paraprak të policisë, kufoma është e seksit femër e moshës rreth 16-17 vjeçe. Trupi i pajetë u gjet rreth orës 15:40 në fshatin Çërmet.  Policia ndodhet në vendn

No Pic available

Zbulohet emri i deputetit për të cilin punoi hetuesi izraelit i ndaluar në Rinas

Zbulohet emri i deputetit dhe biznesmenit shqiptar që kishte paguar izraelitin Yoram Frig për të hetuar nëse përgjohej makina dhe shtëpia e tij. Izraeliti ka treguar në prokurori se për llogari të kujt ka ardhur në Shqipëri dhe se çfarë do të bënte gjatë qëndrimit. Bëhet fjalë pë

No Pic available

Nuk ia kemi hedhur ende shiut, ja surprizat e motit nesër

Pranvera ka ardhur dhe nuk do të ketë më kthim pas, por duket se ditët e vrenjtura do të na shfaqen edhe për disa orë, gjatë ditës së nesërme. Të dielën, kur dita do të jetë më e gjatë për shkak të ndryshimit të orës, vranësirat do të jenë të pranishme në zonat malore, veri

No Pic available

Flet izraeliti: Sa më pagoi Tom Doshi për kontrollin e shtëpisë

Shtetasi izraelit Yoram Frig, i ndaluar në Rinas me një pajisje të dyshuar si përgjuese, ka dëshmuar se ka ardhur në Shqipëri me kërkesë të deputetit dhe biznesmenit Tom Doshi. Pas ndalimit në Rinas dhe shoqërimit në Policinë e Tiranës, shtetasi i huaj 51- vjeçar që pretendon se ës

Kalendari